Ekologickejšie Vianoce: Stačí zmeniť tieto maličkosti, ušetríte a pomôžete aj prostrediu

EKOLOGICKé VIANOCE

Vianoce môžu byť tento rok ekologickejšie aj u vás (Zdroj: GettyImages)

LED vianočné osvetlenie je ekologickejšie, nezaťaží tak životné prostredie a ušetrí peniaze o 80 % Uviedla to koordinátorka energetickej a klimatickej kampane Greenpeace Slovensko Barbara Bagiová. Okrem iného osvetlenie celkovo prispieva k svetelnému smogu, preto ho treba zhasínať čo najčastejšie.

Pomôže aj premyslený výber stromčeka

Ak sa chcete zamerať na ekologicky prežité sviatky, živý stromček bude vždy ekologickejší, pretože umelé stromčeky sú vyrobené z PVC látok, ktoré je potom náročné recyklovať. Umelé stromčeky tak často skončia na skládkach, kde znečisťujú životné prostredie.

„Živý stromček, samozrejme, nie je úplne dokonalý, pretože pri ich pestovaní môžu využívať aj chemické pesticídy. Tie sú nebezpečné pre prírodu, zvieratá v nej, ale aj pre ľudí, ktorým sa takýto stromček dostane do domácnosti,“ podotkla. Najlepšou voľbou je stromček, ktorý už máte, nekupujte nový.

Zakúpte si preto stromček z lesnej škôlky, prípadne stromček v kvetináči, ktorý vám vydrží dlhšie. Zvoliť môžete aj ozdobenie čečiny v prípade, ak si na stromčeku nepotrpíte. „Fantázia však ponúka ďalšie možnosti, ako je napríklad výroba netradičných stromčekov z drevených rebríkov, konárov stromov, starých kníh, kartónu alebo iných ekologických materiálov,“ povedala Bagiová.

Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame