Vlastníte starší občiansky preukaz s epodpisom? Mali by ste požiadať o nový, čoskoro mu vyprší platnosť certifikátu

Kedy požiadať o nový OP s čipom? (Zdroj: Freepik/supaleka)

Aktívni používatelia elektronického podpisu s občianskym preukazom (OP) vydaným pred 20. júnom 2021 by mali požiadať o vydanie nového dokladu čo najskôr. Informovalo o tom Ministerstvo vnútra (MV) SR z dôvodu, že čoskoro skončí platnosťou certifikátov pre e-podpis, uložených na čipoch v daných OP. Používateľov na to upozorňuje aj aplikácia eID klient.

Za vybavenie nemusíte platiť 

„Za vydanie občianskeho preukazu z dôvodu končiacej platnosti certifikátov v štandardnej 30-dňovej lehote sa nevyberá správny poplatok. Ak však požiadate o vydanie dokladu do dvoch pracovných dní, treba rátať s príplatkom 20 eur za urýchlené vybavenie,“ uviedla hovorkyňa MV SR Zuzana Eliášová.

O nový občiansky preukaz môžete požiadať na ktoromkoľvek oddelení dokladov na Slovensku. Novo vyhotovený doklad vám doručia na oddelenie dokladov najbližšie k bydlisku či miestu zamestnania, prípadne aj kuriérom do vlastných rúk. Rezort vnútra odporúča vyhnúť sa veľkým klientskym centrám, kde sú čakacie doby najdlhšie. Na menších oddeleniach dokladov bude takéto vybavenie oveľa rýchlejšie.

Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame