Skupinový sex, nevera aj násilie: Viete, prečo sa erotika vkráda do našich snov?

Erotické sny

Erotické sny máva každý z nás (Zdroj: GettyImages)

Každú noc snívame približne dve hodiny. Je to dostatok času na to, aby medzi „normálne“ sny zablúdil aj tie trošku štipľavejšie. Sú sny skutočne len náhodným sledom obrazov, ktoré počas spánku vysiela náš mozog, alebo sa nám naše podvedomie snaží niečo dôležité povedať?

Poznáte to. Počas noci si sen o sexe s kolegom či na verejnosti užívate, ale ráno sa prebudíte s nepríjemným pocitom viny či hanby. Či už si sny ráno vykladáte pomocou snára alebo ich sladko ignorujete, jedno je isté — erotické sny máva každý z nás. Sny o nevere, dominancii, zneužití, o milovaní sa s celebritou alebo aj s neznámym či expartnerom, sny o skupinovej akcii, lesbickom sexe či príliš násilnom sexe — to všetko je podľa odborníkov úplne normálne. Asi vás neprekvapí, že podobné sny máva drvivá väčšina populácie.

Takmer každý piaty sen má erotický podtón

V poslednom prieskume, ktorého sa zúčastnilo takmer 3 000 dospelých mužov a žien vo veku 16 až 92 rokov, označili ľudia až 18 % svojich snov ako erotických. Výskumníci do onej kategórie veľkoryso zahrnuli nielen explicitný sex, ale aj sexuálne motivované prejavy ako bozkávanie či flirtovanie. Z výsledkov ďalej vyplynulo, že naprieč všetkými vekovými skupinami tvorili erotické sny 21 % všetkého snívania u mužov a 16 % u žien.


Mohlo by vás zaujať: Erotické sny o nás veľa prezradia: Odhaľte ich skutočný význam!


Podľa výskumu súvisí s našimi sexuálnymi fantáziami množstvo ďalších faktorov, napríklad aj vek, vzťah k viere či politická orientácia. O skupinovom sexe napríklad snívajú najviac ľudia vo veku medzi 40 a 60 rokov, konzervatívci snívajú o voyerizme a zastáncovia rovnosti o erotických „hrátkach“ s mocou.

Sexuálne sny ako metafora našich životov

Vedci sa dodnes sporia v odpovedi na otázku, do akej miery súvisia naše erotické sny s realitou. Sny sú podľa odborníkov v drvivej väčšine prípadov náhodné obrazy, inšpirované dávno zabudnutou spomienkou na film, prečítaný článok, konkrétneho človeka či udalosť z našej minulosti. Vedci zároveň hovoria, že sny zvyčajne predstavujú naše nenaplnené priania — no ani v prípade explicitného erotického sna nemusí ísť za každých okolností „iba“ o sex.

„Sny k nám hovoria jazykom bohatým na metafory,“ píše pre Psychology Today psychologička Clare Johnsonová. „A sexuálne sny sú často metaforami situácií a emócií našich životov.“  Dôvod a význam snov je tak, zdá sa, veľmi subjektívny a najlepšie vysvetlenie (akýchkoľvek, nielen erotických) snov môže poskytnúť iba skúsený psychoterapeut.Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame