Bojujete s extrémne vysokým krvným tlakom? Teraz je ho možné liečiť novým spôsobom!

meranie krvného tlaku

Extrémne vysoký krvný tlak je možné liečiť novou metódou (Zdroj: Frepeik/senivpetro)

Správne meraný krvný tlak môže pomôcť k predĺženiu života. Dospelí by si ho mali merať pravidelne. Odporúča to Odbor podpory zdravia a výchovy k zdraviu Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Odborníci zdôraznili, že včasná diagnostika chráni pred vážnymi následkami vysokého krvného tlaku.

Hypertenzia postihuje 40 až 50 percent dospelých osôb vo veku nad 18 rokov. Pravidelné meranie tlaku sa teda netýka len seniorov – vhodné je pre všetkých dospelých, a preto býva súčasťou preventívnych prehliadok u všeobecného lekára,“ doplnil odbor.

Pozor na rušivé vplyvy

Tlak je možné merať si aj doma pomocou tlakomeru. Aby bol výsledok správny, je potrebné podľa neho dodržiavať viaceré zásady – aspoň hodinu pred meraním sa nemá piť alkohol či káva, rovnako sa nemá ani fajčiť. Aspoň päť minút pred meraním je podľa neho potrebné sedieť v pokoji.


Mohlo by vás zaujímať: Trápi vás vysoký krvný tlak? Poznáme niekoľko účinných spôsobov, ako ho znížiť


Odbor tiež zdôraznil, že meranie má prebehnúť bez prítomnosti vonkajších rušivých vplyvov. „Manžeta tlakomeru sa upevní na ruku tak, aby bola niekoľko centimetrov nad lakťom (približne dva až tri centimetre alebo na dva prsty) – vo výške srdca. Predlaktie je voľne položené na stole a lakeť mierne ohnutý.“ Počas celého merania sa nemá dvíhať ruka, nestláčať brucho a nerozprávať sa. Nohy majú byť opreté o zem.

Odborníci v tejto súvislosti zdôraznili, že pred vážnymi následkami vysokého krvného tlaku sa môžu pacienti chrániť tým, že ho včas zachytia. „Keď k nám príde pacient s výraznou dýchavicou, bolesťou na hrudi alebo opuchmi, väčšinou sa už u neho prejavili komplikácie, ktoré môžu znamenať aj závažné poškodenie srdca. Nemuselo sa to dostať až sem, ak by si pacient pred rokom či dvoma odmeral krvný tlak a zvýšené hodnoty by začal včas liečiť,“ skonštatovala prezidentka Slovenskej hypertenziologickej spoločnosti Anna Vachulová.

Liečba ťažkej hypertenzie

Ťažkú hypertenziu možno liečiť aj zastavením nervových dráh vedúcich k obličkám. „Prerušením týchto nervov dochádza v priebehu niekoľkých mesiacov k dlhodobému zníženiu vysokého krvného tlaku až o 30 percent,“ uviedol prednosta Kliniky angiológie Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb Juraj Maďarič.

Renálna denervácia (RDN) je minimálne invazívny zákrok, ktorého cieľom je regulovať nadmernú aktivitu takzvaných sympatikových nervov vedúcich medzi mozgom a obličkami, ktoré hrajú dôležitú úlohu pri regulácii krvného tlaku. Realizuje sa pri plnom vedomí a trvá približne jednu hodinu.

Priebeh terapie

„Pacientovi s hypertenziou sa cez stehennú tepnu zavedie až k nervom v obličkových tepnách špeciálny katéter. Elektródy na konci katétra vysielajú rádiové vlny, ktorými operujúci lekár postupne teplom prerušuje nervy nachádzajúce sa v stenách obličkových tepien,“ vysvetľuje Maďarič s tým, že sa o zákroku uvažuje u pacientov, ktorí aj napriek užívaniu troch a viac liekov na zníženie krvného tlaku, majú stále vysoké hodnoty.

„Keď sa zníži alebo preruší u rezistentného hypertonika nadmerná dodávka sympatikových nervových podnetov do obličky, vedie to k zníženiu tlaku krvi, a tým aj k spomaleniu vývoja chorobných zmien v cievnej stene, srdcovom svale, mozgu, ale aj v samotných obličkách,“ doplnil Maďarič.


Hľadáte zaujímavé čítanie? Objavte 55 pravdivých príbehov v skvelej knihe!

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame