F1 na vlastnej koži: Splňte si dávnu túžbu už tento rok!

Silverstone

SITA

Ohlušujúci rev motorov, tie najkrajšie dievčatá na štartovom rošte, vôňa benzínu a spálených gúm… Svetlá nad štartovým roštom zhasínajú a začínajú preteky F1! Rýchle a plytké dýchanie, srdce až kdesi v krku. To sú pocity, ktoré zažíva niekoľkokrát ročne každý správny fanúšik kráľovskej motoristickej triedy. Takmer vždy však len pred televíznou obrazovkou. Prečo to však nezažiť aj naživo?

Preteky F1 sú v mnohých prípadoch drahý špás, no prinášame vám príklady, že to ide aj lacnejšie. Nebudeme sa zaoberať históriou veľkých cien, známymi časťami jednotlivých okruhov a podobne. Tieto zaujímavosti sú každému priaznivcovi F1 dobre známe. Predstavíme vám pre Slováka najdostupnejšie veľké ceny v kalendári F1.

VC Španielska: Divoká corrida na tribúnach

Čudujete sa prečo práve Španielsko a okruh Catalunya? Zaraďujeme ho predovšetkým vďaka rozvoju lacnej leteckej dopravy. Spiatočnú letenku do Girony, mesta ležiaceho 100 km od Barcelony získate za približne 90 eur, podľa času, v ktorom si ju zarezervujete. Pri platení platobnou kartou preferovanou leteckou spoločnosťou môžete letieť ešte o 24 eur lacnejšie. Najlacnejší lístok na závodný víkend vás vyjde na 101 eur (miesta na státie). Miesta na sedenie na tribúnach sa pohybujú v cenách od približne 200 do 400 eur, v závislosti na ich umiestnení na trati. Pochopiteľne, najdrahšie miesta sú na cieľovej rovinke.

Ubytovanie nájdete v rôznych cenových kategóriách. Vhodné je bývať v Barcelone, 30 km od okruhu. Výlet tak môžete spojiť aj s poznávaním tohto mesta. Skromnejšie penzióny začínajú s cenami okolo 20-25 eur za osobu na noc. Pochopiteľne, čím ďalej od centra, tým sú ceny nižšie. Takýto výlet ale má svoje čaro. Temperamentní Španieli, ktorí majú v štartovom poli svojich zástupcov, každé preteky horlivo povzbudzujú a nielen pre jazdcov, ale aj pre vás pripravia neopakovateľnú atmosféru.


Tiež by vás mohlo zaujať: Motorka po štyridsiatke: Kríza, druhá puberta či záľuba vašich snov?


VC Veľkej Británie: Mekka McLarenu

Každý oddaný fanúšik, aj ten slovenský, túži vidieť legendárny Silverstone v plnej paráde. „Strieborné šípy“, ako sú prezývané monoposty McLarenu a Mercedesu, preháňajúce sa v plnej rýchlosti vzbudzujú rešpekt v každom. Tento motoristický sviatok si môžete dopriať aj vy. Okruh sa nachádza totiž len približne 100 km od Londýna. Do neho sa dostanete rýchlo a pohodlne lietadlom. V čase konania tohtoročnej veľkej ceny, s príletom vo štvrtok a návratom v pondelok, vás aktuálne vyjde spiatočná letenka na 132 eur (resp. o 24 eur menej v prípade správnej platobnej karty). Najlacnejšia vstupenka na samotné nedeľné preteky stojí 220 eur, na celý víkend od piatku 245 eur. Tu sú ceny o čosi vyššie, no rozhoduje dobrá dopravná dostupnosť.

Ušetriť môžete na ubytovaní, máte možnosť kempingu či prespatia v mnohých okolitých mestečkách. Dokonca v samotnom Londýne blízko centra sa dá nájsť aj ubytovanie v 2 hviezdičkovom hoteli s raňajkami za 20 eur na osobu za noc. Cenovo je táto možnosť o čosi náročnejšia, no okruh v Silverstone je samotným stelesnením F1 a jeden z dnes už mála pôvodných okruhov.


Tiež by vás mohlo zaujať: Ochrana očí aj trendy doplnok: Ktoré slnečné okuliare sú naozaj kvalitné?


VC Nemecka: Rodička Michaela Schumachera

Ďalší z najznámejších okruhov F1 je Hockenheim. Najlacnejšia vstupenka na víkend vám z peňaženky vytiahne 119 eur, no za miesta na tribúnach môžete minúť až štvornásobne viac. Výhodou je ale dobrá dostupnosť. Do neďalekého Mannheimu vás pohodlne dopraví autobus, spiatočný lístok stojí 129 eur, čo nie je na autobusovú dopravu zlá cena. Navyše, samotný okruh je od tohto mestečka vzdialený len 20 km. Celý výlet vás teda bude stáť v prípade skromnosti okolo 400 eur, minúť môžete aj niekoľkonásobne viac. Ale zážitok byť na domácich pretekoch jedného z najtalentovanejších jazdcov planéty vám ostane naveky.

VC Talianska: Pretekanie so srdcom

Taliani sú preslávení svojím temperamentom. Typická je ale aj ich záľuba v krásnych a hlavne rýchlych autách. Nie nadarmo tu vznikla žijúca legenda – automobilka Ferrari. Na tejto ceste za F1 priletíte do mesta Bergamo, ktoré je vzdialené necelých 60 km od centra Milána. Ak by ste prileteli vo štvrtok večer, deň pred prvými tréningovými jazdami a odleteli v pondelok po pretekoch, spiatočná letenka vás vyjde len na 50 eur (resp. o 24 eur menej ak máte vybranú platobnú kartu).

Ubytovanie v Miláne aj s raňajkami sa dá v hoteli zohnať aj za 20 eur na osobu za noc. Navyše, samotný okruh je od centra čo by kameňom dohodil, len 20 km, takže sa nemusíte obávať, že precestujete po návrate z pretekov na hotel polovicu dňa. Cena samotného lístka? Taktiež pre Slováka zaujímavá, na státie 107 eur na celý víkend, na sedenie čosi pod 200 eur. Ide teda o veľmi zaujímavú alternatívu k populárnej Veľkej cene Maďarska. Spomenutý výlet so vstupenkou, ubytovaním na 4 noci a spiatočnou letenkou teda stojí len tesne nad 200 eur na osobu, čo je pomerne lákavé.


Tiež by vás mohlo zaujať: Chystáte sa kupovať letenku? Podľa našich tipov ju zoženiete najlacnejšie!


VC Maďarska: Osvedčená klasika

Pre našinca najprístupnejšia, najbližšia, najlacnejšia. Okrem klasickej dopravy autom môžete zvoliť aj autobus či vlak. Spiatočný lístok na autobus z Bratislavy do Budapešti stojí 11 eur. Z nej to je na okruh o čosi viac ako 20 km. Preto je veľká cena Maďarska vhodná aj na jednodňový výlet. Samotná vstupenka na nedeľné preteky stojí 93 eur. Môžete využiť aj komplexné ponuky cestovných kancelárií, takýto výlet stojí väčšinou okolo 160 – 200 eur. Zaujímavá je ale možnosť stráviť predĺžený víkend v tomto meste. Atraktívne to je aj kvôli cene vstupenky, tá na celý víkend stojí 105 eur, čo nie je oveľa viac ako len na samotné preteky. Navyše tu nájdete skutočne rôznorodé a lacné ubytovanie, nachádzajú sa tu aj penzióny s cenami od 10 eur na noc. Maďarsko je teda jednoznačnou voľbou pre cenovo najdostupnejší, no aj tak neopakovateľný zážitok.

F1 fascinuje ľudí po celom svete už desaťročia. Mnohí z nás ju však poznajú len z televíznych obrazoviek, s pivom v ruke a balíčkom chipsov vedľa seba. Tento šport sa dá prežiť aj oveľa intenzívnejšie. Doprajte si jedinečný zážitok a možno si aj vy splníte svoj detský sen.

Zdroj: SITA, SITA, David
Odporúčame