Kedy je spln? Čarovný úkaz, ktorý náš život ovplyvňuje možno viac, ako by ste mysleli

Mesiac

freedigitalphotos.net

V pravidelných intervaloch skrášľuje nočnú oblohu a najbližší nás čaká už vo štvrtok 16. januára. Mesiac má vo svojej najsilnejšej fáze – splne, veľkú moc aj na nás. Je naivné si myslieť, že to tak nie je. Veď ak dokáže riadiť morský príliv, či odliv a zdvihnúť morskú hladinu niekde až o 5 metrov, vplyv na ľudský biorytmus je preňho naozaj hračka. A ovplyvňuje vás možno aj viac, ako ste si doteraz mysleli.

Nejedná sa o žiadne šarlatánstvo, ezoterické reči, ani mágiu. Je vedecky dokázané, že spln skutočne vplýva na ľudí. Či už v menšej, alebo väčšej miere, pričom všetko závisí od citlivosti daného človeka. Najčastejšie sa vplyv splnu mesiaca dotýka osôb, ktoré v čase tohto prírodného úkazu nemôžu dobre spať. Aj naši predkovia verili, že mesiac má na ľudí vysoký vplyv a do veľkej miery sa riadili podľa neho.

Štúdia potvrdila vplyv na spánok

Vedci použili na štúdiu 33 dobrovoľníkov. Tí spávali v prísne kontrolovaných laboratórnych podmienkach, pričom nevedeli, na čo je štúdia zameraná, v akej fáze sa mesiac nachádza a z laboratórnej postele nemali výhľad na oblohu. Počas splnu trvalo týmto dobrovoľníkom v priemere o 5 minút dlhšie, kým zaspali a počas noci nespali takým hlbokým a kvalitným spánkom, ako inokedy.  Skúmané osoby tiež vstali v priemere o 20 minút skôr, ako za inej fázy mesiaca a aktivita mozgu spojená s hlbokým spánkom u nich klesla takmer o tretinu.

Vedci zistili, že mesiac vplýva na hladinu hormónu melatonínu, ktorý má na svedomí kvalitu spánku a dokázateľne znižuje jeho hladinu. Uviedli, že niektorí ľudia môžu byť na mesiac veľmi citliví. „Lunárny cyklus ovplyvňuje spánok ľudí aj vtedy, keď mesiac nevidia a nevedia, v akej fáze sa práve nachádza,“ uviedol výskumník Cajochen.


Mohlo by vás zaujať: Počuli ste už o lucidných snoch? Môžete si v nich robiť, čo len chcete


Hrozí „depka“ počas splnu?

Podľa názoru mnohých odborníkov áno. Z viacerých ukazovateľov vyplýva, že spln má vplyv aj na emocionálnu stabilitu citlivejších osôb a je taktiež prameňom zhoršenej nálady, či podráždenosti. Počas splnu vedia byť niektorí ľudia viac hysterickí a dochádza ku väčšiemu počtu interpersonálnych konfliktov.

Z konfliktu trestný čin

Podľa niektorých štúdií môže táto citlivosť na mesiac v splne zájsť až tak ďaleko, že človek spácha trestný čin, ktorý by za normálnych okolností nespravil. Zamerali sa na to už viaceré štúdie, ktoré potvrdili, že počet samovrážd, vrážd a iných násilných trestných činov, je počas splnu vyšší, ako počas iných dní mesiaca.


Mohlo by vás zaujať: Tajomná sila mesiaca: Poradí, kedy držať diétu či ísť na operáciu


Chudnutie splnu naopak prospieva

Ak chcete schudnúť, mali by ste sa zamerať na dni okolo splnu, resp. tesne po ňom. Ak budete držať diétu počas ubúdania mesiaca, mali by ste zhodiť o niečo viac. Mesiac totiž podľa niektorých pôsobí na spaľovanie tukov a po splne sa chudne ľahšie, pretože vám v tom pomáhajú aj prírodné sily. Počas tejto mesačnej fázy tiež lepšie zaberajú očistné kúry, či rôzne výživové doplnky.

A čo vlasy, nechty a pleť?

Aj na ne vplývajú mesačné cykly. Farbiť vlasy by ste si mali tesne pred splnom, strihať by ste ich zas mali chvíľu po splne. Po splne je takisto vhodný čas aj na depiláciu chĺpkov, pretože vaša pokožka vydrží dlhšie hladká. Ak si chcete dopriať peeling, alebo čistenie pleti, urobte tak počas ubúdania mesiaca. Aplikácia pleťových masiek je zas najúčinnejšia pred splnom. Ak potrebujete podstúpiť nejaký chirurgický zákrok, zvoľte si dni tesne pred novom, vtedy sa najlepšie hoja rany a znižuje sa krvácavosť.


Veríte tomu, že mesiac má vplyv na náš život? Napíšte ostatným čitateľom svoj názor v diskusii pod článkom .

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Nela
Odporúčame