Fakty a mýty o ľavákoch: Ako to s nimi naozaj je?

Albert Einstein

commons.wikimedia.org

Ľaváci tvoria približne desať percent našej populácie. Kedysi bolo používanie ľavej ruky vnímané negatívne, čo pochádzalo aj z kresťanského náboženstva. Písanie ľavou rukou bolo znakom agresivity, kriminality a násilného správania. Dnes sa vníma ako normálne a o tom, ktorú ruku budete mať dominantnú, sa rozhodne ešte pri vývoji plodu. S ľavákmi sa tiež spája množstvo mýtov, no nie všetky sú pravdivé. Ako to teda s nimi naozaj je?

Nepreúčajte!

Základom je – nikdy neprerábať ľaváka na praváka. Nútenie dieťaťa, ktoré je ľavákom, písať pravou rukou môže byť príčinou vzniku problémov s koktaním či dyslexiu. Príkladom bol napríklad princ George VI., ktorý je známy aj vďaka filmu Kráľova reč.

Zrkadlové dvojčatá

Je pravdou, že identické dvojčatá sú v niektorých prípadoch zrkadlovo rovnaké. Kedysi vládol názor, že dvojčatá majú zrkadlovú genetickú výbavu. Teda by jedno malo byť ľavákom a druhé pravákom. Tiež sa kedysi verilo, že všetci ľaváci začínali v tele matky ako jedno z dvojčiat a ich súrodenecký plod zahynul v skorom štádiu tehotenstva. Hoci ani jeden z týchto mýtov nie je pravdivý, ľaváctvo sa skutočne častejšie objavuje u dvojčiat. Približne u 21 percent dvojčiat je jedno z nich ľavák.

Výhody v športe či súbojoch

V minulosti mali výhodu bojovníci, ktorí vedeli manipulovať so zbraňou aj ľavou rukou. Ľaváci majú navrch v individuálnych športoch ako je box či tenis. Keďže väčšinou majú za súpera praváka, musia sa učiť ľavácke aj pravácke postupy. Praváci potom môžu byť v nevýhode kvôli asymetrii, zatiaľ čo ich protivník – ľavák je na to pripravený. V súčasnosti je údajne až okolo 45% zo všetkých šermiarov a tenistov ľavákov.


Mohlo by vás zaujať: Najúspešnejší ľaváci dneška: Toto sú oni!


Častejšie psychické problémy?

Podľa štúdie z Yaleskej univerzity z roku 2013 hrozí ľavákom oveľa väčšie riziko psychických porúch, ako je napr. schizofrénia. Vedci sa pýtali pacientov na klinike duševného zdravia, ktorou rukou píšu. Schizofréniou trpelo 40% z opýtaných a boli to práve ľaváci. Vedci tiež pozorovali väzby medzi niektorými poruchami nálady u týchto ľudí a dyslexiou, hyperaktivitou či poruchami pozornosti.

Nejde len o genetiku

Vedci si stále nie sú istí, prečo niektorí ľudia uprednostňujú ľavú ruku. Tvrdí to doktor Ronald Yeo, profesor psychológie na University of Texas v Austine. Ľaváctvo síce môže kolovať v rodine, no nie je to tak výrazné ako výška či inteligencia. Genetika totiž zodpovedá len za štvrtinu ľavákov. To, čo môže ovplyvniť, ktorá ruka je dominantná, je teda často vecou náhody.


Mohlo by vás zaujať: Analytická ľavá či kreatívna pravá: Ktorá časť mozgu panuje vám?


Nepodceňujte ľavákov

Nielen praváci sú úspešní! A to aj napriek niekdajšiemu názoru, že ľavákov treba prerábať na pravákov. Medzi nimi sa totiž nachádza mnoho známych a populárnych tvárí. Ľavákom je aj zakladateľ Microsoftu Bill Gates, automobilový magnát Henry Ford, z vedcov k nim patrí chemička Marie Curieči geniálny Albert Einstein. Dostatočný počet sa ich nájde aj medzi hercami, okrem iných Charlie Chaplin, Jim Carrey, Robert De Niro, Morgan Freeman, Sylvester Stallone, či Bruce Willis. Z herečiek je ľaváčkou napríklad Drew Barrymore, Kim Basinger, Angelina Jolie či Nicol Kidman. Mnohí si uprednostňovanie ľavej ruky spájajú aj s legendárnou Marily Monroe, no tá v skutočnosti bola praváčkou.

A toto ste vedeli?

  • podľa štatistík viac ako 2500 ľavákov každoročne umiera kvôli použitiu výrobkov určených pre pravákov.
  • existuje viac ľavákov, ktorí majú IQ nad 140, ako pravákov.
  • aj ľaváci majú svoj deň! Od roku 1996 sa totiž 13. augusta slávi Deň ľavákov.
  • ľavorukosť sa u mužov prejavuje až dvakrát častejšie ako u žien.
  • iba 1% ľudí dokáže reálne písať oboma rukami.

Ktorých ďalších slávnych ľavákov a ľaváčky poznáte? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: commons.wikimedia.org, thinkstockphotos.com, mb
Odporúčame