Ako dosiahnuť finančnú nezávislosť na dôchodku? Toto sú odborné rady, ktoré vám zaručia úspech!

Dôchodkové sporenie

Zdroj: Getty Images

Hoci každý z nás je iný, hodnoty ako rodina, zdravie, priatelia či sloboda spájajú azda všetkých, bez ohľadu na naše postoje či postavenie. Práve sloboda je však relatívne široký pojem. Slobodu možno vnímať ako právo vyjadriť sa, možnosť cestovať, ale v neposlednom rade je v dnešnom svete často spomínaná aj finančná sloboda. Za peniaze sa síce šťastie kúpiť nedá, no určite je život s nimi ľahší ako bez nich. Finančnú slobodu však nemusíte dosiahnuť iba počas aktívneho života, je to možné aj na dôchodku. Odborník vám poradí, ako na to!

Druhý pilier

Rastúce povedomie o finančnej zodpovednosti a investíciách núti čoraz viac Slovákov myslieť na svoj blahobyt aj v budúcnosti, respektíve počas dôchodku. Mnohí z nich si preto z každej výplaty odkladajú bokom menšiu či väčšiu čiastku, ktorú budú mať k dispozícii aj po skončení pracovného života. Oveľa jednoduchšou formou zaistenia si lepšej budúcnosti je však sporenie v druhom pilieri. To totiž nevyžaduje odkladanie peňazí z vlastnej peňaženky. Do druhého piliera vám tečie z povinných odvodov každý mesiac pravidelný príspevok vo výške 4 % z hrubej mzdy.

„O tom, aké je sporenie v druhom pilieri jednoduché, sa už presvedčilo 70 % pracujúcej populácie, čo predstavuje 1,9 milióna sporiteľov. Navyše cez povinný vstup ročne vstúpi do druhého piliera zhruba 70- až 80-tisíc novopoistencov na trhu práce,“ uviedol Matej Varga, generálny riaditeľ Kooperativa DSS. Výhodou druhého piliera však nie je iba jednoduchosť, ale aj atraktívny výnos, ktorý vám vložené finančné prostriedky stabilne zhodnocuje.

Aký fond si vybrať?

Vôbec najúspešnejším garantovaným dlhopisovým dôchodkovým fondom je fond od Kooperativa DSS, ktorý sa za posledných 12 mesiacov zhodnotil o 6,22 % a od svojho založenia v roku 2004 je jeho výkonnosť na úrovni 1,94% p.a. Možné by to však nebolo bez tímu profesionálov. „K riadeniu fondu pristupujeme skutočne aktívne a prispôsobujeme jeho zloženie a parametre vývoju ekonomickej situácie vo svete a vývoju trhov. Snažíme sa vyťažiť maximum z každej príležitosti a trhovej situácie,“ pripomína Matej Varga.

Pre ešte vyššie výnosy je možné zvoliť aj negarantovaný indexový fond Kooperativa ESG, vhodný najmä pre mladších či začínajúcich sporiteľov, ktorí majú dostatočne dlhú dobu odchodu do dôchodku a môžu tak naplno využiť dlhodobo rastúci trend a potenciál akciových trhov. Indexový fond Kooperativa ESG totiž od svojho založenia dosahuje stabilný výnos 8,35 % p.a., a od začiatku tohto roku je to dokonca 12,47 %.

Dôchodkové sporenie
Zdroj: Getty Images

Sporiť dlhodobo sa vyplatí

Okrem výberu toho správneho fondu je dôležitým faktorom, ktorý má kľúčový dopad na výšku usporenej sumy, aj časový horizont sporenia. Čím skôr si začnete sporiť, tým viac si našetríte a svoj dôchodok si môžete užiť. Nasporenú sumu si môžete nechať vyplatiť jednorazovo po dovŕšení dôchodkového veku alebo postupne počas dôchodku. „Pokiaľ majú dvaja sporitelia v tom istom fonde odlišnú mzdu a iný vek odchodu do dôchodku, bude na tom lepšie ten s vyššou mzdou a dlhšou dobou sporenia,“ upresňuje Varga z Kooperativy DSS.

Ženy, ktoré odchádzajú na materskú dovolenku, si taktiež môžu neskôr dobrovoľne prispievať do druhého piliera. V pokročilejšom veku im to môže zvýšiť dôchodok aj o desiatky eur. Zaujímavosťou je, že priemerný mesačný príspevok sporiteľa do druhého piliera sa aktuálne pohybuje na úrovni 50 až 60 eur.

Výkonnosť dlhodobého sporenia potvrdzuje aj fakt, že váš dôchodok môže byť aj na úrovni 1000 eur. „Ak má sporiteľ nasporených zhruba 8-9 tisíc eur v druhom pilieri, priemernú mzdu 1400 – 1500 eur, a vek okolo 40 – 42 rokov, potom môže očakávať, že pri odchode do dôchodku bude mať pri súčasnom nastavení parametrov sporenia v druhom pilieri v predvolenej investičnej stratégii nasporených zhruba 80- až 84-tisíc eur,“ vysvetľuje Matej Varga.

Prestúpiť nebolo nikdy jednoduchšie!

Ak si už v druhom pilieri sporíte, no nie ste spokojný s výškou vašich výnosov, prestúpiť medzi dôchodkovými správcovskými spoločnosťami nebolo nikdy jednoduchšie. Od začiatku minulého roka vám totiž stačí prestupová zmluva, ktorú môžete podpísať jednoducho online. Výhodou sporenia v Kooperative DSS je aj možnosť mať o svojich úsporách dokonalý prehľad.

„Každý sporiteľ môže sledovať svoje úspory a dôchodkový účet prostredníctvom online prístupu. Prihlasovacie údaje získa s privítacím listom, no pokiaľ ich nemá, či si ich nepamätá, je možné požiadať o ne znovu,“ uzatvára odborník Matej Varga.

Ak chcete mať aktívny a slobodný život na dôchodku, je dôležité včas myslieť na finančnú nezávislosť. Šetrenie v Kooperativa DSS je jednoduché, efektívne a výhodné.

ZAČAŤ ŠETRIŤ

Kooperativa DSS

Advertoriál pripravený v spolupráci s Kooperativa.

Zdroj: PlniElanu.sk/Advertoriál
Odporúčame