Seniori a šoférovanie: Tieto tipy dodržujte, ak ste aktívnymi šoférmi aj vo vyššom veku

Seniori a šoférovanie

Zdravotné kontroly pre šoférov seniorov máme zavedené od veku 65 rokov (Zdroj: GettyImages)

Ľudia v strednom a vyššom veku, ktorí vlastnia vodičské oprávnenie a môžu riadiť auto, sú vo všeobecnosti slobodnejší a nezávislejší. Cítia, že svoj život majú viac pod kontrolou a to im prináša pocit spokojnosti. S pribúdajúcimi rokmi však môžu fyzické a psychické zmeny spôsobiť so šoférovaním problémy.

Zmeny sa týkajú napríklad zhoršujúceho sa zraku, oslabenej schopnosti myslieť, sústrediť sa a rozhodovať sa či fyzických ťažkostí, ako je artritída. Na Slovensku máme zdravotné kontroly pre seniorov zavedené tak, že vodiči sa musia od 65. roku života každých päť rokov podrobiť lekárskej prehliadke. Na nej im lekár kontroluje ich stav a spôsobilosť zúčastňovať sa ako vodič cestnej premávky.

Potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti vodiča vydáva všeobecný lekár. On rozhodne, či vodič potrebuje aj ďalšie špeciálne vyšetrenia, napríklad očné, krčné, kardiologické či neurologické. Potvrdenie je možné vydať aj s výnimkami, teda vodič môže auto riadiť len určené kilometre alebo so sprievodom, čiže spolusediacim s platným vodičským oprávnením.

Znamenie, že treba navštíviť lekára

Podľa policajných štatistík sa v roku 2021 zdravotné problémy podpísali pod 27 dopravných nehôd. Vodiči do 65 rokov spôsobili 18 z nich, tí nad 65 rokov zapríčinili 9 nehôd. Policajti preto upozorňujú starších vodičov, aby nepodceňovali lekárske prehliadky, ktoré sú potrebné na to, aby mohli šoférovať. Na to, že treba navštíviť lekára, aj keď ešte neuplynula potrebná lehota na kontrolu, môže seniora upozorniť viacero znakov.

Rozhodne k nim patrí situácia, keď blúdite, aj keď jazdíte na krátkych a známych trasách, spomalená reakcia na núdzové situácie alebo problém s odhadovaním vzdialenosti, a nesprávne rozhodnutie, ktoré vás dostane do nebezpečnej situácie. A tiež rýchlejšie podľahnutie panike a stresu za volantom.

Poradiť sa s lekárom o možnostiach riadiť auto je potrebné aj vtedy, ak užívate viac liekov. Niektoré lieky totiž môžu výrazne ovplyvniť schopnosť viesť motorové vozidlo, pretože spôsobujú spomalenie reakcií a pocit ospalosti. Podľa webovej stránky Americkej automobilovej asociácie (AAA) až dve tretiny vodičov vo veku nad 65 rokov užívajú denne päť alebo viac liekov, ktoré môžu ovplyvniť ich schopnosť bezpečne šoférovať.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Bojíte sa vystupovať pred ľuďmi? Pravdepodobne trpíte glosofóbiou, takto nad ňou zvíťazíte

Preto by váš všeobecný lekár mal vedieť o všetkých medikamentoch, ktoré užívate, a mal by vás upozorniť, ak sú medzi nimi i také, ktoré ovplyvňujú schopnosť viesť motorové vozidlo. 

Odhadnúť správny čas

Vzdať sa šoférovania pre mnohých značí vzdať sa slobody. Ako však vôbec zistiť, či už prišiel čas prestať šoférovať? Určite nikto sa dobrovoľne nechce ocitnúť v nebezpečenstve alebo ohroziť iných, pravdou ale je, že niektorí seniori môžu popierať svoje problémy a preceňovať svoje schopnosti. Preto je dobré odpovedať si na pár základných otázok:

  • Cítite sa pohodlne, keď sedíte za volantom?
  • Je vám príjemné jazdiť po neznámej trase?
  • Cítite sa bezpečne, ak jazdíte v noci alebo na rušnej diaľnici?
  • Počujete počas jazdy zreteľne zvuky, ako napríklad trúbenie alebo húkanie sanitky?
  • Boli ste počas posledného roka bez akejkoľvek nehody?

Ak vaša odpoveď znie: „Jazdím dobre, pokiaľ viem, kam idem, a pokiaľ nešoférujem po rušných diaľniciach“, znamená to, že by ste už mali jazdiť len po známych trasách, vo svojom prostredí. A tiež je to znak, že by ste mali viac sledovať svoje reakcie pri šoférovaní a pri akomkoľvek probléme radšej absolvovať konzultáciu s lekárom.

Vyšší vek, samozrejme, ešte neznamená, že sa z vás stanú zlí šoféri. Mnohí seniori môžu bezpečne jazdiť aj po osemdesiatke. Keďže však rôzne fyzické a mentálne problémy spojené so starnutím dokážu narušiť bezpečnú jazdu, je dôležité byť sebakritický a zbytočne neohrozovať seba ani ostatných účastníkov cestnej premávky.

Ako zvýšiť svoju bezpečnosť?

Tu je niekoľko základných rád a tipov pre seniorov, ktorí chcú zostať aktívnymi vodičmi:

  • Bezpečnostné pásy zachraňujú život: Pred naštartovaním auta sa vždy pripútajte. Pás si upravte tak, aby bol pre vás pohodlný.
  • Stlmte svoj mobilný telefón: Hovorenie alebo písanie SMS počas šoférovania odvádza pozornosť od sledovania cesty a iných vozidiel. Nechajte svoj mobil počas jazdy potichu a na správy neodpovedajte.
  • Nejedzte počas šoférovania: Jedenie takisto rozptyľuje vašu pozornosť. Ak sa potrebujete najesť alebo napiť, zastavte na bezpečnom mieste.
  • Zabudnite na alkohol: Ako človek starne, jeho schopnosť spracovávať alkohol sa môže meniť. Dokonca aj jedno pivo či jeden pohár vína môžu spôsobiť, že na ceste nebudete schopní primerane reagovať, najmä ak alkohol skombinujete s rôznymi liekmi.
  • Obmedzte rozptyľovanie: Počúvanie hudby alebo audiokníh či rozhovory so spolujazdcami môžu niektorých vodičov rozptyľovať. Ak k nim patríte, vypnite zvuk a sústreďte sa na jazdu. Pasažierov v aute požiadajte, aby s vami počas  jazdy nekomunikovali.
  • Sledujte cestu: Ubezpečte sa, že dodržiavate bezpečnú vzdialenosť za autami pred vami aj za vami. Jazdite čo najviac počas denného svetla a vyhnite sa jazde v zlom počasí. Ak už musíte cestovať, použite radšej verejnú dopravu. Pokúste sa tiež jazdiť pri menšej premávke, teda vyhýbajte sa dopravnej špičke.
  • Voľte bezpečnejšie trasy: Snažte sa vyhnúť diaľniciam, ktoré majú nájazdy, tie môžu byť pre starších vodičov nebezpečné. Tiež odbočovanie doľava na diaľniciach alebo rušných cestách dokáže spôsobiť problémy. Je lepšie trochu zísť z cesty, aby ste sa vyhli náročným križovatkám a odbočkám, aj keby to malo znamenať predĺženie trasy.   
  • Nepodceňte únavu: Ak sa cítite unavený alebo vystresovaný, zastavte na bezpečnom mieste a oddýchnite si. Poprechádzajte sa, prípadne si na odpočívadle zdriemnite. Šoférovanie v stave, keď na tom nie ste najlepšie, môže byť nebezpečné.
  • Poznajte svoje lieky: Niektoré lieky spôsobujú ospalosť, resp. ovplyvňujú reakčný čas znížením pozornosti. Skontrolujte svoje lieky a ak takéto užívate, šoférovaniu sa vyhnite.

Šoférujete/šoférovali ste auto aj po dosiahnutí 65. roku života?

Sledujte náš Facebook

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame