Možnosti využitia fotovoltiky u vás doma

Solárne panely

Fotovoltaiku môžete využiť aj u seba doma (Zdroj: PR článok)

Napriek tomu, že slovenské domácnosti stále vo veľkej miere využívajú elektrinu, ktorá pochádza z tradičných zdrojov ako sú uhoľné či jadrové elektrárne, ľudí, ktorí sa zaujímajú o využitie alternatívnych zdrojov energie stále pribúda.

Pre niektorých je rozhodujúcim faktorom dlhodobá úspora financií, pre iných šetrnejší spôsob života vo vzťahu k životnému prostrediu. Mnoho domácností nechce byť závislých na prísune elektriny z hlavnej siete kvôli stále sa zvyšujúcim cenám elektrickej energie. Fosílne palivá nie sú šetrným riešením a pravdou je, že ich zásoby nie sú nevyčerpateľné. Do budúcnosti preto treba počítať aj s alternatívnymi zdrojmi získavania energie.

Pre bežné domácnosti je ideálnou možnosťou fotovoltika. Vďaka priaznivým cenám fotovoltických panelov, finančným príspevkom, kde môžete využiť dotácie na fotovoltiku si viete zriadiť solárnu elektráreň u aj vás doma. Postačia vám na to fotovoltické panely a strecha vášho rodinného domu. Neviete si predstaviť praktické využitie fotovoltiky? Prečítajte si, ako to funguje.

Výhody domácej fotovoltickej elektrárne

Na Slovensku je celková doba slnečného svitu približne 1600 hodín ročne, čo predstavuje veľmi vhodné podmienky na získavanie elektriny zo slnečného žiarenia.  Solárny systém však pracuje aj keď je obloha zatiahnutá, pretože využíva aj rozptýlené a odrazené žiarenie.

Aj napriek tomu, že sa intenzita slnečného žiarenia počas roka mení, elektrinu vám bude vyrábať celoročne. Maximum slnečného žiarenia na Slovensku zaznamenávame v júli, minimum na prelome decembra a januára. Hoci sa to nezdá, rozdiel v získavaní slnečnej energie je medzi južnými a severnými regiónmi Slovenska len 10 – 15% ročne. Na výkon fotovoltických panelov má teda vaša geografická poloha len minimálny vplyv. 

Fotovoltika označuje proces premeny slnečnej energie na energiu elektrickú. Deje sa tak pomocou fotoelektrického javu pri dopade svetla na fotovoltický článok, ktorý následne vytvára elektrický prúd. Fotovoltický článok však nedokáže produkovať dostatočne veľké a využiteľné elektrické napätie a výkon. Práve preto sa fotovoltické články spájajú do väčších celkov a vytvárajú fotovoltické panely.

Aké sú hlavné výhody vlastnej solárnej elektrárne na streche vášho rodinného domu?

  • Finančná úspora
  • Energetická sebestačnosť
  • Ohľaduplnosť k životnému prostrediu
  • Dlhá životnosť fotovoltického systému a prijateľná doba návratnosti investície
  •  Nízke náklady na údržbu fotovoltických panelov
  • Jednoduchá a rýchla inštalácia
  • Získanie dotácie alebo príspevku na inštaláciu solárneho systému

Z fotovoltiky môžete čerpať elektrinu pre všetky domáce elektrospotrebiče, je využiteľná pre elektrické kúrenie či klimatizáciu. Môžete pomocou nej dobíjať váš elektromobil alebo svietiť v celom dome úplne zadarmo. Chcete vedieť ako to funguje?

Ako využiť fotovoltiku v domácnosti

Ešte predtým ako elektrospotrebiče napojíte na solárny zdroj energie, dôkladne si tento krok premyslite, pretože neskoršie prepojenie fáz nemusí byť možné. Na solárne panely môžete pripojiť napríklad ohrev teplej vody (elektrický bojler), osvetlenie, zásuvkové obvody v dome ale napríklad aj klimatizáciu.

Aby však bol elektrický prúd, ktorý vyrábajú fotovoltické panely prakticky využiteľný, je potrebné ho zmeniť z jednosmerného na striedavý. Túto zmenu zabezpečuje striedač, ktorý je tak kľúčovou súčasťou domácej solárnej elektrárne. V praxi sa u menších riešení najviac využívajú jednofázové striedače. Znamená to, že striedač má len jednu fázu a elektrinu zo solárnych panelov môžu využívať len elektrospotrebiče, ktoré sú na ňu pripojené.

Hlavným účelom domácej solárnej elektrárne by mala byť priama spotreba takto vyrobenej elektriny v prospech domácnosti. Práve preto je najčastejšie inštalovaný on – grid fotovoltický systém, ktorý je napojený na verejnú distribučnú elektrickú sieť. Riešenie je veľmi praktické, pretože keď je výkon fotovoltických panelov dostatočný, spotrebiče v domácnosti odoberajú elektrickú energiu zo solárnej elektrárne. Poklesom výkonu elektrárne, pri nepriaznivom počasí, spotrebiče môžu čerpať elektrinu aj z verejnej siete.

Čo však s elektrinou, ktorú vaša fotovoltika vyrobí počas dňa, keď ste v práci a žiadne spotrebiče nevyužívate? Je vaša, takže si ju môžete uschovať na neskôr. ZSE prišla s praktickým riešením v podobe Virtuálnej batérie. Prebytok elektriny, vyrobený počas dňa, si v nej môžete uložiť na neskoršie použitie. Elektrinu vám ZSE vráti v čase, keď ju budete skutočne potrebovať, napríklad večer alebo ráno. Akonáhle bude vaša spotreba vyššia než výroba, využijete najprv energiu z Virtuálnej batérie. Virtuálna batéria týmto spôsobom výroby a uskladňovania energie môžete ušetriť až 40 % nákladov na elektrinu.

Ako je to správne?

Nezabúdajte, že na strechu vášho domu si inštalujete fotovoltickú, nie fotovoltaickú elektráreň. Nesprávny výraz fotovoltaika / fotovoltaický je odvodený z anglického pomenovania photovoltaics/ photovoltaic, ktorý sa spája s výrobou prvého elektrického článku v USA. Napriek tomu, že je nespisovný, má vo vyhľadávači Google omnoho viac odkazov ako jeho spisovná podoba.

Spisovná slovenčina uprednostňuje pred podobou prevzatou z anglického jazyka – fotovoltaika, skôr pojem fotovoltika, ktorý má ukotvenie v lexikografickom spracovaní slov. Názov je utvorený z gréckeho foto- a z prídavného mena, odvodeného od pomenovania jednotky elektrického napätia volt, ktoré ma v slovenskom jazyku podobu -voltický. V slovenčine je teda  správny výraz na pomenovanie získavania elektrickej energie zo slnečného žiarenia fotovoltika. Nezabudnite na to, keď si budete na internete vyhľadávať aké fotovoltické panely sú pre vás najvhodnejšie.

Zdroj: PR článok
Odporúčame