Nápad na jarný výlet: Na obľúbenom podujatí ožije tradícia furmanstva

Na podujatí uvidíte aj majestátne kone (Zdroj: Freepik/wirestock)

Ak ešte nemáte na 13. mája naplánovaný žiadny program, vyberte sa do handlovskej časti Morovno. Pri príležitosti Moravianskej podkovy sa tam zídu furmani z celého Slovenska. Ide už o 16. ročník tohto jedinečného podujatia.

Kvôli zvýšeným nákladom na organizáciu súťaže muselo mesto pristúpiť k zavedeniu dobrovoľného vstupného. Informovala o tom hovorkyňa mesta Jana Paulínyová. „Veríme, že aj na 16. ročníku to bude pre všetkých divákov zaujímavý zážitok. Vzhľadom na zvýšené náklady bude tento rok dobrovoľné vstupné jedno euro,“ uviedla Paulínyová.

Podľa jej slov pôjde výťažok zo vstupného na samotnú organizáciu podujatia a vykrytie zvýšených nákladov, aby sa mohla zachovať kvalita podujatia. Samotné podujatie sa u návštevníkov aj furmanov teší veľkej obľube.

Súťaž bude prebiehať na ihrisku pri letisku. Furmani predvedú svoje schopnosti v troch tradičných disciplínach: furmanský slalom, práca s drevom a ťažký ťah. „V roku 2022 podujatie navštívilo približne 1500 divákov a publikum tlieskalo desiatim furmanom z celého Slovenska. Celkoví víťazi dostali od mesta Handlová finančné ceny,“ pripomenula hovorkyňa mesta.

Morovnianska podkova sa koná od roku 2004. V roku 2009 sa mesto Handlová rozhodlo prevziať organizačné zabezpečenie pretekov na seba a svoje organizácie. Na organizácii súťaže sa spolupodieľajú aj Centrum voľného času, Miestne osvetové stredisko Morovno, furmani handlovskej doliny, Zväz chovateľov koní Slovenska a ďalší dobrovoľníci.

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame