ROZHOVOR Gynekologička o tom, aké nástrahy číhajú na ženy v lete: Internet je plný poloprávd!

Ženské problémy leto

Leto so sebou prináša aj ženské problémy v podobe zápalov (Zdroj: GettyImages)

Naša celková pohoda počas leta závisí aj od pohody „tam dole“. Ako nájsť rovnováhu a udržať si intímne zdravie počas horúcich letných dní? S gynekologičku a odborníčkou na liečbu neplodnosti MUDr. Ivetou Švecovou PhD. sme sa porozprávali o tom, ako sa vyvarovať nepríjemnostiam, ktoré sa v teplom období vyskytujú častejšie ako inokedy a ako prípadné problémy riešiť.  Podčiarknuté, zrátané! Vystríhajte sa vaginálnych infekcií aj krátkym letným románikom.

Aké najčastejšie gynekologické problémy môžu ženám znepríjemniť leto a dovolenku pri vode?

Letné obdobie je spojené so zmenou podmienok, ktoré podporujú vznik vaginálnych infekcií. Predovšetkým je teplo, ľahšie vznikajú aj pri bežných aktivitách zapareniny, ktoré sú dobrou živnou pôdou pre následné infekcie. Samozrejme, vysoké letné teploty nás privádzajú k vode – či už k prírodnej alebo k udržiavaným bazénom. Letné kúpanie môže byť spojené s určitým rizikom získania gynekologickej infekcie. Ako posledný faktor by som určite spomenula aj aktívnejší sexuálny život, pričom s vyšším množstvom partnerov a ich striedaním sa zvyšujú riziká gynekologických ochorení.

Je možné dostať infekciu v bazéne?

Internet je plný poloprávd o gynekologických infekciách a bazénoch, ale keď preštudujete relevantné zdroje, zistíte, že „chytiť“ gynekologickú infekciu v správne udržiavanom a adekvátne chlórovanom bazéne je takmer nemožné. Chlór do minúty zabíja väčšinu vyvolávateľov gynekologických zápalov. Americký inštitút CDC (Centres for disease control and prevention) presne pomenúva ochorenia, ktoré môžeme chytiť v bazéne a ich vyvolávateľov. Reálne môžeme z plaveckej vody dostať hnačku (Cryptosporidium, E.coli, Norovírus, Shigella, Giardia), respiračné infekcie (Legionella, Pseudomonas), zápal ucha (tzv. plavecké ucho) či kožné infekcie (vtáčie schistosomy, Pseudomonas, toxíny rias).

MUDr. Iveta Švecová Phd.
Gynekologička MUDr. Iveta Švecová Phd. (Zdroj: Archív IŠ)

Kombinácia chemikálií na dezinfekciu bazénov ako chlór, zlúčeniny brómu, kyselina chlorovodíková, môžu spôsobiť podráždenie alebo alergickú reakciu oka, dýchacích ciest a kože. Prečo teda majú ženy po bazéne často kolpitídy – zápaly pošvy? Na to, aby vznikla infekcia, musí dôjsť k oslabeniu/zníženiu obrannej schopnosti pošvy. To býva napríklade v tehotenstve – preto by sa tehotné mali vyhnúť plávaniu vo verejných bazénoch, ale aj prírodnej vode.

Na druhej strane, aj žene bez imunodeficitu môže chlór narušiť pH pošvy a tým ju urobiť citlivou na akúkoľvek infekciu. Pri porušení pH a prirodzeného mikrobiómu pošvy (súbor „dobrých“ baktérií v pošve – hlavne Lactobacillus Doderleini), ľahko vzplanú mykóza – kvasinková infekcia, ale aj bakteriálna vaginóza alebo bežná bakteriálna kolpitída. Porušená bariéra a pH umožnia baktériám a kvasinkám, ktoré boli možno v minimálnom počte prerásť a spôsobiť infekciu.


Mohlo by vás zaujať: Gynekologická prehliadka je namieste aj po menopauze: Nezabudnite na ňu!


Podľa akých prejavov rozpoznáme zápal pošvy a akú liečbu je treba podstúpiť?

Medzi prejavy zápalu pošvy patrí predovšetkým svrbenie, pálenie a výtok, to znamená celkový diskomfort a niekedy aj viditeľné zmeny na koži vulvy. V prípade spojenia so zápalom kože alebo zapareninou môžu vzniknúť aj rôzne vyrážky, začervenanie, suchosť a šupinatenie kože. Liečba sa určí v závislosti od konkrétneho problému a vyvolávateľa. Je potrebné navštíviť svojho gynekológa, a túto návštevu neodkladať. Pri infekciách pošvy je potrebná cielená liečba antimykotikami alebo antibiotikami a keď sa raz patogény namnožia, nič iné nepomôže. Používanie výplachov a domácich receptov  definitívne riešenie problému len o pár dní oddiali, a tým vaše trápenie len predĺži.

Môže neliečenie niektorých týchto ochorení viesť k neplodnosti? Ak áno, a chceme sa problémov vyvarovať, ako postupovať?

Z gynekologických infekcií môžu spôsobiť problém s plodnosťou jedine chlamýdie, pretože môžu vytvoriť zrasty na vajcovodoch. Táto infekcia je často tichá a spojená s následkami. V bazéne ju však nechytíte. Je to pohlavne prenosná choroba a ochrániť sa môžete používaním kondómu. V prípade ak ju už máte, dá sa veľmi rýchlo vyliečiť antibiotikami, ale netreba ju nechať dlho „konať“.

Aké pravidlá dodržiavať a čoho sa, naopak, vyvarovať, ak sa nechceme vystaviť riziku letných nástrah?

Treba dbať na správne hygienické návyky a opatrenia proti infekciám. Chcete niekoľko konkrétnych praktických rád? Základom je nevystavovať sa riziku. To znamená neplávať vo vode, ktorá vykazuje známky nízkej starostlivosti a nesprávnej údržby. Nekúpať sa vo vode, kde plávajú ľudia s viditeľnými poruchami na koži, s obviazanými ranami atď. Neprehĺtať pri plávaní vodu. Poriadne sa po plávaní utrieť, vrátane uší a chodidiel. Dobrým zvykom je nosiť do spoločných priestorov šľapky. U žien, ktoré mávajú po plávaní diskomfort a zápaly, je dobré osprchovať sa, osušiť a dať si suché plavky, nezostávať v mokrých.

Mám pacientky, ktorým to dokázalo pomôcť, keď trpeli po plávaní opakovaným zápalom močového mechúra – z podchladenia studenými plavkami. U citlivých žien je vhodné používať tampóny s laktobacilmi alebo vaginálne gély na ochranu pošvy a udržanie pH. V teplom počasí odporúčam nosiť prírodné, priedušné materiály a dopriať si dostatok oddychu. Dlhé opaľovanie a vysoké teploty organizmus vyčerpávajú, treba sa šetriť. Keď budete odolná a zdravá, sama sa prirodzene obránite proti infektom a dovolenku si užijete omnoho viac.Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame