Je ich viac ako 70 tisíc: Na našom území momentálne hibernuje viac ako 18 druhov netopierov

netopiere

Netopiere majú podľa vedcov dva druhy prebúdzania sa (Zdroj: Freepik/kukota)

Zo zimného sčítania netopierov vyplýva, že v Slovenskom krase hibernuje túto zimu 18 druhov netopierov v celkovom počte viac ako 70 tisíc jedincov. Sčítanie každoročne organizuje Správa Národného parku (NP) Slovenský kras, ktorý je s výskytom viac ako 1300 jaskýň najvýznamnejším územím zimného a letného výskytu netopierov na Slovensku. NP o tom informoval na svojej oficiálnej stránke. 

U niektorých druhov narastá počet

Do konca sčítania ostáva skontrolovať ešte približne desiatku podzemných priestorov. „Najpočetnejším druhom netopiera bola aj tentoraz večernica malá. Na treťom najväčšom zimovisku týchto netopierov v Európe bolo zaznamenaných 62.000 jedincov, čo je historicky tretí najvyšší zistený počet na tejto lokalite. Medzi ďalšie početné druhy patrili podkováre južné, netopiere obyčajné, lietavce sťahovavé či netopiere ostrouché,“ priblížil národný park.

Odborníci zo správy NP sledovali počas zimného obdobia viac ako 60 lokalít na území národného parku. Cieľom tohto systematického zimného sčítania netopierov je predovšetkým to, aby odborníci odsledovali zmeny početnosti jednotlivých druhov netopierov. Kým u netopierov obyčajných a netopierov ostrouchých pozorujú odborníci na väčšine lokalít pokles početnosti, u iných druhov evidujú nárast populácie.

Sčítanie má viac ako tridsaťročnú históriu

Zima tohto roku patrila podľa odborníkov zo správy NP medzi najslabšie od začiatku systematického sčítania netopierov na Slovensku, no výsledky sú podľa nich aj napriek všetkému uspokojivé. „Prekvapením bol pomerne vysoký počet chladnomilnejších uchaní čiernych na všetkých kontrolovaných lokalitách a taktiež výskyt večernice severskej a večernice pestrej, ktoré sme zvykli pozorovať iba počas skutočne tuhých zím,“ dodali ochranári.

Do pravidelného sčítania netopierov v zimnom období ochranári na našom území zaradili približne 100 podzemných priestorov. Ide najmä o jaskyne a priepasti. Kontrolujú aj iné priestory, ktoré sú pre netopiere vhodné na zimovanie, napríklad štôlne či pivničné priestory. Prvé zimné sčítanie netopierov v Slovenskom krase sa konalo v zimnej sezóne na prelome rokov 1991 a 1992.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Chcete sa schuti zasmiať aj uvidieť dovolenkové destinácie v novom svetle? Stavte na náš knižný tip!

Ako sa vám páči náš magazín? Podeľte sa s nami o svoj názor


Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame