Histamín – strašiak alebo pomocník? Ako špecifický ukazovateľ stavu v čreve dokáže pri správnej interpretácii poskytnúť cenné informácie

Histamín - strašiak alebo pomocník?

Histamín - strašiak alebo pomocník? (Zdroj: Pixabay/JimCoote)

Toľkokrát sme o ňom počuli, vieme ale, aký má v skutočnosti význam? Histamín je zodpovedný za množstvo procesov v našom tele. Isté hladiny histamínu v organizme sú pre jeho správne fungovanie nevyhnutné. Rozpoznať túto hladinu prospešnosti, resp. škodlivosti však vôbec nie je jednoduché. Veľké riziko predstavuje najmä svojvoľná liečba pacientov bez lekárskeho dohľadu. Môže mať vážne dopady na naše zdravie a celkovú kondíciu organizmu. Vieme zdravotným problémom a rizikám spojených s nerovnováhou histamínu zabrániť?

Obsah

Histamín má v našom tele dôležitú obrannú funkciu

Ide o telu vlastný endogénny amín, ktorý bol objavený nielen u ľudí, ale aj u mnohých iných zvierat so žalúdkom (napr. potkanov). Ako jeden z indikátorov stavu v čreve sa skúmal už pred druhou svetovou vojnou a odvtedy sa jeho význam neustále zvyšuje. Podobne ako pri iných biogénnych amínoch a ďalších zložkách v našom tele je dôležitá rovnováha.

Akú úlohu má histamín v čreve?

Histamín má v našom tele niekoľko funkcií:

 • je schopný rozširovať cievy,
 • reguluje teplotu organizmu,
 • vplýva aj na psychické funkcie, keďže cez os črevo-mozog dokáže ovplyvňovať našu náladu,
 • histamín je tiež základným neurotransmiterom, čiže akýmsi sprostredkovateľom, skorej fázy pri alergických reakciách.

Jedným z miest, kde sa histamín vytvára, je aj tráviaci trakt. Produkuje sa najmä v črevnej sliznici, čo je najvnútornejšia vrstva čreva. Je to miesto, kde sa živiny z prijatej potravy transportujú do krvi.

Histamín má veľký vplyv aj na zdravie samotnej črevnej sliznice, ktorá vo veľkej miere podmieňuje zdravie celého organizmu. V tenkom čreve sa nachádza až 70 – 80 % nášho imunitného systému. Čo sa však deje v našom tele a čreve, ak je histamínu „priveľa“?

Histamínová intolerancia – stav, kedy sa organizmus trápi

Prejavy nadmerného množstva histamínu pociťuje mnoho pacientov trpiacich na rôzne tráviace ťažkosti, bolesti brucha či nafukovanie. Prečo je to tak?

Histamín sa nachádza vo veľkom množstve potravín. Ľudské telo si za bežných okolností jeho hladinu reguluje. Organizmus dokáže zabrániť nadmerne zvýšeným hladinám histamínu prostredníctvom špeciálnych enzýmov, najmä diaminooxidiázy. Tento enzým dokáže histamín odbúravať. Ak však nefunguje správne, vzniká nerovnováha označovaná ako histamínová intolerancia. V posledných rokoch stala pre ľudí strašiakom. Ak histamínovej intolerancii však lepšie porozumieme, nie je dôvod čeliť nepríjemným pocitom.

Príčiny histaminovej intolerancie a jej dopady na trávenie, črevo a celkový stav organizmu

Porucha tvorby enzýmov zodpovedných za rozklad histamínu môže mať príčinu v rôznych črevných ochoreniach, napríklad:

 • syndróm dráždivého čreva
 • zápalové ochorenia čreva,
 • alebo syndróm bakteriálneho prerastania čreva, tzv. SIBO.

Pri týchto ochoreniach sú funkcie črevných buniek, v ktorých sa nachádzajú enzýmy rozkladajúce histamín prijímaný z potravy, poškodené alebo oslabené. To má za následok vznik alebo rozvoj ďalších ochorení a zdravotných problémov.

V prípade histamínovej intolerancie majú významný vplyv na produkciu histamínu aj určité kmene črevných baktérii. Niektoré sú v nadbytku, iné naopak chýbajú. Vzniká nerovnováha, ktorú je dobré podchytiť a upraviť. Ako pri väčšine zdravotných problémov, aj pri histamínovej intolerancii sa oplatí zveriť do rúk odborníkom.

Vlastné spôsoby liečby histamínovej intolerancie predstavujú veľké riziko

Pri téme histamínu a histamínovej intolerancie sa podobne ako v prípade iných ochorení stretávame s množstvom protichodných a neúplných informácií. Pacienti pátrajú po príčinách histamínovej intolerancie na vlastnú päsť, vyhľadávajú informácie na internete a neustále tápu v záplave neoverených odporúčaní ako príznaky histamínovej intolerancie zmierniť. Nevhodne zvolený postup môže mať ale faktický dopad na vnútorné prostredie organizmu.

Rizikové je napríklad tiež svojvoľné nasadenie reštrikčných diét. Mnoho ľudí sa nechtiac ochudobňuje o určité druhy potravín a prospešné látky, ktoré obsahujú. Takáto nutrične ochudobnená strava má potom dopad na:

 • stav črevného mikrobiómu,
 • rozvoj ťažkostí prejavujúcich sa priepustným črevom,
 • kalorický deficit,
 • podvýživu (malnutríciu).

Trendom sa stalo aj užívanie tzv. protihistamínových tabliet alebo výživových doplnkov s obsahom enzýmu diaminooxidázy (DAO). Akékoľvek nasadenie diaminooxidázy, bez ďalších súvislostí a vyšetrení, môže byť pritom nevhodné.

Histamín ako výnimočný ukazovateľ stavu v čreve

Pri liečbe histamínovej intolerancie poznáme omnoho efektívnejšie spôsoby. Jedným z najúčinnejších  je cielená úprava črevného mikrobiómu. Na Slovensku už roky pomáha pacientom riešiť problémy s mikrobiómom čreva, civilizačnými chorobami či genetickými predispozíciami klinika Symptomedica:

„V Symptomedice ponúkame viacero foriem analýzy mikrobiómu čreva, na základe ktorých vieme, ako efektívne optimalizovať a vyladiť črevný mikrobióm tak, aby došlo k náprave zdravotného stavu pacienta,“ upresňuje výhody služieb Lenka Cermanová, spolumajiteľka a zakladateľka kliniky.

Lenka Cermanová, spolumajiteľka a zakladateľka kliniky Symptomedica (zdroj: Symptomedica)

Tento proces je dlhodobý, no o to účinnejší. O pacienta sa stará kolektív lekárov a špecialistov z odboru. Ak je liečba pod odborným dohľadom, dokáže pacientovi pomôcť zvládnuť nielen samotné ochorenie, ale aj starosti, ktoré celý proces sprevádzajú. Úspešnosti každej liečby napomáha, ak lekár:

 • vysvetlí súvislosti,
 • objasní kroky, ktoré pacienta pri liečbe čakajú,
 • pacienta na jeho ceste uzdravením dlhodobo podporuje.

Histamín potom nemusíme považovať za strašiaka. Práve naopak. Ako jeden z ukazovateľov stavu v čreve dokáže poskytnúť cenné informácie o jeho stave. Samozrejme, po správnej a kvalifikovanej interpretácii.

Klinika Symptomedica spája jedinečným spôsobom poznatky a nástroje modernej (ortomolekulárnej) medicíny, ako je diagnostika a následná cielená optimalizácia črevného mikrobiómu.

Súčasť celostného personalizovaného prístupu tvoria lekárske konzultácie k výžive a menežment stravy. Pracovníci kliniky sú denne svedkami príbehov pacientov, v ktorých nadštandardné medicínske postupy a nástroje umožňujú riešiť nielen zdravotné následky, ale predovšetkým hľadať príčiny ich vzniku. Tento prístup je zo všetkých najúčinnejší a známy tiež pod pojmom holistický prístup.

Diagnostika a liečba, ako sa patrí

Pacientom s histamínovou intoleranciou môže priniesť úľavu odborne stanovená liečba. Symptomedica ako jediná slovenská klinika s komplexným riešením mikrobiómu čreva úspešne vyliečila stovky pacientov.

„Na našej klinike pristupujeme k pacientovi vysoko personalizovane. To znamená, že symptómy pacienta empaticky vnímame, dôkladne analyzujeme a prepájame s inými dôležitými súvislosťami ako je anamnéza pacienta, stravovacie návyky, psychický stav, spánkový režim či celkové rozpoloženie v ktorom pacient prichádza. Vďaka špičkovej diagnostike a špecialistom, ktorí na klinike pôsobia, dokážeme napríklad podrobne vyšetriť črevný mkrobióm pacienta, navrhnúť mu dietologický menežment či špičkové metabolické vyladenie,“ vysvetľuje Lenka Cermanová.

Ak ste aj vy unavení z krátkodobých riešení príznakov svojich zdravotných ťažkostí, vyhľadajte odbornú lekársku pomoc. Liečbou, ktorá kombinuje poznatky modernej medicíny s celostným pohľadom na každý organizmus a správnou stravou, sa dá zmierňovať priebeh každého ochorenia.

Nájdite riešenie vašich dlhodobých tráviacich ťažkostí – pomôže vám klinika Symptomedica

Zdroj: PR článok
Odporúčame