Život so psoriázou: Stavte na žltú koreninu, ryby aj špeciálny kúpeľ – čo do neho pridať?

Mastenie lakťa

Dostaňte svoju psoriázu pod kontrolu (Zdroj: GettyImages)

Psoriáza je nepríjemné autoimunitné ochorenie, ktorého typickým poznávacím znakom sú ružové až červené škvrny na pokožke, pokryté drsnými striebristými šupinami. Najviac postihnutá býva pokožka na lakťoch, krku, kolenách či v krížovej oblasti.

Bunky, ktoré sa na zdravej pokožke obmieňajú približne raz za mesiac, sa na psoriatických ložiskách obnovujú zrýchlene, približne raz za 4 – 5 dní. Nadmerne sa v nich ukladá keratín, ale aj bunky, ktoré sú zodpovedné za zápal. Zrohovatená vrstva kože môže po strhnutí aj krvácať. Nejde však len o kožné ochorenie. V ťažších stavoch môže psoriáza zasiahnuť nechty a prerásť to psoriatickej artritídy, ktorú sprevádzajú bolesti a opuch kĺbov.

Ak vás toto ochorenie trápi, určite už viete, že sa nedá úplne vyliečiť. Chcete ju však dostať pod kontrolu. Okrem dodržiavania nastavenej liečby vám môžu pomôcť aj nasledujúce tipy.

K pokožke pristupujte jemne

  • Ak sa chcete v čo najvyššej miere vyhnúť ďalšiemu vzplanutiu psoriatických ložísk, pravidelne udržujte svoju pokožku hydratovanú a vláčnu. Nielen prostredníctvom vhodných krémov, ale tiež aj zvlhčovaním vzduchu v interiéri.
  • Hydratáciu pokožky podporte aj zvnútra – dodržiavaním pitného režimu.
  • Nedovoľte, aby vaša koža prišla do kontaktu s agresívnymi čistiacimi prostriedkami a chemikáliami. Ak sa tomu nedá vyhnúť, použite ochranné rukavice.
  • Zvážte aj používanie parfumovanej kozmetiky. Syntetické arómy totiž spôsobujú podráždenie pokožky. Existuje už obrovský výber BIO kozmetiky.
  • Nenoste tesné oblečenie a syntetické materiály, ktoré môžu pokožku trením poraniť. Zvoľte ľahšie oblečenie zo vzdušných prírodných materiálov.

Pár zdravých zmien v strave

Pri liečbe psoriázy sa odporúča aj čiastočná úprava stravy. Vzdať sa treba predovšetkým alkoholu a fajčenia, údenín a červeného mäsa. Naopak – do jedálnička je vhodné pridať potraviny bohaté na antioxidanty a vitamín D, ktoré prispievajú k udržaniu dobrého stavu pokožky. Z času na čas si doprajte bylinný čaj, ktorý podporí prečistenie pečene, napríklad z pestreca mariánskeho. Ak je pečeň zasiahnutá zápalom, klesá aj účinnosť liekov na psoriázu.


Mohlo by vás zaujať: Účinný liek na psoriázu? Aj vaša koža potrebuje dovolenku, doprajte si more


Kúpanie a pokožka

Dlhé teplé kúpele zbavujú pokožku prirodzených lipidov a môžu zapríčiniť jej presušenie. Aj keď je pobyt vo vani príjemný a relaxačný, psoriáza zase raz nastavuje limity. Vyskúšajte tento trik – pridajte do vody pomleté ovsené vločky, epsomskú soľ alebo soľ z Mŕtveho mora. Takýto vylepšený kúpeľ zmierni svrbenie a podporí prirodzenú hydratáciu pokožky.

Na ojedinelú psoriatickú léziu môžete použiť obväz namočený do slanej teplej vody. Túto časť tela (napríklad lakeť, hánky na ruke) tiež môžete ponoriť do lavóra či umývadla s príjemne teplou vodou, v ktorej rozpustíte morskú soľ. Je známe, že soli bohaté na horčík potláčajú zápal a zmierňujú drsnosť kože.

Jedzte ryby

Psoriáza je zápalovým a imunitným ochorením. Omega-3 mastné kyseliny obsiahnuté v rybách, rybom oleji, ale aj vo výživových doplnkoch, sú známe pre svoje protizápalové účinky. Dve kľúčové informácie, čo teraz s nimi? Majte pravidelne na tanieri kvalitné morské ryby (tuniak, makrela, losos, sardinky alebo sleď) a problémy s psoriázou viac nebudú strašiakom vašich dní.

Ak uvažujete o výživových doplnkoch, poraďte sa vopred so svojím lekárom. Tobolky totiž ľuďom s citlivejším zažívaním spôsobujú trávacie nevoľnosti. Pri súčasnom užívaní liekov na riedenie krvi (warfarín), môžu doplnky s omega-3 zvyšovať riziko krvácania.

Žltý zázrak na obzore

Je dokázané, že kurkumín, žlté farbivo kurkumy, pôsobí antioxidačne, zmierňuje zápal v tele a spolu s tým aj vonkajšie prejavy psoriázy. Vedci si všimli pokles zápalových faktorov a posilnenie bariérovej funkcie pokožky. Okrem vnútorného užívania (napríklad v podobe toboliek), skúste kurkumínovú masku. Stačí vymiešať lyžičku kurkumy s lyžičkou medu a 1 lyžicou kyslej smotany. Masku aplikujte na postihnuté miesto, po 20 minútach dôkladne zmyte čistou vodou a ošetrite hydratačným krémom.


Objavte ešte viac zaujímavých článkov, receptov a videí!

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame