Liečite tráviace ťažkosti antibiotikami? Robíte chybu, môže vám to ešte viac uškodiť

syndróm bakteriálneho prerastania čreva, SIBO

SIBO je spojené s narušením ochranných protibakteriálnych mechanizmov v žalúdku a v tenkom čreve (Zdroj: PR článok/Adobe Stock)

Bol Vám na základe dychového testu diagnostikovaný syndróm bakteriálneho prerastania čreva, tzv. SIBO? Vyskúšali ste už liečbu antibiotikami opakovane, no bez úspechu? Možno ste sa aj vy ocitli v začarovanom kruhu. Stanovenie diagnózy sa strieda s antibiotickou liečbou, ktorá ale tráviace zdravotné problémy nelieči; dokonca ich môže zhoršiť. Pri súčasných poznatkoch modernej medicíny existuje aj na tento typ ťažkostí riešenie. Nehľadajte ho však sami. S pomocou lekára sa na základe vhodnej diagnostiky a liečby dokážete črevných ťažkostí nielen zbaviť, ale tiež odhaliť príčinu ich vzniku.

Diagnóza. Niektorí sa jej boja, pre iných je vykúpením

V prípade ochorenia čriev sa stretávame s naozaj širokou škálou zdravotných problémov a ťažkostí. Ak sú ich prejavom príznaky, najmä špecifické, snažíme sa dopátrať k diagnóze. Plynatosť, nafukovanie, hnačka alebo naopak zápcha, bolesti brucha, kŕče, únava, či strata hmotnosti môžu byť príznakmi, ktoré sú typické pre syndróm bakteriálneho prerastania čreva, tzv. SIBO (z anglického „Small intestinal bacterial overgrowth“). SIBO je všeobecne spojené s narušením ochranných protibakteriálnych mechanizmov v žalúdku a v tenkom čreve. Niektoré baktérie sa vyskytujú v malom množstve v čreve prirodzene, preto ich náš imunitný systém nerozpozná hneď ako škodlivé. Vo veľkom množstve môžu však predstavovať riziko a spôsobiť zdravotné problémy. Tieto baktérie môžu pritom pochádzať zvonka, teda z našej stravy a pitia, alebo omnoho častejšie z hrubého čreva, preto hovoríme o prerastaní baktérií do tenkého čreva.

Pridruženými problémami môžu byť histamínová intolerancia, prípadne iné intolerancie (laktózy, lepku). Na SIBO je potrebné myslieť nielen pri pacientoch so súborom nešpecifických príznakov, ale tiež u pacientov s anatomickými abnormalitami tenkého čreva, pri nedostatočnom vstrebávaní alebo podvýžive. Počiatočnou príčinou môžu byť tiež:

 • poruchy štítnej žľazy,
 • syndróm dráždivého čreva (IBS),
 • diabetes mellitus,
 • Crohnova choroba,
 • celiakia,
 • operácia,
 • dlhodobo podávané lieky proti bolesti, ale aj
 • otrava jedlom.

Poznatky o syndróme bakteriálneho prerastania čreva a identifikácia príznakov sú však len začiatkom procesu stanovenia tohto syndrómu. Ako pri každom ochorení, aj tu je dôležitá správna diagnostika. Ak sa na základe konkrétnej diagnózy pristúpi k adekvátnej liečbe, jej výsledok prinesie pacientovi veľkú úľavu. Pacienti by si však mali dať pozor na spôsob, akým je diagnostika vykonávaná. Aj od nej totiž závisí návrh postupu liečby.

Môžete si vydýchnuť. Dočasne.

Syndróm bakteriálneho prerastania čreva je najčastejšie diagnostikovaný na základe výdychového testu. Najčastejšie sa rozlišuje medzi SIBO-m stanoveným na základe vodíkového alebo metánového dychového testu. Základom liečby u oboch postupov je indikácia antibiotík, ktorá nesie so sebou určité riziká

Z našich skúseností na klinike Symptomedica vidíme, že bežná metodika stanovenia syndrómu bakteriálneho prerastania čreva pomocou výdychového testu má svoje obmedzenia. Výdychový test nemusí byť validný resp. prevedený správne. Rôzne strediská, ktoré tento test vykonávajú, majú na svojich stránkach zverejnený popis a vysvetlený postup vyšetrenia. Sami upozorňujú, že ak pacient precízne nedodrží odporúčania pred vyšetrením, senzitivita tohto vyšetrenia môže klesnúť pod 60%.

SIBO je charakteristický tým, že ide o klinický syndróm, ktorý je charakterizovaný zvýšeným počtom a/alebo abnormálnym typom baktérií v tenkom čreve.

ilustrácia baktérií
Ilustrácia črevných baktérií (Zdroj: PR článok/Adobe Stock)

„Na klinike Symptomedica hľadáme, ako predstavitelia personalizovanej medicíny,  širšie súvislosti. Našou obrovskou devízou je analýza mikrobiómu čreva, ktorá nám umožňuje pátrať po skutočnej príčine v hrubom čreve.”

Na poradí záleží

Aj v prípade bakteriálneho ochorenia čreva je vhodné zvážiť niekoľko možných postupov. V prípade diagnózy SIBO je najčastejšie prvou voľbou lekárov podanie antibiotika s účinnou látkou rifaximín, ktorú obsahuje najčastejšie podávaný liek Normix. Na klinike Symptomedica, to však vidíme inak:

„Najdôležitejšie zo všetkého je pochopenie podstaty problému a pátranie po príčine vzniku SIBO. SIBO je často dôsledkom iného základného ochorenia, ktoré k syndrómu nakoniec vyústi. Prognóza pacienta potom závisí od liečby všetkých súvisiacich ochorení.”

V celom procese diagnostiky a liečby sa ukazuje ako najlepšie riešenie byť pod dohľadom lekára. Dietológ kliniky Symptomedica individuálne vedie každého pacienta. Starostlivosť špecialistu je nenahraditeľná ako po medicínskej, tak aj po edukatívnej stránke. Diagnóza SIBO vyžaduje komplexnú liečbu:

 • odhalenie príčiny, resp. základného ochorenia,
 • optimalizáciu mikrobiómu,
 • nutričnú podporu,
 • adekvátnu liečbu.

Z našich skúseností vyplýva, že liečbu SIBO nie je vždy potrebné začať antibiotickou liečbou. Medzi ďalšie možnosti liečby, najmä pri menej závažnej infekcii bakteriálneho prerastania čreva, patrí napríklad kompletná zmena stravy a optimalizácia narušeného mikrobiómu čreva pod dohľadom odborníka. V Symptomedice lekár vedie terapiu a dopĺňa ju o vybrané probiotické preparáty, prírodné antibiotiká a iné vhodné doplnky stravy. Môže tiež odporučiť diétu s nízkym obsahom sacharidov pod odborným dohľadom. Všetky uvedené postupy majú za cieľ regenerovať a obnoviť funkciu tenkého čreva.

Začarovaný kruh diagnóz a liekov v praxi

Medicínske skúsenosti z ambulancie odkrývajú niekoľko príbehov, ktoré majú podobný scenár. Pacientovi je diagnostikované ochorenie SIBO, príp aj ďalšie ochorenia ako IBS alebo intolerancie. Pacient neznalý problematiky siaha po informáciách z internetu, hľadá riešenie v neoverených druhoch vyšetrení, v lepšom prípade sa obráti na gastroenterológa. Až v prípade, že dlho nedochádza k zlepšeniu jeho zdravotného stavu, vyhľadá špecializované pracovisko. Pritom má túto možnosť hneď na začiatku.

liečba čreva
Ochorenie SIBO si vyžaduje komplexnú liečbu čreva (Zdroj: PR článok/Adobe Stock)

Symptomedica je špecializovaným pracoviskom komplexnej diagnostiky a liečby črevného mikrobiómu, ku ktorej patrí aj problematika a liečba SIBO.

„Veľká väčšina pacientov prichádza na našu kliniku s problémami, za ktorými už dávno nestojí len syndróm bakteriálneho prerastania čreva, ale aj laktózová a histamínová intolerancia, syndróm priepustného čreva a ďalšie nepríjemné diagnózy.”

Mnoho pacientov, sa točí v bludnom kruhu antibiotík, kedy majú opakovane zistené SIBO a teda viac ráz nasadené antibiotiká. Napriek tomu:

 • stále pociťujú ťažkosti,
 • alebo sa im zdravotný stav zlepší iba na chvíľu a ťažkosti sa vrátia,
 • alebo je im ešte horšie, ako pred začatím liečby.

Antibiotiká predpisované na rôzne tráviace ťažkosti nemusia byť vo všetkých prípadoch účinné a pri opakovanom užívaní ani vhodné. Naopak, mnohokrát situáciu v tráviacom trakte z dlhodobého hľadiska zhoršujú a neprinášajú želaný efekt. Rôzne baktérie majú navyše rôznu antibiotickú citlivosť. Okrem toho častokrát nasadzovaná kombinácia diét vedie ku kalorickým deficitom, ktorými si pacient nevedomky zarába na ďalšie zdravotné problémy, napríklad podvýživu.

Ako zatočiť so SIBO raz a navždy?!

So syndrómom SIBO je možné sa dlhodobo vysporiadať tak, že je celkovo liečené črevo pacienta. Komplexná diagnostika stavu čreva, individuálne konzultácie a návrh liečby na mieru každého pacienta dokáže výrazne skrátiť liečbu a predchádzať opakovaniu syndrómu bakteriálneho prerastania čreva. Odporúčania kliniky Symptomedica preto v liečbe SIBO zahŕňajú režimové aj terapeutické opatrenia.

dve ženy v lekárskom oblečení
Majiteľky kliniky Symptomedica (Zdroj: PR článok/Symptomedica)

Kde začať? Základom úspešnej liečby je znalosť diagnózy. Od jej stanovenia delí často pacientov len strach alebo nevedomosť. Klinika Symptomedica, ako jediná klinika personalizovanej medicíny na Slovensku, má s hľadaním podstaty problému pri diagnóze SIBO bohaté skúsenosti a pomohla už stovkám pacientov zbaviť sa nielen strachu, ale aj problémov.


Rezervujte si termín konzultácie na klinike Symptomedica ešte dnes

Zdroj: PR článok
Odporúčame