Hodovanie patrí k sviatkom, no prináša zdravotné problémy: Kto by mal byť obozretný a ako je to s diabetikmi?

koláčiky

Na stravu počas Vianoc by si mali najmä dávať pozor seniori či diabetici (Zdroj: Freepik/asier_relampagoestudio)

Náhly prísun veľkého množstva potravín môže vyústiť do viacerých zdravotných ťažkostí. Obozretní na stravu počas vianočných sviatkov by mali byť predovšetkým seniori, diabetici a pacienti s poruchami tráviacej sústavy. Upozornila na lekárka z oddelenia dlhodobo chorých nemocnice v Bánovciach nad Bebravou Miriama Šatalová.

Prehnané hody môžu priniesť ťažkosti

„Problémom je jednak príjem veľkého množstva stravy nárazovo, v priebehu krátkeho obdobia, ale aj nevhodná kombinácia sladkostí, slaných pokrmov a alkoholu. Ťažkosti sa potom prejavia najčastejšie ako hnačka, zápcha, bolesti brucha, pocit ťažoby na žalúdku, zvracanie či pálenie záhy,“ vysvetlila Šatalová.

Kto by si mal obzvlášť dávať pozor?

Špeciálne by si na množstvo a druh skonzumovaných jedál mali podľa nej dávať pozor seniori, pacienti so žlčníkovými kameňmi, chorobami pečene, pankreasu a diabetici. V dôsledku starnutia dochádza k viacerým zmenám v tráviacom systéme, ktoré majú vplyv na trávenie seniorov.

„Ich žalúdok a črevá pracujú pomalšie, majú problémy s chrupom, teda so žuvaním a často aj prehĺtaním. Trávenie a vstrebávanie živín sú zhoršené, majú sklon k zápche či k poruche regulácie krvného cukru. Bolo by vhodné, aby na nich občas jedným očkom pozreli aj rodinní príslušníci,“ priblížila lekárka.

Čo môže pomôcť?

V prípade vzniku tráviacich ťažkostí si podľa nej ľudia môžu aspoň čiastočne pomôcť pitím bylinkových čajov s obsahom harmančeka, mäty, tymianu, zázvoru, odvarom z rasce či feniklu.

„V prípade výrazných bolestí, pretrvávajúcich hnačiek a pri akýchkoľvek príznakoch dehydratácie organizmu sa odporúča bezodkladne vyhľadať lekársku pomoc,“ zdôraznila Šatalová.

Najlepšou terapiou je prevencia

„Najmä osobám, ktoré mávajú častejšie problémy s trávením, odporúčam, aby sa vyhýbali korenistým jedlám. Korenie, soľ a predovšetkým čili môžu spôsobiť veľmi bolestivé stavy. Nahradiť ich môžu rascou, ktorá trávenie, naopak, zlepšuje. Ak je trávenie narušené, je vhodné prestať fajčiť, keďže fajčenie znižuje prekrvenie žalúdka,“ odporučila odborníčka.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
KVÍZ Ako dobre poznáte vianočné filmové klasiky? Náš kvíz potrápi aj najväčších fanúšikov rozprávok

Ľuďom tiež poradila, aby jedli pravidelne, ale menšie porcie, aby žalúdok nadmerne nezaťažovali, nezabúdať majú tiež na dostatočný pitný režim.

Môže jesť diabetik na Vianoce všetko?

Prezident občianskeho združenia Zväzu diabetikov Slovenska Jozef Borovka hovorí áno. Diabetik môže jesť cez Vianoce všetko. Musí si to však započítať do sacharidových jednotiek.

„Jedlo na Vianoce okrem zákuskov nemá veľa sacharidových jednotiek,“ podotkol Borovka s tým, že aj sacharidové jednotky v šaláte alebo zákuskoch sa dajú zvládnuť.

Je potrebné dbať na správnu kompenzáciu

Dôležité je podľa neho to vykompenzovať pohybom, aby sa nezvýšila hladina glykémie. „Najem sa, vnúčatá zoberiem, idem sa prejsť s nimi a zase mám výdaj energie,“ priblížil. Neliečený diabetes môže spôsobiť viaceré komplikácie. „Odchádzajú hlavne cievy a tiež nervy,“ doplnil. Podľa neho vznikajú aj komplikácie, ako slepota, amputácia, infarkt či mozgová príhoda.

Len malé percento diabetikov je podľa neho správne kompenzovaných. Podotkol, že ľudia sa začnú o diabetes zaujímať až vtedy, keď strácajú zrak, obličky nepracujú, ako majú alebo majú diabetickú nohu. Cukrovka skracuje život o šesť rokov, ak pacient nemá iné komplikácie. V prípade, že prekoná infarkt alebo mozgovú príhodu, je pravdepodobné, že pacient bude žiť kratšie o 12 rokov.

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame