Spoznajte Hont a Tekov, v slovenských regiónoch zažijete čarovné výlety: Uličky plné atmosféry aj priezračné jazerá

Spoznajte Hont a Tekov výlety

Hont a Tekov majú nekonečné možnosti, aké výlety vás očaria? (Zdroj: GettyImages)

Kamenné obydlia, opevnený kláštor, rímske kúpele – to je len maličká ochutnávka toho, čo vám môžu ponúknuť potulky regiónom Hont. Táto čarovná slovenská lokalita je súčasťou Banskobystrického kraja a tiahne sa okresmi Krupina a Banská Štiavnica. Nemenej atraktívny je však aj susedný región Tekov s historickým mestom Levice a širokými možnosťami na relax aj spoznávanie. Ponúkame 30 tipov na zaujímavé miesta, ktoré by ste pri návšteve Hontu a Tekova určite nemali vynechať.

Čarovný Hont

Kaštieľ vo Svätom Antone

Národná kultúrna pamiatka z 15. storočia, v ktorej je dnes poľovnícke múzeum. Kaštieľ má symbolicky 4 vchody (ako ročné obdobia), 7 arkád (dni v týždni), 12 komínov (mesiace v roku), 52 izieb (týždne v roku) a 365 okien (dni v roku). Skvostom kaštieľa je Zlatý salón s nábytkom, ktorý venovala Mária Terézia ako súčasť svadobného daru dcére Márii Antoinette.

Hontianska kalvária

Uprostred javorovej aleje v Šahách sa týčia tri metre vysoké a bohato zdobené kaplnky, ktoré sú súčasťou Hontianskej kalvárie. Tá bola postavená v roku 1907 a predstavuje umelecko-historické dielo v malebnej krajine. Kalvária je pútnickým miestom aj miestom na prechádzky.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Filip Rusin (@rusin.filip)

Hontianske múzeum

Stálu expozíciu Hontianskeho múzea v Šahách tvoria archeologické, historické a národopisné pamiatky regiónu, ale aj časť venovaná poľnohospodárstvu a remeslám. V budove sa nachádza aj knižnica a na nádvorí múzea nájdete pamätník obetiam holokaustu.

Rozhľadňa na Prašnom vrchu

Krásna drevená rozhľadňa s očarujúcimi výhľadmi sa vypína na Prašnom vrchu nad obcou Hrušov. Je vysoká 15 metrov a trasa k nej je vhodná aj pre rodiny s deťmi.

Skalné obydlia

Slovenský unikát v Brhlovciach. Ide o komplex skalných obydlí vytesaných do tufu. Obydlia v minulosti slúžili ako ochrana pred Turkami, neskôr ako domy pre chudobných. V súčasnosti sú pamiatkovou rezerváciou ľudovej architektúry, pričom niektoré sú dodnes obývané.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Lucia (@luusy1)

Pustý kostol

Nachádza a v obci Veľká Čalomija a patrí k najstarším sakrálnym objektom na našom území. Do súčasnosti sa síce z neho zachovali už len pozostatky, aj tie však lákajú turistov i historikov. Ku kostolíku vedie 200 m dlhá upravená cesta s informačnými tabuľami.

Rímske kúpele

Kúpeľné mestečko Dudince ľudia vyhľadávajú pre liečivú vodu, wellness a relax. K najväčším raritám však patria takzvané Rímske kúpele – kamenné travertínové vane, ktoré si mnohí spájajú s Rímskou ríšou. Zachovalo sa ich 32 a s najväčšou pravdepodobnosťou ich vytvorili miestni obyvatelia na prelome 19. a 20. storočia v snahe vybudovať čo najlepšie podmienky na kúpanie a tým pádom čo najlepšie zužitkovať liečivú vodu minerálnej vody.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Barbora Búriová (@barbora.buri)

Pevnosť Bzovík

Pôvodne benediktínsky kláštor z druhej polovice 12. storočia. Z areálu pevnosti stoji dnes len jedna gotická sakristia, neskôr pozmenená na kaplnku.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Hortenzia (@hortenzias_world)

Bohunický vodný mlyn

Špeciálny vodný mlyn s kolesom na vrchný pohon, v ktorom je dnes zriadené múzeum. Objekt je zariadený dobovým nábytkom a inventárom a jeho súčasť tvorí maštaľ, mlynica a kolesovňa.

Sitniansky hrad

Hradná zrúcanina Sitno sa nachádza na andezitových bralách turisticky vyhľadávaného vrchu s rovnomenným názvom. Kedysi mohutný kamenný stredoveký hrad sa pýšil vynikajúcou polohou, ktorá bola na viacerých miestach tvorená neprístupnými skalami a opevnením. Návštevu hradných ruín je ideálne spojiť s výstupom na vrch Sitno.

Kalvária v Banskej Štiavnici

Komplex sakrálnych objektov v barokovom slohu, pozostávajúci z troch kostolov, devätnástich kaplniek a súsošia Panny Márie, je neodmysliteľným prvkom mesta. Kalvária bola vybudovaná v roku 1751a jej areál možno navštíviť samostatne alebo so sprievodcom.


Mohlo by vás zaujať: 25 skvelých tipov na výlety na Orave: Objavte jeden z najkrajších regiónov Slovenska


Banské múzeum

Slovenské banské múzeum je jediné svojho druhu na Slovensku. Návštevníci tu nájdu mineralogicko-ložiskové, banskotechnické, národopisné, umelecko-historické, archeologické aj numizmatické predmety.

Štôlňa Glanzenberg

Dedičná štôlňa v Banskej Štiavnici, v ktorej sa pravidelne a aktívne ťažilo a ktorá sa zachovala až do dnešných čias. Vstup je v nadmorskej výške 560 m pri parčíku na Kammerhofskej ulici, návštevníci dostanú plášť, prilbu a baterku.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Jana Magnová (@magnovajana)

Botanická záhrada

Botanická záhrada v Banskej Štiavnici sa nachádza v krásnom prostredí, na priľahlých pozemkoch bývalej budovy Baníckej a lesníckej akadémie, ktorú ako prvú univerzitu svojho druhu na svete založila Mária Terézia. Celková plocha je 3,545 ha a vidieť tu možno 220 druhov drevín vrátane viacerých vzácnych druhov.

Starý a nový zámok

V Banskej Štiavnici sa to doslova hemží historickými pamiatkami. Patrí k nim aj Starý zámok, ktorý je akousi kamennou kroniku tohto banského mesta a nachádza sa v ňom viacero stálych expozícií a Nový zámok, jedna z najkrajších dominánt Banskej Štiavnice, ktorá sa vypína na vrchu Frauenberg.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Henka (@gombikovahenka)

Banka lásky – Dom Sládkovičovej Maríny

Kto by nepoznal báseň o nenaplnenej láske básnika Andreja Sládkoviča k Maríne Pischlovej? V jej rodnom dome na Námestí Svätej Trojice v Banskej Štiavnici je dnes zážitková expozícia Epicentrum lásky, ktorej srdcom je Banka lásky, vytvorená z veršov básne Marína. Tu sa nachádza 100-tisíc schránok, do ktorých je možné uložiť predmety a spomienky na vlastný príbeh lásky. Zaujímavosťou expozície je aj technológia hovoriacich obrazov, z ktorých Sládkovič vyznáva svoju lásku Maríne, či Sládkovičova knižnica s originálnym rukopisom básne Marína. Vyskúšať môžete Láskomer, ktorý odmeria vašu lásku.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Lenka Vargová (@lenuska_vargova)

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Zuzana Štulrajterová (@elsusana)

Počúvadlo

Počúvadlianske jazero, známe aj ako Počúvadlo, je jazero umelého pôvodu, takzvaný. tajch. Nachádza sa pri obci Počúvadlo a patrí medzi najnavštevovanejšie lokality regiónu. Dá sa tu kúpať, člnkovať, jazdiť na vodných bicykloch alebo v zime lyžovať v okolitých lyžiarskych strediskách.

Modrý Kameň

Hrad Modrý Kameň pri rovnomennom meste pochádza z 12. storočia. Pôvodne gotická stavba bola prestavaná na protitureckú pevnosť a neskôr na barokový kaštieľ. Dnes je sídlom expozície Slovenského národného múzea, zameranej na históriu bábkarstva a hračiek. Nachádza sa tu tiež zaujímavá historická expozícia zubnej techniky.

Jazerá v Štiavnických baniach

Na okraji obce Štiavnické Bane sa nachádzajú čarovné jazerá. Umelé vodné plochy, poskytujúce romantiku, oddych, kúpanie, priestor pre vodné športy či rybolov. Každé jazero dýcha inou atmosférou, či už ide o Evičkino, Vindšachtské alebo niektoré z Richňavských jazier.

Kúpele Sklenné Teplice

Termálna voda v kúpeľoch je ideálna a liečbu ochorení pohybového a nervového ústrojenstva, pretože obsahuje magnézium a kalcium. Súčasťou kúpeľného areálu je termálne kúpalisko a jaskynný termálny kúpeľ Parenica, ktorý patrí medzi európske unikáty.


Tekov

Vyhniansky travertín

Očarí predovšetkým milovníkov prírodných krás. Prírodná pamiatka sa nachádza v malebnej obci Vyhne a pozostáva z travertínového stĺpa a vodopádu. Domáci ho nazývajú aj vyhniansky mamut. V jeho blízkosti nájdete termálne kúpalisko Vodný raj Vyhne.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Petra Lenghartová (@lenghartova_p)

Tekovská hvezdáreň

Tekovská hvezdáreň v Leviciach je treťou najstaršou hvezdárňou na Slovensku. Zameriava sa na odbornú a pozorovateľskú činnosť, ale aj výskumníctvo v oblasti astronómie. Vlastní prenosné planetárium Starlab.

Kalvária v Kremnici

Stojí na úpätí vrchu Šturc, v lokalite vzácnych starých stromov, a je súčasťou náučného chodníka. Má štrnásť zastavení a nad Kremnicou sa vypína už od 18. storočia.


Mohlo by vás zaujať: Zamagurie a Pieniny sú ako stvorené na výlety: 15 tipov na miesta, ktoré sa oplatí vidieť


Mestský hrad v Kremnici

Komplex stredovekých budov nájdete na vyvýšenine nad centrálnym námestím Kremnice. Je chránený opevnením a ide o národnú kultúrnu pamiatku. Dominuje mu Kostol svätej Kataríny, zaujmú však aj Románsky karner, Malá veža, Severná veža či Radnica.

Mincovňa

Patrí medzi najstaršie nepretržite pracujúce podniky na území Slovenska, jej história sa začala písať už v roku 1328. Dnes nie je zameraná len na výrobu mincí a medailí, ale aj plakiet, žetónov, odznakov, príveskov, kravatových sponiek, známok, vyznamenaní či primátorských reťazí. V expozícii sú zmapované dejiny peňazí na Slovensku od najstarších čias po dnešok.

Via ferrata Komín

Via ferrata Komín na Skalke v Kremnických vrchoch patrí medzi najlepšie lezecké miesta u nás. Ponúka zaistené lezecké trasy, ktoré možno prejsť pomocou pevného oceľového lana. Odmenou vám budú pôsobivé výhľady na okolitú krajinu. Keďže na mieste sa nachádza šesť lezeckých ciest, od najľahšej po tú najnáročnejšiu, na svoje si tu prídu skúsení lezci aj začiatočníci. Krátka via ferrata Jánošíkova diera je vhodná aj pre deti.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Zuzana Majchrakova (@zuzi_m)

Levický hrad

Kedysi významná nedobytná pevnosť, ktorá chránila cestu k stredovekým banským mestám. Podľa legendy tu od 14. storočia straší biela pani, ktorú sťali pod hradom, a odvtedy po hrade blúdi a hľadá deti a manžela. V rámci pamiatkovej záchrany boli niektoré objekty hradu opravené.

Synagóga

Židovská synagóga stojí neďaleko Levického hradu. Kultúrnu pamiatku sa podarilo obnoviť a dnes je otvorená pre verejnosť. Obdivovať tu možno napríklad krásnu sakrálnu výzdobu.

Levické rybníky

Chránený areál je obľúbeným miestom oddychu a prechádzok. Obkolesený je zeleňou a vyskytuje sa tu viacero zaujímavých rastlín aj živočíchov.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Marián Štubňa (@marianstubna)

Šášovský hrad

Týči sa na vysokom brale nad riekou Hron, v severnej časti Štiavnických vrchov. Postavený bol zrejme v roku 1253 a spolu s hradom Revište bolo jeho úlohou chrániť priechod a cestu do banskej oblasti. Neskôr bol vyplienený a dnes z neho zostali len ruiny. Na hrad vedie chodník spod hradnej skaly cez les, výstup trvá 20 minút a je vhodný aj pre rodiny s deťmi.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Nikola Lulčová (@nikola_lulcova)

Tip navyše: Geografický stred Európy

Na kopci pri Kremnických Baniach stojí Kostol svätého Jána Krstiteľa. Symbol spolupatričnosti ľudí z okolitých obcí oplýva aj iným prívlastkom – srdce Európy. Geografickým stredom Európy má byť stred veže kostola. Legenda hovorí, že kvôli bohatým zásobám zlata v neďalekej Kremnici sa stred Európy začal pripisovať práve Kremnickým Baniam. V areáli je umiestnený aj pamätník symbolu stredu Európy.


Objavte ešte viac zaujímavých článkov, receptov a videí!

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame