Stali ste sa obeťou podvodu alebo elektronického obťažovania? Takto by ste sa mali zachovať, radí polícia

zúfalý muž pred počítačom

Na obťažujúcu správu odporúča nereagovať a odosielateľa radí zablokovať (Zdroj: Freepik/wirestock)

Polícia odporúča v súvislosti s trestným činom nebezpečného elektronického obťažovania, kyberšikany, nereagovať na podozrivé e-maily či telefonáty a ideálne odosielateľa zablokovať. Pripomína, že ak má niekto podozrenie, že sa stal obeťou podvodu, môže podať trestné oznámenie. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

Nebojte sa obrátiť na príslušné orgány

„Je potrebné, aby sa občan, ktorý sa stane obeťou tohto trestného činu, obrátil na najbližšie oddelenie Policajného zboru a v žiadnom prípade sa nesnažil vec vyriešiť sám,“ zdôraznila. Doplnila, že rovnako je dôležité získať elektronické dôkazy potrebné na zistenie a usvedčenie páchateľa

Dôkaz je nutné uschovať

Obeť by si preto mala komunikáciu s podvodníkom zálohovať a rovnako aj uchovať v elektronickej forme doručené alebo zverejnené materiály, ktoré preukazujú spáchanie trestného činu. „Polícia v každom prípade postupuje zákonom upraveným spôsobom a s cieľom zistiť páchateľa má zákonné možnosti, ako získať informácie dôležité pre trestné konanie,“ spresnila hovorkyňa a doplnila, že polícii je potrebné uviesť všetky podstatné informácie pre ďalší postup.

Čo by ste nikdy nemali zverejňovať

Bárdyová zároveň upozornila aj na virtuálny priestor internetu, ktorý je cez sociálne siete a e-maily neustále zneužívaný na páchanie trestnej činnosti po celom svete. „O to viac, keď sa v súčasnosti pre pandémiu preferuje najmä komunikácia prostredníctvom počítačov alebo mobilov,“ vysvetlila. Polícia preto neodporúča zverejňovať na internete informácie osobného alebo intímneho charakteru, ktoré by tu mohli byť zneužité.

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame