Jarná cibuľka by nemala chýbať na vašom tanieri: Viete, v čom spočíva jej najväčšia sila?

Jarná cibuľka, zväzok

Jarnú cibuľku si obľúbite aj vy (Zdroj: GettyImages)

Patrí k sezónnym jarným potravinám, neprávom však na ňu zabúdame. Jarná cibuľka má pritom široké využitie v gastronómii a zároveň aj prekvapivé účinky na naše zdravie.

Oproti klasickej cibuli je jemnejšia a sladkastá. Jarná cibuľka je podobne ako medvedí cesnak zvestovateľom jari. Ide o mladú cibuľu, ktorá sa konzumuje ešte pred dozretím. Jej sezóna sa začína v apríli a na tanieri by rozhodne nemala chýbať.

Nielen proti viróze

Jarná cibuľka má naozaj veľa benefitov pre ľudský organizmus. V prvom rade je to pre jej antibiotické a antibakteriálne účinky, ktoré sa osvedčili v boji proti prechladnutiu. Oceníte ju však nielen pri kašli a nádche. Vďaka obsahu vitamínov a antioxidantov udržiava v dobrej kondícii srdce, podporuje zdravie kostí aj očí, znižuje hladinu cukru v krvi, krvný tlak aj cholesterol. Zlepšuje krvotvorbu, zabraňuje žalúdočným problémom, chráni pred infekciami, je dobrá na liečbu artritídy, má protirakovinové účinky a výrazne podporuje imunitný systém. Mužov určite poteší, že viaceré štúdie preukázali jej vplyv na zvýšenie testosterónu, ktorý je zodpovedný za libido aj výkonnosť v posteli.

Ako ju kupovať?

Jarná cibuľka by mala mať tmavozelenú vňať a pevné biele buľvy. Vyhnite sa cibuľke so zvädnutou a vlhkou vňaťou. Môžete si ju aj dopestovať. Ak nemáte záhradku, môžete spodnú časť s korienkami vložiť do pohára s vodou. Za pár dní vám vyrastie zelená vňať, ktorú môžete postupne zastrihávať.


Mohlo by vás zaujať: Letné šaláty: Zdravé a chutné inšpirácie, ktoré vás zasýtia


Najlepšia je surová

Konzumácia jarnej cibuľky vám zabezpečí prísun vitamínu A, C, K, vitamínov skupiny B, a tiež celého spektra minerálnych látok, od draslíka a horčíka cez vápnik až po železo. Keďže vyniká aj sviežou chuťou a krásnou jarnou zelenou farbou, mala by byť prirodzenou súčasťou našej vitamínovej očisty tela. Najvhodnejšie je konzumovať ju surovú, alebo len sparenú vriacou vodou. Dlhým varením totiž prichádza o cenné látky. Záťaže pre žalúdok sa vôbec nemusíte báť, pretože je v surovom stave oveľa ľahšie stráviteľná, ako klasická cibuľa.

Nátierky, šaláty, prílohy…

Možností, ako jarnú cibuľku využiť v kuchyni, je veľmi veľa. Jej výhodou je, že obsahuje minimum kalórií, len približne 30 v 100 gramoch, takže je to vyslovene diétna potravina a môžete jej zjesť, koľko len chcete. Výborne sa hodí napríklad do tvarohových nátierok, veľmi chutná je v omeletách a zelenou časťou môžete posypať praženicu, hemendex, varené zemiaky či obyčajný chlieb s maslom.

Môžete ju tiež pridávať do jarných plniek, zeleninovej polievky, fašírok, mäsových rolád či knedličiek do polievky. Hodí sa tiež do zeleninových a cestovinových šalátov, skaramelizovaná zase výborne poslúži ako príloha k mäsu.


Mohlo by vás zaujať: Využite sezónnu zeleninu v kuchyni: S týmito receptami pripravíte celodenné hody!


Tip Gazdinej: Krémová polievka s jarnou cibuľkou

Potrebujeme:

1 klasickú menšiu cibuľu

1 strúčik cesnaku

3 zväzky jarných cibuliek

4 menšie zemiaky

1 lyžicu masla

1 liter zeleninového vývaru

soľ, mleté čierne korenie

Postup: Nadrobno nakrájanú cibuľu opražíme na masle. Po chvíli pridáme cesnak a očistenú a nakrájanú mladú cibuľku s bielou aj zelenou časťou. Osolíme, okorením a premiešame. Pridáme nadrobno pokrájané zemiaky, chvíľku restujeme a zalejeme zeleninovým vývarom. Varíme, kým zemiaky nezmäknú. Hotovú polievku rozmixujeme na hladký krém. Ozdobíme kolieskami čerstvej mladej cibuľky.


Objavte ešte viac zaujímavých článkov, receptov a videí!

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame