Kašeľ, hemoroidy či plesne: Spoznajte liečivé účinky brečtanu

Brečtan

thinkstockphotos.com

Brečtan je nápomocný pri uvoľňovaní a vykašliavaní hlienov, kožných problémoch, ale aj reumatizme.

V minulosti bol brečtan považovaný za symbol večného života. Jeho silu poznal už slávny a uznávaný lekár Hippokrates. Avšak proti kašľu sa začal využívať až v 16. storočí a oficiálne mu bola schopnosť zmierniť kašeľ pripísaná až v 19. storočí. Aktuálne sa využíva nielen ako okrasná rastlina, ale aj ako súčasť čajových zmesí. Z listov sa pripravujú i tinktúry a obklady.   

Obľubuje tieň

Brečtan je ker, ktorý má vždyzelené listy. Už v mesiacoch marec a apríl môžeme na ňom vidieť modročierne plody. Najčastejšie ho možno objaviť na skalách, múrikoch a v tmavých lesoch.  Z brečtanu sa na jar a v lete zbierajú listy, ktoré sa následne sušia. Dôkladné vysušenie je dôležité, pretože rastlina je náchylná na vznik plesní.

Pozitívne účinky brečtanu

Okrem toho, že brečtan pomáha uvoľňovať hlieny a prináša úľavu pri kašli, využíva sa aj pri bolestiach žlčníka, dne a reumatizme. Pozitívne vplýva i na činnosť pečene. Využíva sa aj pri úprave menštruačného krvácania, ďalej pomáha z tela odstrániť nežiaduce baktérie, vírusy a plesne. Okrem toho možno brečtan použiť aj zvonku pri kožných problémoch a to hlavne pri ekzémoch, drobných popáleninách, lupinách vo vlasoch a pokožke spálenej od slnka. Zároveň pomáha zmierniť celulitídu.


Mohlo by vás zaujať: Čaje z čerstvých jarných rastlín: Tieto sú pre vás skutočným elixírom


V akej forme si ho dopriať?

  • Brečtanový čaj

Zvyčajne sa neodporúča pripravovať čaj iba z listov brečtanu. Ideálne je zmiešať ho s inými bylinkami, pričom množstvo sušených brečtanových listov by nemalo tvoriť viac ako 15 percent. 

  • Obklad proti bolesti krížov a dne

Na tento účel sa využívajú čerstvé brečtanové listy. Pred použitím ich treba dôkladne opláchnuť vlažnou vodou a priložiť na postihnuté miesto.

  • Kúra proti hemoroidom

V  tomto prípade využijeme macerovanie brečtanu. Približne hrsť čerstvých listov necháme cez noc vylúhovať v litri vody. Ráno precedíme a použijeme napríklad na prípravu sedacieho kúpeľa. Tento recept je vhodné použiť aj pri lupinách. Výluh sa krúživými pohybmi nanesie na pokožku hlavy, nechá sa pôsobiť a opláchne.


Mohlo by vás zaujať: Zelené pľúca vášho príbytku: Tieto izbové rastliny prečisťujú vzduch najlepšie


  • Brečtanová tinktúra

Tinktúra sa pripraví z 20 dkg nakrájaných brečtanových listov. Tie sa zalejú 70-percentným liehom a nechajú odpočívať dva týždne. Potom sa precedí a užíva.  

  • Protiplesňový kúpeľ nôh z brečtanu

Na pollitra vody sa používa polievková lyžica sušených listov. Rozdrobené brečtanové listy sa zalejú vriacou vodou a nechajú sa vychladnúť. Tento nálev sa potom pridá do 2,5 litra vody. Kúpeľ nôh by mal trvať aspoň 10 minút.

  • Pomoc pri spálenej pokožke

Čerstvé listy dajte na 5 minút do vriacej vody a potom ich priložte na sčervenanú pokožku.

  • Stop stvrdnutej koži na pätách

Ak čerstvé listy zomeliete a priložíte na chodidlá so stvrdnutou kožou, tento babský recept ich zmäkčí.


Mohlo by vás zaujať: Čaj z medovky pre lepšiu náladu i pamäť: Vypestujte si ju na balkóne či v záhradke


Vo vyšších dávkach je toxický!

Ak sa rozhodnete pre užívanie brečtanu, dbajte na dodržiavanie dávkovania a nikdy ho neužívajte dlhodobo. Ak máte vážnejšie zdravotné problémy alebo nie ste si istí, konzultujte užívanie brečtanu s odborníkom. Bobule sú nebezpečné hlavne pre deti. Už konzumácia niekoľkých kusov spôsobuje zvracanie a hnačku. U citlivých ľudí sa môže pri kontakte s čerstvými listami objaviť kožné podráždenie. 


Odskúšali ste už účinky brečtanu? Ako ste s nimi boli spokojní? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mirka
Odporúčame