Záhradkári, kedy začať sadiť? Pozor, tieto termíny si zapíšte do kalendára!

Kvetináče so zasadenými rastlinkami

Pestovateľská sezóna prináša každoročne so sebou množstvo výziev (Zdroj: GettyImages)

Každý rok čelia záhradkári jednej veľkej výzve, od ktorej závisí pestovateľská sezóna – Kedy sadiť zeleninu? Ako sa vysporiadať s poslednými mrazivými dňami? Ktoré druhy zeleniny môžu ísť rovno do pôdy a ktoré si predpestovať ako priesady napríklad na okennom parapete? Tieto kľúčové otázky si vyžadujú dobrý záhradný plán a premyslenú stratégiu.

Skorá príprava

Aj keď ešte záhradu pokrýva vrstva snehu, či skôr, prihliadnuc na počasie posledných rokov, je pôda ešte príliš studená a mokrá, už v druhom mesiaci roku sa môžete pustiť do predpestovania sadeníc. V mini fóliovníkoch, kelímkoch a sadbovačoch za oknom sa odporúča už od februára zo semienok pestovať priesady kalerábu, kelu, karfiolu, brokolice, šalátu. Rovnako tak aj priesady paprík, rajčín, baklažánu a zeleru.

Ak bývate v teplejšej časti Slovenska, môžete predpestovávanie presunúť von, do preskleného pareniska umiestneného na slnečnej ploche. Nezabudnite však na dôkladnú izoláciu bočných stien pomocou bublinkovej fólie. Tá udrží teplo zeminy aj počas chladnejších nocí.


Mohlo by vás zaujať: Šikovné tipy pre záhradkárov: Čo pestovať spolu a čo radšej oddelene?


V marci to začína vo veľkom

Práve v mesiaci, kedy v kalendári oficiálne svieti prvý jarný deň, sa zo záhrad začína ozývať čulý ruch, ktorý odstraňuje škody napáchané zimou. Prišla jar, no počasie nám každoročne ukazuje svoju silu a nepredvídateľnosť. Niekoľkotýždňovú piplavú prácu so sadenicami môže zmariť jedna mrazivá noc, preto sa s výsadbou do pôdy neponáhľajte.

Do fóliovníka však presuňte sadenice šalátov a vysejte reďkovku, rovnako tak aj sadenice paprík. Priamo do vonkajších záhonov už môžete vysiať mrkvu, petržlen, cibuľu, kaleráb aj hrach. Na prelome marca a apríla nastáva čas aj na jarný cesnak. Je síce menej výnosný ako jesenný cesnak, je však odolnejší voči škodcom a chorobám.

Rozhodujúci apríl

Práve apríl je tým mesiacom, kedy záhradný plán dostáva takmer finálnu podobu. Ak ste si rozvrhli záhony, postupne sa zapĺňajú rôznymi druhmi zeleniny aj byliniek. Možno sa pýtate, kedy sadiť zemiaky? Pri výbere sadzbových zemiakov stavte na certifikované sadivo, kde máte istotu, že neobsahuje plesne ani iné choroby a poskytuje vyšší výnos. Pri väčšine odrôd sa uvádza termín výsadby na apríl. Je to aj z dôvodu, aby mladé zelené výhonky nezamrzli začiatkom mája, v období troch zamrznutých. Zemiaky môžete zbierať už po 10 – 12 týždňoch, preto ich výsadbu neurýchľujte.

Približne od polovice apríla do pôdy patria aj priesady paradajok, zeleru a baklažánu, semienka fazule, kukurice či slnečnice. Vysejte tiež väčšinu byliniek – levanduľu, oregano, mätu, kôpor. Viac ako inokedy však sledujte predpoveď počasia a vyčkávajte na teplé dni. Ak bývate v severnej časti Slovenska, počkajte aj o 2 až 3 týždne dlhšie, inak vaša snaha vyjde navnivoč.


Mohlo by vás zaujať: Pestovanie čili papričiek zvládnete aj bez záhrady: Na sadenie je práve teraz ideálny čas!


Májové citlivky

Aj podľa pranostík predstavuje prvá polovica mája pre pestovateľov väčšinou zvýšené riziko. Vyskytli sa už aj roky, kedy mali zamrznutí meškanie a privodili záhradkárom nejednu vrásku na čele. Výsadbu citlivých sadeníc presuňte až do stabilne teplého jarného počasia. Potom sa smelo pustite do sadenia uhoriek, cukiet, melónov a tekvíc. Prvé noci v zemi im pomôže netkaná textília, ktorá ich ochráni pred prízemným mrazom. Ak ste doteraz stále otáľali s priesadami paradajok, už nemusíte mať obavy.

Čo sadiť cez leto?

Nasledujú týždne na nás čaká pravidelné zalievanie a pretrhávanie plodín od rýchlo rastúcej buriny. Ak sa vám v záhonoch alebo vo fóliovníku počas neskoršej jarnej a letnej sezóny uvoľní miesto, môžete ho využiť na opätovné vysadenie, a to najmä tých plodín, ktoré sa vyznačujú rýchlym rastom. Medzi ne patria rôzne druhy šalátov aj reďkovka. Ak ste už zozbierali úrodu jarného hrášku, vysaďte ďalší. V júni a júli tiež môžete zasadiť ružičkový kel, kučeravý kel a pór. Tomu dokonca neuškodí, ak zostane v záhrade aj cez zimu. Avšak len do doby, kým nie je pôda zamrznutá.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame