Koľko klamstiev sa ukrýva v horoskopoch? Pozreli sme sa im na zúbok, pravda vás prekvapí!

čitanie knihy

Veríte horoskopom? (Zdroj: GettyImages)

Horoskopy v sebe spájajú tajomno a očakávanú priazeň hviezd. Čítame si ich pre rozptýlenie, nasmerovanie a popravde, z času na čas v nich nájdeme aj odpovede na otázky, ktoré nám poslednú dobu zamestnávajú myseľ. Je to však iba náhoda alebo skutočne platí, že hviezdy poznajú náš osud? Ako sa na horoskopy pozerať?

Horoskopy v histórii

Ľudia odpradávna veria poverám a v ťažkých chvíľach sa utiekajú k predpovediam budúcnosti. Inak to nie je ani v prípade horoskopov, ktoré tvoria základ astrológie. Už v starodávnych kultúrach hľadali opornú barličku, ktorá by ich upozorňovala na blížiace sa nebezpečenstvo. Najskôr to boli prírodné živly, správanie zvierat, nečakané úkazy (zatmenie Slnka, Mesiaca), až svoju pozornosť na dlhé storočia definitívne obrátili k hviezdnej oblohe. Hviezdy sa stali neoceniteľnou pomôckou moreplavcov, poľnohospodárov, aj najväčších vladárov, ktorí poverili svojich radcov, aby zistili či sú im hviezdy priaznivo naklonené.

Približne 300 rokov pred naším letopočtom rozdelili babylonskí kňazi pohyb Slnka po oblohe medzi 12 znamení (súhvezdí) v podobe, ktorá je veľmi blízka súčasnému tradičnému zverokruhu. Dnes už vieme, že to nie je Slnko, ktoré sa hýbe po oblohe, ale Zem sa otáča okolo svojej osi a rotuje okolo Slnka. Čo však znamená, ak povieme, že Slnko je v Rakovi? Veďte priamku zo stredu Zeme cez Slnko, až ďaleko za Slnečnú sústavu. Zem počas roka obieha okolo Slnka a táto imaginárna priamka (akoby šípka) ukazuje počas svojej cesty vždy na rôzne hviezdy. Súhvezdia zverokruhu (Baran, Býk, Rak, …) sú jednoducho súhvezdia, na ktoré táto pomyselná priamka ukazuje pri svojej celoročnej ceste.

Rozdiel medzi astrológiou a astronómiou

Astrológia a astronómia boli až do 17. storočia vzájomne prepojené a jedna veda vychádzala z poznatkov druhej. Dokonca sa dá povedať, že sa považovali za identickú vedu. Napríklad aj Johannes Kepler, ktorý skúmal pohyby planét, bol považovaný nielen za revolučného astronóma, ale aj uznávaného astrológa. Až s rozvojom matematického a vedeckého pokroku v čase, kedy Isaac Newton matematizoval pohyb planét, sa prístup k pohybu telies po oblohe stal výsostne vedeckým.

Astronómia je veda zaoberajúca sa všetkým vo vesmíre. Astrológia je založená na viere, že pozícia hviezd a planét na oblohe nám môže priblížiť budúcnosť a pripísať ľuďom isté povahové vlastnosti. Nie je založená na vedeckých dôkazoch, no aj napriek tomu astrológia pretrvala do dnešnej doby – aj ako súčasť dedičstva a tradície predkov.


Mohlo by vás zaujať: Ak pravidelne čítate horoskopy, zbystrite pozornosť! Spoznajte pravdu o  predpovediach budúcnosti


Obľúbené druhy horoskopov

V magazínoch, dennej tlači aj na internete sme takmer v dennodennom kontakte so západným horoskopom. Väčšina ľudí vie, v akom znamení sa narodili, dokonca aj v akom znamení sú ich partneri a deti. Nezaškodí pripomenúť si základné delenie zverokruhu, ale ak chcete aj zodiaka:

 • Baran ( 21. marec – 20. apríl)
 • Býk (21. apríl – 21. máj)
 • Blíženci (22. máj – 21. jún)
 • Rak (22. jún – 22. júl)
 • Lev (23. júl – 23. august)
 • Panna (24. august – 23. september)
 • Váhy (24. september – 23. október)
 • Škorpión (24. október – 22. november)
 • Strelec (23. november – 21. december)
 • Kozorožec (22. december – 20. január)
 • Vodnár (21. januára – 19. február)
 • Ryby (20. február – 20. marca)

Okrem nášho tradičného horoskopu sa v rôznych kútoch sveta rozvíjali aj iné horoskopy, ktoré sa odlišujú v zameraní aj členení. V keltskom horoskope nájdete napríklad 21 znamení, ktoré majú podobu stromov. V egyptskom horoskope je 11 znamení a ich zástupcami sú samotní egyptskí bohovia. Dvanásť znamení indiánskeho horoskopu zase zastupujú zvieratá, ktoré reprezentujú konkrétne povahy ľudí. Často sa tiež môžete stretnúť s čínskym horoskopom, v ktorom sa znamenie – zviera nepriraďuje podľa mesiaca, ale až roku narodenia.

Všeobecný a osobný horoskop

K všeobecným horoskopom máte prístup na pár kliknutí. Môžete si prečítať denný, mesačný, týždenný aj ročný horoskop. Poskytujú všeobecné rady a ich cieľom je zasiahnuť čo najširší okruh ľudí konkrétneho znamenia. Ak sú napísané obšírne, určite v nich nájdete zopár myšlienok, ktoré vystihujú vašu aktuálnu situáciu a môžu vás nasmerovať k rozhodnutiu. Zrejme by bolo naivné myslieť, že sa všetci Levi v júni bezhlavo zaľúbia (no nie?).

Ak si však dáte u astrológa vyložiť vlastný osobný horoskop, ktorý zohľadňuje váš presný dátum narodenia, vrátane času, miesta, postavenia planét a hviezd v danom roku, možno budete prekvapení z presnosti tohto “magického” hodnotenia. Výsledkom môže byť niekoľko strán, kde sa dočítate zaujímavosti o svojich silných aj slabých stránkach, životných skúškach a smerovaní.


Mohlo by vás zaujať: Čo hovorí horoskop? Nechajte si poradiť znamením a načerpajte stratenú energiu


O partnerskej zhode, úspechu aj povahe dieťaťa

O tom, že horoskopy sú naďalej populárne aj v modernej spoločnosti netreba pochybovať. Ak ste zvedaví či sa k sebe spolu s partnerom hodíte, začnete pátrať, či sú vaše znamenia kompatibilné a nebudete si po krátkej dobe liezť na nervy. Hoci to možno znie uletene, ľudia kontaktujú astrológov aj s požiadavkou na vypracovanie horoskopu, ktorý im dá odpoveď, či ich zamýšľané podnikanie bude úspešné. Koniec koncov, nemajte výčitky, robili to predsa aj králi, keď chceli svoje impérium rozširovať.

„Och, bude to tvrdohlavý Baran!” Áno, nejedna budúca mamička vie už od začiatku tehotenstva, v akom znamení bude jej dieťa, a teda aj akými vlohami a dispozíciami bude oplývať. Okrem partnerských horoskopov existujú aj také, kde si môžete podľa znamení prečítať vzájomný vzťah rodiča a dieťaťa. A tak sa možno pripraviť na vzájomnú súhru alebo občasné škrípanie.

Čo dobré si z nich vziať?

Horoskopy dokážu zhodnotiť všetky aspekty života. Ich miera pravdivosti by ale nemala ovplyvňovať naše životy. Raz sa hviezdy “postarajú”, že predpoveď vyjde na 100 %, inokedy nás minie oblúkom. Je to celkom bežná vec! Ak sa budeme príliš fixovať na riadky, ktoré napísal do časopisu človek, ktorý nás osobne nikdy nespozná, rýchlo v očiach okolia stratíme na serióznosti.

Pozitívnou stránkou horoskopov je ich schopnosť motivácie a podpory vo chvíľach, keď sa cítime stratení alebo nerozhodní. Je tu však aj ich odvrátená strana. V žiadnom prípade by sme sa nemali za horoskop skrývať, slepo ho nasledovať, ani zvaľovať svoje správanie na údajné povahové vlastnosti nášho znamenia.


Objavte ešte viac zaujímavých článkov, receptov a videí!

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame