Kardiológ radí: Ako predchádzať kôrnateniu ciev?

cievy

Čo signalizujú rozšírené žilky na nohách? (Zdroj: Freepik/azatjan)

S cievami majú ľudia problémy v každom veku. Ochorenia tohto systému môžu viesť k vážnym zdravotným komplikáciám. Preto je vhodné im včas predchádzať. Kardiológ a obezitológ Ivan Majerčák preto hovorí, že je dôležité strážiť si a udržiavať hladinu cholesterolu na zdravej úrovni. 

Aké sú riziká vzniku

Kôrnatenie ciev, čiže aterosklerózu, spôsobuje ukladanie cholesterolu a ďalších tukov v tepnách. Tie následne strácajú svoju pružnosť a dochádza k ich zúženiu, čo môže viesť k neprekrveniu dolných končatín, cievnej mozgovej príhode či k srdcovému infarktu. Medzi ovplyvniteľné riziká vzniku aterosklerózy patrí napríklad nedostatok pohybu, negatívny stres alebo nadmerné požívanie alkoholu.

Kombinácia viacerých rizikových faktorov, čo je veľmi častá situácia, výrazne zhoršuje perspektívu ich nositeľov, čo sa týka chorobnosti aj dĺžky života. Najvýraznejšie zlepšenie je možné dosiahnuť znížením krvného tlaku. Pomôcť pri tom môže psychohygiena aj zdravá strava.

Červené mäso zameňte

Doktor Ivan Majerčák odporúča z jedálnička vypustiť červené mäso, konkrétne bravčové či hovädzie a nahradiť ho morčacím, kuracím či jahňacím, alebo rybami. Pripomenul, že veľké množstvo tukov sa skrýva taktiež v údeninách, masle, či v mliečnych výrobkoch s vyšším obsahom tuku.

Nezabudnite sa vyhýbať civilizačným nástrahám. To platí nielen o alkohole a cigaretách, ale aj o všadeprítomnom strese. Tomu dokážeme čeliť pomocou psychohygieny či upevňovaním duševného zdravia, jednoduchou relaxáciou, či prechádzkou v prírode.

Pozor na rafinovaný cukor

Nadmerná konzumácia rafinovaného cukru a sladkostí môže podľa obezitológa viesť k zvyšovaniu zlého cholesterolu, ako sprievodného javu pri metabolizme sacharidov. Voľte radšej med alebo kvalitnú horkú čokoládu s vyšším obsahom kakaa. Nedajte sa pomýliť hnedým cukrom, ktorý má rovnako zlý glykemický index ako biely cukor.

Vyprážané jedlá by mali byť v jedálničku tabu. Pri ich spracovaní totiž dochádza k znehodnocovaniu tukov, tie následne ľahšie zanášajú cievy. Radí tiež vyhýbať sa transmastným tukom, napríklad margarínu, ktorý sa nachádza v polevách, náplniach v oplátkach, krekroch, zálievkach, či v nekvalitných cukrovinkách. Nahradiť ich treba vlašskými orechmi, mandľami alebo lieskovými orechmi.

Dôležité sú aj nápoje

Hydratovanie organizmu je veľmi dôležité. Tekutiny zabezpečujú správne prostredie pre fyziologické procesy a taktiež riedia krv. Dostatočný príjem vody tak zabraňuje nadmernému zrážaniu krvi (ak sa nejedná o patologický stav). Preto by ste si mali každý deň dopriať aspoň dva litre tekutín.

Z nápojov sa odporúča najmä čistá voda. Vhodné je obmedziť príjem sladených nápojov a ďalších výrobkov obsahujúcich kukuričný sirup, ktorý je v zloženiach často uvádzaný ako glukózofruktózový sirup. Rovnako podľa slov odborníka treba obmedziť aj nápoje s náhradnými sladidlami.



Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame