Kráľovná ryže basmati: V čom spočíva jej výnimočnosť?

Ryža

thinkstockphotos.com

Basmati je druh ryže, ktorý patrí medzi tie najvychytenejšie a najkvalitnejšie na svete. Ak nie je vôbec najkvalitnejšia. Pestuje sa už stáročia na úpätí Himalájí a kropí ju priezračná voda plná minerálov z topiacich sa himalájskych ľadovcov. Kvalita však nespočíva len v nadštandardných podmienkach na rast, ale aj v niečom, v čom sa líši oproti iným druhom. V čom je basmati taká výnimočná?

Pakistanská a indická lahôdka

Ryža basmati je typickou indickou pochúťkou, ktorá však rovnako tak rastie aj v Pakistane. Indická odroda sa nazýva Dehra Dun a pakistanská zas Kernel Basmati. Sú typické dlhým, štíhlym zrnom a nezameniteľnou orieškovou arómou a chuťou. Jej výhodou je aj to, že sa pri varení vôbec nezlepí, je rýchlo a ľahko stráviteľná a spĺňa aj zásady zdravej výživy. Vynikajúco sa hodí ku príprave pokrmov európskej, ako aj exotickej kuchyne.V hinduistickom preklade znamená basmati doslova „kráľovná vôní“. Jej názov teda vznikol na základe jednej z jej najvernejších charakteristík – nezameniteľnej orieškovej vône.


Mohlo by vás zaujať: Tajomstvo dobre uvarenej ryže: Ako sypká príloha aj s lahodnou príchuťou!


Jej tajomstvo tkvie v čase

Podobne ako iné produkty, ktoré svoju kvalitu získali pôsobením času (napr. víno), tak aj ryža basmati získava na svojej výnimočnosti vďaka pôsobeniu času. Typická kvalita a chuť je totiž výsledkom takmer dvojročného sušenia, resp. zrenia ryže, čo je doba, ktorú jej iné druhy ryže môžu len „závidieť“. Tým získava nielen na skvelej chuti, ale aj na výnimočnosti a vysokej hodnote.

Vhodná aj pri bezlepkovej diéte

Ryža typu basmati je výnimočná nielen chuťou, ale aj zložením. To je úplne bezlepkové, čo znamená, že je táto ryža vhodná aj na bežnú konzumáciu pre celiatikov, či iných ľudí držiacich diétu bez lepku. Okrem celiatikov je však odporúčaná aj pacientom s vysokým krvným tlakom a cholesterolom, pretože  rovnako ako krvný tlak, tak aj cholesterol v krvi dokáže znížiť.

Pestuje sa len v Himalájach

Pred viac ako desaťročím sa americká korporácia RiceTec snažila získať patent na pestovanie ryže Basmati na území Ameriky. Predložili niekoľko návrhov, no neboli úspešní, aj vďaka zásahu indickej vlády, ktorá nechcela dopustiť, aby sa ich výnimočná basmati pestovala niekde inde, ako tradične na úpätí najväčších veľhôr sveta. Dokonca aj medzi Indiou a Pakistanom sa vedú spory o tom, z ktorej krajiny vlastne táto výnimočná potravina pochádza.


Mohlo by vás zaujať: Zemiaky, ryža či cestoviny: Ktoré prílohy jesť najčastejšie a ktoré čo najmenej?


Kilá pôjdu nadol

Ďalšou výhodou tejto potraviny je nízky glykemický index. Znamená to, že obsahuje menej kalórií ako iné druhy ryže, no zasýti vás na dlhšiu dobu. V dôsledku toho by mal byť druhotným efektom jej konzumácie aj úbytok na váhe. Je teda prospešná v období držania diét, no zároveň je odporúčaná aj pre športovcov, zástancov zdravej výživy a všetkých tých ľudí, ktorí chcú žiť zdravšie a prijímať kvalitnejšie potraviny. Basmati okrem toho obsahuje na 100 gramov asi 9 gramov bielkovín. Varí sa 10 – 12 minút. Polkilové balenie kúpite za niečo vyše 2 eurá, takže je asi dvakrát tak drahá ako úplne klasická biela ryža.

Náš tip: Ryžu držte v chlade

Nielen Basmati, ale každú ryžu, ktorú hneď po uvarení nezjete, by ste mali čo najskôr schladiť alebo zamraziť. Veľmi radi sa v nej totiž množia nebezpečné mikroorganizmy, ktoré môžu spôsobovať tráviace problémy. Dokonca aj v chladničke vydrží čerstvá najviac dva dni, potom ju už radšej vyhoďte.


Vyskúšali ste už ryžu basmati? Ako vám zachutila? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Nela
Odporúčame