Kúpanie vo verejných vodách prináša riziká: Čo vám hrozí, ak prehltnete vodu?

ľudia a kúpanie vo verejných vodách

Radosť z pobytu vo vode sa môže zmeniť na nepríjemnosti (Zdroj: Freepik/freepik)

Kúpanie vo verejných vodách, bazénoch či prírodných vodných plochách je určené pre zdravých ľudí s neporušenou pokožkou. Ak je pokožka poškodená, môže byť vstupnou cestou infekcie. Upozornili na to odborníci Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR v rámci letných odporúčaní pre bezpečné kúpanie. Ak sa pravidelne osviežujete na verejnom kúpalisku, prečítajte si nasledujúce informácie.

Kúpanie vo verejných vodách osvieži, no môže priniesť komplikácie

„Nekúpte sa, ak máte porušenú pokožku, po kúpaní sa čo najskôr prezlečte z mokrých plaviek a osprchujte sa. Ak sa pri kúpaní zraníte, ranu čo najskôr vydezinfikujte a v kúpaní nepokračujte. Najmä v prípade detí sa vyhnite aktivitám, pri ktorých hrozí napitie sa z vody, v ktorej sa kúpu,“ uviedli odborníci ÚVZ.

Ďalej dodali, že zdravotným rizikom môže byť aj neprimerane dlhodobý pobyt vo vode, ktorý spôsobuje odmastenie a rozmočenie pokožky a dráždenie chemickými látkami. „Čím je teplejšia voda, tým viac sa rozťahujú póry a narúša sa tým ochranná bariéra na koži, čo uľahčuje vstup mikroorganizmov do vrstiev kože,“ doplnil regionálny hygienik Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Poprade Roman Rams.

Hrozia vám hnačky, plesne či kvasinky

Vo verejných bazénoch sa pri premnožení najčastejšie šíria:

  • pôvodcovia črevných nákaz, ktoré vyvolávajú hnačky najmä u detí,
  • tiež vírusové ochorenia, ako sú zápaly očných spojiviek či vírusový zápal pečene typu A,
  • nakaziť sa možno aj parazitárnymi červami.

Ľudia sú v bazénoch vystavení aj pôsobeniu mikroskopických húb, plesní a kvasiniek, ktoré vyvolávajú povrchové ochorenia kože, nechtov, vlasov a slizníc a prejavujú sa úporným svrbením. „Ide najmä o rôzne typy dermatitíd, urologické aj gynekologické infekcie,“ dodali odborníci.

Voda na prírodných vodných plochách môže byť znečistená aj výlučkami hlodavcov a psov. Na ľudí sa môžu preniesť leptospiry. „Tie vyvolávajú ochorenie, ktoré sa prejavuje podobne ako pri chrípke alebo prebieha s príznakmi ochorení centrálnej nervovej sústavy (zápal mozgu a mozgových blán), s postihnutím pečene a obličiek,“ ozrejmil ÚVZ. Mikrobiologická kontaminácia môže spôsobiť po prehltnutí vody žalúdočné a črevné problémy, u detí hnačky.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Viete rozoznať kvalitu nebalenej zmrzliny? Všímajte si toto – zvracanie ani hnačka vás neohrozia

Sledujte náš Facebook

Zdroj: Plnielanu.sk, TASR
Odporúčame