Riziko požiarov v lese je veľmi vysoké: Pri akejkoľvek manipulácii s ohňom buďte opatrný

oheň v lese

V súvislosti s počasím hrozí vyššie riziko lesných požiarov (Zdroj: Freepik/kotkoa)

Lesy SR vyzývajú v súvislosti so zvýšeným nebezpečenstvom vzniku požiaru verejnosť na mimoriadnu opatrnosť pri manipulácii s ohňom. Štátny podnik v súvislosti s rizikom požiarov vykonal i viaceré opatrenia. TASR o tom informovala hovorkyňa Lesov SR Marína Debnárová.

Štátny podnik je v čase zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiarov povinný zabezpečiť hliadkovaciu činnosť a na každej lesnej správe zabezpečiť protipožiarne náradie. „Ako správca štátneho majetku tiež zabezpečuje hlavne prejazdnosť a dostupnosť ciest a zvážnic, prístup k zdrojom vody pre bezproblémový príjazd hasičských jednotiek a následne účinný zásah,“ dodala Debnárová s tým, že lesná technika musí byť vybavená prenosnými hasiacimi prístrojmi.

Zvýšené hliadky v lesoch

Pracovníci štátneho podniku v lesoch vykonávajú aj zvýšenú hliadkovaciu činnosť, a to najmä po pracovnej dobe a cez víkendy, v čase zvýšeného pohybu návštevníkov v lese. V noci zo štvrtka (30. 6.) na piatok zaznamenal lesný požiar Odštepný závod Vihorlat v katastri obce Tovarnianska Polianka v okrese Vranov nad Topľou, pod kontrolu sa ho podarilo dostať v ranných hodinách. „Lokalitu budeme monitorovať aj podvečer hlavne z dôvodu možnosti šírenia požiaru koreňovým systémom. V prípade opätovného šírenia sme vybavení potrebným protipožiarnym náradím,“ ubezpečil vedúci lesnej správy Turcovce Juraj Krišta.

Buďte obozretný

Lesy SR v súvislosti s extrémne teplým počasím a nedostatkom zrážok vyzývajú verejnosť na zvýšenú opatrnosť. „Pri akejkoľvek manipulácii s otvoreným ohňom, vrátane fajčenia, treba byť veľmi obozretný. Riziko vzniku požiarov je enormne vysoké,“ dodal technik požiarnej ochrany Michal Dobranský.Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame