Trápi vás únik moču? Toto je 5 častých mýtov o inkontinencii

Muž držiaci sa za rozkrok

Hoci je inkontinencia bežnejšia u žien starších ako 40 rokov, môže sa stať každému – aj mužom, mladým alebo starým (Zdroj: Freepik/atlascompany)

Pre mnohých ľudí je hovoriť o často neočakávanej a vždy naliehavej potrebe ísť na toaletu stále tabu, dokonca aj keď ide o konverzáciu s lekárom. Inkontinencia moču môže so sebou priniesť aj úzkosti, najmä pri výletoch mimo domova. Pacienti si veľakrát neuvedomujú, že tento problém môže byť liečený v najskoršom štádiu, skôr než ovládne ich život a že existuje niekoľko možností liečby na zlepšenie symptómov. So stratou kontroly močového mechúra sa spája päť bežných mylných predstáv a my sa ich v tomto článku pokúsime raz a navždy vyvrátiť.

Mýtus č. 1: Inkontinencia sa týka iba vás či malej skupinky ľudí

Nie je to tak. Únikom moču trpí niekoľko ďalších miliónov ľudí. Väčšina jedincov s týmto problémom patrí do jednej z dvoch kategórií:

  • Stresová inkontinencia moču: únik moču pri smiechu, kašli, cvičení a pod. Zvyčajne je výsledkom oslabených svalov panvového dna.
  • Naliehavá inkontinencia moču/hyperaktívny močový mechúr: strata moču spojená s náhlym a nekontrolovateľným nutkaním na močenie. Môže to byť „idiopatické“, čo znamená, že neexistuje žiadna základná príčina, alebo môže ísť o výsledok neurologickej poruchy.

Mýtus č. 2: Nedá sa s tým nič robiť

V mnohých prípadoch je dosiahnuteľné znovu získať kontrolu nad močovým mechúrom a obnoviť tak kvalitu vášho života. Dôležité je však nezamlčať vaše symptómy a podrobne opísať všetky ďalšie stavy, ktoré máte, ako aj všetky lieky, ktoré užívate. To môže ovplyvniť plán liečby, ktorý pre vás vypracuje lekár. Môžete si dokonca viesť denník o tom, kedy, koľko a za akých podmienok unikáte. Vášmu lekárovi to pomôže získať dobrý prehľad o vašom každodennom živote.

Mýtus č. 3: Je to „normálna“ súčasť starnutia

Hoci strata kontroly močového mechúra je bežne spojená so starnutím, nie je nevyhnutnou súčasťou procesu starnutia. Ak sa vám stane, že stratíte moč pri každom kýchnutí alebo ak zrazu dostanete nekontrolovateľné nutkanie ísť na toaletu vždy, keď otočíte kohútik na umývadle, zvážte, či sa o svojich príznakoch neporozprávate so svojím lekárom. Toto nie je normálne bez ohľadu na váš vek a lekár by vám mohol pomôcť zvládnuť tento stav skôr, ako sa zhorší.

Mýtus č. 4: Lieky sú vašou jedinou možnosťou

Možnosti liečby nemusia vyslovene zahŕňať len užívanie tabletiek, ale môžu sa týkať zmien životného štýlu, ďalej zavedenia intervenčných terapií, užívania onabotulinumtoxínu A či zdravotníckych pomôcok, ako je neuromodulácia. Vždy treba mať na pamäti, že žiadni dvaja pacienti nie sú rovnakí, každému bude teda vyhovovať niečo iné.

Mýtus č. 5: Je to nepríjemné, ale nie vážne

Všetci sa zhodneme, že inkontinencia je nepríjemnosť. Závažnosť tohto stavu sa však meria úrovňou spôsobeného neprimeraného stresu a taktiež negatívnym vplyvom, ktorý má na kvalitu života pacienta. Pokiaľ máte príznaky naznačujúce problémy s únikom moču, porozprávajte sa o nich so svojím lekárom v počiatočných štádiách, skôr ako sa stanete väzňom svojho močového mechúra. Občas je strata kontroly močového mechúra prvým viditeľným príznakom väčšieho problému, napríklad roztrúsenej sklerózy alebo prolapsu panvových orgánov.



Zdroj: plnielanu.sk, cnn.com
Odporúčame