Letný pitný režim nepodceňujte: Koľko tekutín by ste mali vypiť?

malý chlapec s pohárom vody ako letný pitný režim

Pitný režim je individuálnou záležitosťou, odporúča sa vypiť aspoň 1,5 litra vody (Zdroj: Freepik/freepik)

Letný pitný režim má svoje pravidlá. Počas horúčav by mali ľudia denne vypiť aspoň jeden a pol až tri litre tekutín, deťom je potrebné pitie ponúkať. Strava by mala byť ľahšia a pobyt na slnku je lepšie obmedziť na skoré ranné a podvečerné hodiny. Pripomína to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Letný pitný režim záleží aj od fyzickej aktivity

Vysoké teploty vzduchu predstavujú nadmernú záťaž pre každý organizmus, nezáleží ani tak na veku alebo na fyzickej kondícii. Samozrejme niektoré ukazovatele životného štýlu nás navádzajú, ako prispôsobiť pitný režim vlastným potrebám.

„Množstvo tekutín, ktoré organizmus potrebuje, je u každého človeka individuálne. Počas horúčav sa odporúča vypiť minimálne dva až štyri decilitre tekutín na desať kilogramov hmotnosti,“ priblížili odborníci. Piť by sa malo priebežne, teda v menších dávkach a častejšie, ideálne ešte pred pocitom smädu. Viac vody by mali vypiť ľudia, ktorí pracujú fyzicky a viac sa potia.

Deti a seniori nepociťujú smäd tak výrazne, ako dospelí

Malým deťom, ktoré majú nedokonale vyvinutý mechanizmus pocitu smädu, je potrebné pitie často ponúkať. „Pre deti je na uhasenie smädu najlepšia čistá pitná voda, môžete ju striedať s neperlivými minerálnymi vodami a nesladenými ovocnými či bylinkovými čajmi,“ ozrejmila zástupkyňa hlavného hygienika SR so zameraním pre deti a mládež Jana Hamade. Mimoriadne dôležité je podľa ÚVZ dodržiavanie pitného režimu pre seniorov.

Pohyb na slnku by mali ľudia obmedziť v čase medzi 10:00 až 16:00 h. „Ak je to možné, fyzicky náročnú aktivitu si v období horúčav plánujte na skoré ranné hodiny,“ podotkol ÚVZ. Deti mladšie ako rok by sa slnečnému žiareniu nemali vystavovať vôbec.

Pomocou týchto rád horúčavy prežijete o niečo ľahšie

V exteriéri je pre všetkých vhodné chrániť sa vhodnou pokrývkou hlavy, slnečnými okuliarmi a krémom s vysokým ochranným faktorom proti UV žiareniu. Počas horúčav tiež odborníci odporúčajú stravovať sa „ľahšie“, no zároveň zabezpečiť pre telo dostatok živín. Letné oblečenie by malo byť ľahké, vzdušné, voľnejšieho strihu, skôr svetlých farieb a z prírodných materiálov.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Toto ste o ľadovom čaji nevedeli: Stačil jeden nápad počas horúceho dňa a stal sa populárnym v celej krajine!

Dbáte na dodržiavanie pitného režimu počas horúcich letných dní?

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame