Novinka v liečbe Alzheimerovej choroby: Vedci prišli s prelomovou inováciou

Je potrebné vykonať ešte množstvo výskumov (Zdroj: Freepik/DC Studio)

Fatálne následky Alzheimerovej chroby, ktoré postihujú každého chorého, boli doposiaľ považované za nezvrátiteľný stav. Zákerná choroba, ktorá je, bohužiaľ, častá aj v našich končinách, trápi čoraz viac ľudí. Vedci však prichádzajú s novým výskumom, ktorý by mal uľahčiť (a výrazne zlepšiť) život pacientov.

Spomienky pacientov

Ako informuje portál Futurism, vedci skúmali súvislosti molekúl v mozgu myší. Spomedzi molekúl objavili jednu, o ktorej si myslia, že dokáže obnovovať kogníciu, teda štruktúry procesov ľudskej mysle, či dokonca privodiť postihnutému stratené spomienky na minulosť.

Tlačovú správu, ktorá informovala o úspešnom výskume, uverejnili v magazíne Proceedings of the National Academy of Sciences. Odborníci z Kalifornskej univerzity v Los Angeles v nej vysvetľujú princíp fungovania molekúl v porovnaní s liekmi na Alzheimer, ktoré sú známe a používané na liečbu dnes.

Neúspešná štúdia

Príčinou vzniku choroby je hromadenie škodlivých amyloidných plakov v mozgu. Vedci venovali výskumu niekoľko rokov, počas ktorých testovali rôzne metódy, ktorými by sa dalo plak zničiť. Výskum ale dokázal, že monoklonálne procesy nedokázali obnoviť funkcie mozgu a stratené spomienky.

„Zanechávajú za sebou mozog, ktorý je možno bez plaku, ale všetky patologické zmeny v obvodoch a mechanizmoch v neurónoch nie sú opravené,“ vysvetlil neurológ z UCLA a vedúci štúdie Istvan Mody.

Nový výskum priniesol nádej

Tento raz sa výskumný tím venoval myšiam, ktorým predtým geneticky modifikovali spomínanú chorobu. Počas dvoch týždňov im podávali lieky s obsahom molekúl, ktoré mali obnoviť mozgové štruktúry. Ukázalo sa, že myši po liečbe dokázali naozaj nájsť únikové cesty z bludiska a to dokonca veľmi podobne ako zdraví jedinci.

Vedci však pripomínajú, že to bude „beh na dlhú trať“. Je potrebné vykonať množstvo práce a výskumov, aby sa zistilo, či tento druh liečby môžu bezpečne podávať človeku. Ak by sa to však podarilo, mohlo by to znamenať obrovský posun v medicíne.

„Sme z toho veľmi nadšení, najmä kvôli novinke a mechanizmu účinku, ktorý nebol v minulosti riešený,” uviedol Mody v tlačovej správe.

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame