Liečba silou viery: Pri akých ochoreniach môže pomôcť placebo?

Placebo

viartis.net

Ľudská myseľ je neskutočne silná. Sama dokáže vyliečiť človeka napríklad z depresií, či bežných bolestí. Ak ju človek nedokáže ovládať sám, pomôcť mu môžu lieky obsahujúce placebo. Dotyčný o tom však samozrejme nesmie vedieť. Čo vlastne placebo je, ako a kedy funguje?

Aj keď placebo dokáže vyliečiť, či uľaviť od bolesti, nie je to skutočný liek. Jedná sa o efekt oklamania mysle človeka, ktorý trpí zdravotnými problémami, tie je však možné potlačiť aj bez použitia klasických liekov. Placebo môže byť teda napríklad tabletka, ktorá vyzerá a chutí presne rovnako ako tabletka od bolesti, avšak na rozdiel od skutočného lieku nemá nijaký chemický liečebný účinok.

Samoliečba funguje

Liečba pomocou placeba funguje na takzvanom samouzdravujúcom princípe a používa sa aj ako psychická podpora pri liečbe. Pacient je pri niektorých ochoreniach schopný samouzdravenia sa bez použitia akýchkoľvek liekov.  Tento pacient však nemôže vedieť o tom, že liek, ktorý užíva, je v podstate úplne nefunkčná zmes. Pacient sa teda vylieči v konečnom dôsledku len vďaka svojmu mysleniu a vlastným rezervám.

Myseľ je silnejšia ako choroba

Z praxe sú známe prípady, kedy napríklad človek, ktorý užil placebo liek, pocítil na štyri hodiny zlepšenie stavu, resp. ustúpenie bolestí. Po týchto štyroch hodinách sa mu bolesti vrátili. V jeho tele pritom nebola prítomná nijaká účinná látka, lebo užil len placebo. Na letáčiku k lieku si však prečítal, že liek účinkuje štyri hodiny, a tak dokázal jeho mozog bez akýchkoľvek farmaceutík potlačiť bolesť, ale len na tento čas.


Tiež by vás mohlo zaujať: Dokážu vás esencie z kvetov vyliečiť?


Aké choroby sa dajú zvládnuť s placebom?

  • opakované bolesti
  • ľahšie psychické poruchy
  • depresia
  • hypochondria

Rozhoduje aj veľkosť a cena

Možno sa budete čudovať, ale ľudská myseľ je taká silná, že si dokáže vsugerovať účinok lieku (placeba – o ktorom pacient nevie) aj podľa toho, ako táto tabletka vyzerá. Na základe viacerých výskumov bolo zistené, že rovnaká tabletka, avšak s vyššou cenou, má aj vyššiu účinnosť. Človek si totiž vezme do hlavy, že keď bol liek drahý, bude fungovať lepšie. Na podobnom princípe funguje aj veľkosť tabletky. Čím väčšia, tým lepšie výsledky boli po jej užití zaznamenané.

Dôvera v liečiteľa vie narobiť divy

Placebo funguje do značnej miery aj na princípe viery. Rozličnými výskumami sa zistilo, že u ľudí, ktorí vysoko dôverujú svojmu lekárovi, lekárnikovi, či liečiteľovi, resp. osobe, ktorá im predpisuje lieky, je efekt liečby omnoho lepší. Pozorovaniami sa zistilo napríklad aj to, že ak podá pacientovi liek primár, výsledok liečby je lepší ako vtedy, ak mu ho podá „len“ sestrička. Jedná sa o jeden a ten istý liek, avšak dôvera pacienta ku primárovi je omnoho vyššia ako ku mladej sestričke, a preto si pacient vsugeruje, že liek od primára bude určite účinkovať najlepšie.


Tiež by vás mohlo zaujať: Takto pôsobia homeopatiká: Pomôžu prírodné lieky aj vám?


Používa sa aj pri testovaní liekov

Placebo (z latinčiny placeo = páčiť sa), je používané aj pri výskumoch a testovaní rozličných liekov. Jednej skupine sa podá tabletka s účinnou látkou a druhej rovnako vyzerajúca tabletka, ktorá je však len placebo. Takouto formou sa zisťujú skutočné účinky liekov v porovnaní so silou ľudskej psychiky.


Veríte pri liečení na silu ľudskej mysle a viery? Podeľte sa o svoj názor a skúsenosti s ostatnými čitateľmi a vyhrajte víkendový pobyt alebo inú z cien v našej súťaži.

Zdroj: viartis.net, viartis.net, Oliver
Odporúčame