Viac ako len voňavá bylinka: Zdravotné prínosy a nutričné fakty o liečivom tymiane

čerstvý tymian vo vrecúšku

Z čerstvých lístkov tymianu si môžete pripraviť čaj s mnohými zdravotnými výhodami (Zdroj: Freepik/sashakochetkova)

Tymian dodáva vašim obľúbeným jedlám viac než len chuť. V skutočnosti je tymianový esenciálny olej známy svojou schopnosťou bojovať proti baktériám, plesniam a dokonca sa používa na konzervovanie potravín. Tiež obsahuje celý rad minerálov a vitamínov, ktoré podporujú vaše zdravie. Čítajte ďalej a dozviete sa o ďalších výhodách, ktoré vám konzumácia tymianu môže priniesť.

Výzor a pôvod

Tymian je robustná, krovitá bylina so zeleno-šedými listami a intenzívnou vôňou a chuťou. Táto aromatická bylinka pochádza zo západného Stredomoria a postupne rozširuje sa do suchšieho a slnečnejšieho podnebia v západnej Ázii a južnej Európe. Hoci existuje viac ako šesťdesiat druhov tymianu, najbežnejším kulinárskym druhom je Thymus vulgaris alebo dúška tymianová. Je to tiež typ, ktorý sa najčastejšie používal v historických receptoch a liekoch, najmä v starovekom Grécku, Ríme a Egypte.

Stop zápalu

Tymol, jeden z hlavných olejov v tymiane, dokáže bojovať proti enzýmom zodpovedným za zápaly v tele. Ďalší olej karvakrol má podobný účinok na zápalové cytokíny, čo sú signály, ktoré vaše telo používa na zvýšenie zápalu. Tento olej ich môže znížiť.

Pre lepšie dýchanie

Tymian je skvelý pre zdravie dýchacích ciest, pričom niektoré klinické štúdie dokazujú jeho priaznivé účinky na upokojenie kašľa a zmiernenie preťaženia hrudníka. Zatiaľ čo čerstvý tymian je na to najužitočnejší, esenciálne tymianové oleje dostupné v tymianovom čaji môžu taktiež poskytnúť niektoré z týchto výhod.

Aj pre gastrointestinálne zdravie

Tymian si môžete tiež vziať na pomoc pri tráviacich problémoch, keďže má antimikrobiálne vlastnosti, ktoré pomáhajú redukovať choroboplodné zárodky v potravinách a môžu zlepšiť vaše črevné mikróby a celkové zdravie čriev. Táto bylinka môže tiež pomôcť zvýšiť chuť do jedla, podporiť zdravú funkciu pečene a zvýšiť ochranné vrstvy žalúdočného hlienu, ktoré pomáhajú chrániť žalúdočnú výstelku pred kyselinou.

Výživné látky, ktoré ponúka

Tymian je bohatý na vitamín C, vitamín A a vitamíny B. 100-gramová porcia čerstvých tymianových lístkov by vedela poskytnúť 160 miligramov vitamínu C, pričom porcia 1 čajovej lyžičky ponúka 1,28 miligramu céčka. Okrem toho je tymian dobrým zdrojom draslíka, mangánu, horčíka, zinku, vápnikaželeza.

Živiny na porciu

Tymianový čaj si môžete pripraviť z čerstvých alebo sušených byliniek. V závislosti od vášho receptu sa živiny na porciu budú trochu líšiť. Toto sú hodnoty jednej čajovej lyžičky plnej lístkov čerstvého tymianu:

  • Kalórie: 0,80
  • Bielkoviny: 40 miligramov
  • Tuky: 10 miligramov
  • Sacharidy: 196 miligramov
  • Vláknina: 112 miligramov
  • Sodík: 70 miligramov

Pre porovnanie, 1 čajová lyžička sušených listov tymianu obsahuje:

  • Kalórie: 2,76
  • Bielkoviny: 91 miligramov
  • Tuky: 74 miligramov
  • Sacharidy: 639 miligramov
  • Vláknina: 370 miligramov
  • Sodík: 550 miligramov

Na čo si dať pozor

Ľudia, ktorí sú alergickí na tymian alebo podobné rastliny, ako je bazalka, oregano, šalvia či levanduľa, môžu pociťovať negatívne príznaky. Tie môžu zahŕňať citlivosť pokožky, ak sa dotknete listov tymianu alebo nevoľnosť, pálenie záhy, hnačku a vracanie, ak ho zjete alebo vypijete tymianový čaj.

Čerstvý a sušený tymian je vo všeobecnosti bezpečný na jedenie alebo pitie, ale nie je zameniteľný s tymianovým esenciálnym olejom. Esenciálne oleje sú vysoko koncentrované a v nezriedenej forme môžu byť toxické.

Príprava zaberie len niekoľko minút

Aby ste si získali zdravotné benefity tymianu, môžete si ho vychutnať ako čaj. Dá sa jednoducho pripraviť z tymianových lístkov – či už čerstvých alebo sušených, a použiť môžete pokojne aj mletý tymian. Jednoducho pridajte niekoľko vetvičiek tymianu do šálky plnej vriacej vody a nechajte ich lúhovať 5 až 8 minút. Ak sa vám do čaju dostanú nejaké listy, stačí, ak ich pred pitím scedíte. V prípade práškového tymianu pridajte asi 1 čajovú lyžičku prášku do šálky vriacej vody a premiešajte.



Zdroj: plnielanu.sk, webmd.com
Odporúčame