Pokiaľ vám život znepríjemňuje kašeľ, dôležité je zistiť, čo ho spôsobuje, a potom poskytnúť vašim pľúcam potrebnú pomoc. Kašeľ, ktorý sa objaví náhle, je zvyčajne vyvolaný infekčným ochorením, ako je prechladnutie alebo chrípka. „Väčšina kašľa sa v skutočnosti vyrieši len odpočinkom a domácimi liekmi,“ povedala pre platformu CNN doktorka Sharon Horesh Bergquist, internistka z Kliniky Emory v Atlante. „Takže tu treba začať, pokiaľ sa neobjavia varovné signály niečoho vážnejšieho.“ Medzi varovné signály vážnejšieho problému patrí vykašliavanie veľkého množstva hlienu alebo hlienu s krvavým nádychom, horúčka, dýchavičnosť a sipot. „Toto všetko sú príznaky, ktoré naznačujú, že príčinou je skôr bakteriálna ako vírusová infekcia, ako je bronchitída alebo zápal pľúc,“ vysvetlila Bergquist.
Domáce lieky na kašeľ
Platí, že to najlepšie, čo môžete proti kašľu urobiť, je zostať hydratovaný. Keďže kvapaliny riedia hlieny, ľahšie sa vypudzujú z pľúc a taktiež menej dráždia hrdlo. Naparovanie, fyziologický roztok, kvapky alebo sprej so slanou vodou sú ďalšími možnosťami na zvlhčenie nosových priechodov a riedkeho hlienu. Pokiaľ máte k dispozícií zvlhčovať vzduchu, pridajte ho do vašej izby, čím môžete zlepšiť obsah vlhkosti vo vzduchu, a tak pomôcť hydratovať pľúca. Medzi ďalšie obľúbené domáce prostriedky patrí čaj, slepačia polievka a med, či už sa konzumujú samostatne alebo sa pridávajú do nápojov.
„Kurací vývar má veľkú hodnotu, ak ste chorí vo všeobecnosti,“ priznala Bergquist. „Teplo a korenie otvárajú dutiny. Horúce tekutiny pri kašli uvoľňujú hrdlo a med je celkom účinný. Štúdie porovnávali med s niektorými voľne predajnými liekmi proti kašľu a zistili, že funguje rovnako dobre.“ Po niekoľkých dňoch domácej liečby by sa mal váš kašeľ zmierniť, pričom hlien by mal byť svetlejší a redší. Ak sa tak nestane, možno nastal čas poradiť sa s lekárom.
Voľne predajné možnosti
Osvedčeným voľnopredajným liekom proti kašľu, ktorý Bergquist odporúča, sú pastilky proti kašľu. Cmúľanie pastiliek môže upokojiť a zvlhčiť hrdlo a mentolové verzie môžu mať na otravné šteklenie nepatrný otupujúci účinok. Bergquist taktiež povedala, že ak sa pastilky ukážu ako neúčinné, zvyčajne preskočí rovno na lieky na predpis, „ktoré budú pôsobiť priamo na reflex kašľa alebo na časť centrálneho nervového systému, kde mozog spracováva kašeľ.“
Chronický kašeľ a jeho príčiny
Čo ak je váš kašeľ skôr suchý, otravný a trvá niekoľko týždňov? Chronický kašeľ môže mať mnoho príčin, a preto je dôležité v tomto prípade navštíviť lekára.
- Lieky
Kašeľ môžu vyvolať dokonca aj niektoré lieky na predpis. Typickým vinníkom je skupina liekov používaných na liečbu vysokého krvného tlaku a poškodenia obličiek pri cukrovke. Štúdie hovoria, že ACE inhibítory môžu spôsobiť kašeľ až u tretiny pacientov. Tento „ACE kašeľ“ môže začať okamžite alebo dokonca mesiace po začatí liečby a je zvyčajne suchý. Jedinou liečbou je odstaviť ACE inhibítor, ale i tak môže trvať mesiace, kým váš kašeľ ustúpi. Ďalšími liekmi, ktoré môžu spôsobiť chronický kašeľ, sú inhalačné kortikosteroidy, ktoré používajú mnohí astmatici a alergici, liek na cukrovku nazývaný sitagliptín a niektoré antibiotiká.
- Environmentálne príčiny
Chemikálie alebo iné dráždivé látky v prostredí môžu tiež spôsobiť pretrvávajúci kašeľ, najmä ak ste alergickí na tento spúšťač. Fajčenie cigariet je jasným páchateľom, rovnako ako prach, plesne a peľ. Ak je váš chronický kašeľ spôsobený alergiou, lieky na jeho liečbu môžu zlepšiť vaše príznaky.
- Tráviace dôvody
Je to naozaj tak. Aj váš tráviaci systém môže spôsobiť kašeľ, a to vtedy, keď kyselina z vášho žalúdka vystrekuje do pažeráka a dráždi pažerák aj hrtan. Tento stav sa nazýva gastroezofageálny reflux alebo GERD. Napodiv, nemusíte mať pocit pálenia alebo iné príznaky refluxu, aby sa to stalo. „Reflux kyseliny je jednou z tých tichých príčin kašľa, ktoré sú bežné a nedostatočne diagnostikované,“ povedala Bergquist, „ale treba to riešiť, pretože to môže viesť k Barrettovmu pažeráku.“ Barrettov pažerák je stav, pri ktorom sú bunky vášho pažeráka – trubica, ktorá prenáša potravu z úst do žalúdka – natoľko poškodené žalúdočnou kyselinou, že sa zmenia na tkanivo podobné tomu v čreve. Môže viesť k zriedkavej forme rakoviny nazývanej adenokarcinóm pažeráka.
- Vážne zdravotné problémy
Aj pri zriedkavom kašli môže ísť o varovný signál vážnejšieho zdravotného problému. Vykašliavanie krvi môže naznačovať rakovinu pľúc alebo infekčné ochorenie, napríklad tuberkulózu. Zvyčajne sa objavia výrazné sprievodné symptómy, ako je strata hmotnosti, únava, slabosť, bolesti kostí, strata chuti do jedla alebo nočné potenie. „Ak ide o suchý kašeľ bez hlienu a ak nie ste zadýchaní a nemáte horúčku, je v poriadku chvíľu počkať, či sa to vyrieši. Ale ak suchý kašeľ pokračuje aj počas nasledovných šesť týždňov, mali by ste navštíviť lekára, aby ste zistili príčinu a odstránili neočakávané, ako sú pľúcne nádory alebo iné vážne problémy,“ dodala na záver Bergquist.
Zdieľať na