Najúčinnejší liek proti rakovine či infarktu? Lekári poznajú jednoznačnú odpoveď

pár seniorov pri obede

Vedci sa zhodli na tom, čo najlepšie môžeme urobiť v boji proti rakovine či infarktu (Zdroj: GettyImages)

Rakovina či ochorenia kardiovaskulárneho systému sú v našej populácií veľmi časté. Ich liečba môže byť v mnohých prípadoch nesmierne náročná, a preto je najlepšie ochoreniu predísť. Lekári sa tak jednohlasne zhodli, že najúčinnejším liekom voči kardiovaskulárnym a onkologickým ochoreniam je prevencia. Opatrenia, ktoré pomáhajú im predchádzať, sú v oboch prípadoch totožné. 

„Prevencia je najlepšia, najúčinnejšia, najlacnejšia, najmenej bolestná cesta, ktorá je spoločná pre obe tieto skupiny diagnóz,“ uviedol kardiológ a obezitológ Ivan Majerčák. Medzi najčastejšie srdcovo-cievne ochorenia patria srdcový infarkt, cievna mozgová príhoda a zúženie až uzáver artérií na dolných končatinách. Medzi najčastejšie onkologické ochorenia sa zaraďujú nádory tráviaceho traktu, hlavne hrubého čreva, u žien rakovina krčka maternice a rakovina prsníka a u mužov rakovina prostaty.

Rozdielne choroby, rovnaká prevencia

Preventívne opatrenia sú veľmi podobné pri srdcovo-cievnych ochoreniach aj pri rakovine. Varovným signálom môže byť zvýšený cholesterol, ktorý však nebolí. „To, že cholesterol nebolí, je vlastne škoda. Ak by totiž už prvé prejavy poškodenia steny artérií boleli, alebo keby sme dokázali cítiť zvýšenú hladinu cholesterolu, tak by sme sa o to možno začali starať oveľa skôr,“ skonštatoval kardiológ.

Podľa lekára by sa pacienti o hladinu cholesterolu mali zaujímať v čo najskoršom veku. Už u detí je dobré urobiť vyšetrenie hladiny tukov v krvi. Problémy s cholesterolom a s tuhosťou artérií sa nevyskytujú len u dospelých ľudí. K zvýšenej tuhosti artérií dochádza už u dospievajúcich.

Pozor na rizikové faktory

Na artérie však vplývajú okrem hladiny cholesterolu aj ďalšie rizikové faktory. Tie sú veľmi podobné faktorom, ktoré vplývajú na vznik rakoviny: „Fajčenie, sedavý životný štýl, neliečený vysoký krvný tlak, zvýšený obvod pásu. Čím viac rizikových faktorov, tým skôr dôjde k poškodeniu steny artérií,“ priblížil Majerčák.

Pri prevencii je dôležitý zdravý životný štýl. Zvýšený obvod pásu súvisí s fyzickou aktivitou, ktorá je pre zdravý organizmus dôležitá. „Fyzická aktivita však nemusí znamenať náročné cvičenie, sprevádzané svalovou bolesťou. Môžu to byť aj pravidelné prechádzky,“ uzavrel odborník.

Doprajte si zdravé potraviny

Správny obeh krvi pomáha udržiavať zdravé srdce. Flavonoidy, ktoré sú napríklad v paprike zrieďujú krv, chránia pred trombózami a poruchami prekrvenia a napokon aj pred infarktom myokardu a krvácaním do mozgu. Vitamín K sa stará o optimálnu zrážavosť krvi a kyselina listová o znižovanie hladiny homocysteínu v krvi, ktorý poškodzuje cievy.

Ľanové semienka obsahujú pre ženy dôležitú kyselinu pantoténovú, listovú, vitamíny  B, C, E a K, ale aj vodu, vlákninu, železo, vápnik, horčík, fosfor, draslík, sodík, zinok a selén. Nájdete v nich však aj rastlinné zlúčeniny, ktoré fungujú ako estrogén. Ten pomáha znížiť riziko rakoviny prsníka.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame