Náš najznámejší folklórny súbor oslávil 75. výročie: Pri tejto príležitosti vyšla zaujímavá kniha

Súbor Lúčnica

Kniha mapuje bohatú históriu súboru Lúčnica (Zdroj: Wikimedia Comons/Palo Čepček)

Patríte medzi fanúšikov folklórnych vystúpení? Do kníhkupectiev prichádza knižná novinka s názvom Fenomén Lúčnica. Publikáciu zostavil lúčničiar Emil T. Bartko, tanečník, tanečný teoretik a pedagóg. Vznikla pri príležitosti 75. výročia založenia súboru.

„Na viac ako dvesto stranách sa detailne venuje míľnikom, osobnostiam, vystúpeniam či oceneniam, ktoré umelecký súbor počas svojho pôsobenia získal,“ približuje vydavateľ.

Podľa jeho slov kniha po prvý raz predstavuje Lúčnicu ako teleso, ktoré vďačí za svoj úspech viacerým zložkám: tanečnému súboru, speváckemu zboru, orchestru s ľudovou hudbou aj krojárskej dielni. Zároveň v nej zistíte, ako sa zo skupiny bratislavských vysokoškolákov a milovníkov ľudového tanca stal slovenský kultúrny fenomén.

Kniha zaručene osloví hlavne fanúšikov folklóru a tých, ktorí si radi uchovajú pamiatku na výročie jedného z kľúčových slovenských ľudových ansámblov. Približuje vznik a formovanie Lúčnice vrátane tanečného súboru, speváckeho zboru, osobného vkladu dirigentov, skladateľov i orchestra.

V publikácii nájdu čitatelia aj množstvo fotografií zachytávajúcich jednotlivé vystúpenia, umelecké osobnosti, ktoré mali vplyv na vývoj súboru a ukážky plagátov a vystúpení. Ponúka detailne zmapovanú programovú skladbu súboru. Zahŕňa tiež spomienky a úvahy kolektívu, vrátane predslovu aktuálneho generálneho riaditeľa Pavla Pilařa, či predhovoru umeleckého vedúceho a choreografa v rokoch 1949 – 2017, Štefana Nosáľa, k 50. výročiu súboru.

Posledná časť knihy je venovaná súpisu repertoáru Lúčnice zoradenému podľa rokov, súpisu naštudovaných skladieb orchestra, zboru aj sólistov. „V závere uvádza množstvo ocenení, ktoré umelecký súbor získal počas svojho pôsobenia,“ dodáva vydavateľ.

Prehľad top kúpeľov a wellness na Slovensku: Čítajte viac!

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame