Vedeli ste, že títo ľudia sa stali slávnymi až po 50-tke? Na úspech sa oplatilo počkať

Helen Mirren

Herečka Helen Mirren si na svetovú slávu musela počkať (Zdroj: Shutterstock/Lev Radin)

Kým niekomu sa podarí preraziť už vo veľmi mladom veku, ďalší si musí na úspech počkať. Tieto inšpiratívne osobnosti sa nevzdali svojich cieľov, hoci už mohli pomýšľať na dôchodok. Začítajte sa do ich zaujímavých príbehov.

Helen Mirren

Herečku Helen Mirren spočiatku poznali len fanúšikovia londýnskeho divadla West End. Keď mala 46 rokov, zviditeľnila sa v seriáli Hlavný podozrivý. Nomináciu na svojho prvého Oscara v kategórii najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe získala za svoj výkon vo filme Šialenstvo kráľa Juraja z roku 1995. Mala vtedy 50 rokov.

V nasledujúcich rokoch jej kariéra napredovala a stala sa čoraz viac obľúbenejšou. Cenu filmovej akadémie napokon získala za rolu vo filme Kráľovná z roku 2006, v ktorom stvárnila nedávno zosnulú kráľovnú Alžbetu II.

Laura Ingalls Wilder

Autorka Domčeka v prérii, Laura Ingalls Wilder, začala učiť keď mala len 16 rokov. Neskôr však priznala, že ju to veľmi nebavilo. Spolu s manželom Almanzom sa stali farmármi a popritom písala články do miestneho farmárskeho žurnálu. Pracovala tiež pre spoločnosť Farm Loan Association, ktorá pomáhala farmárom získať pôžičky.

Wildersovcov a ich farmu ťažko postihla Veľká hospodárska kríza v 30. rokoch. Vtedy sa rozhodla napísať román. Domček v prérii prvýkrát vyšiel v roku 1932, keď mala Laura 65 rokov. Odvtedy sa táto séria kníh stala veľmi obľúbenou medzi deťmi aj dospelými.

Colonel Harland Sanders

Určite poznáte reťazec rýchleho občerstvenia KFC, kde podávajú slávne kuracie pochúťky. Zakladateľ Harland Sanders si ale musel prejsť mnohými zamestnaniami, kým začal s podnikaním. Bol napríklad hasičom, farmárom, vedúcim električky, predajcom poistenia či farmárom.

Sanders mal 40 rokov, keď piekol kurence v bufete na čerpacej stanici v Kentucky. Do roku 1935 sa jeho recept stal takým známym po celom regióne, že mu vtedajší guvernér udelil titul kolonela. Prvú licenciu na predaj svojho receptu vydal v roku 1952 vo veku 62 rokov. Svoj podiel na KFC predal za 2 milióny dolárov o 12 rokov neskôr.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Z tohto skleneného pohára nepite: Má v sebe nebezpečné látky!
Colonel Harland Sanders
Sanders sa preslávil svojim receptom na kura (Zdroj: Gettyimages/John Olson, the Life Images collection)

Bram Stoker

Dnes už legendárny román Dracula vyšiel v roku 1897, keď mal jeho autor za sebou päť dekád života. Hoci mal Bram Stoker na konte niekoľko poviedok a román s názvom The Snake’s Pass, preslávil sa práve vďaka svojmu pútavému hororu. Jeho hlavným zamestnaním však zostalo riadenie Lyceum Theater, ktoré je jedným z najúspešnejších divadiel v Londýne.

Morgan Freeman

Herec Morgan Freemen nebol vždy na výslní, jeho prelomová úloha prišla až keď mal 50 rokov a predviedol svoj talent vo filme Zákon ulice z roku 1987. Za svoj výkon bol dokonca nominovaný na Oscara v kategórii najlepší herec vo vedľajšej úlohe.

Predtým hrával napríklad aj v detských seriáloch, no jeho kariéra nabrala rýchly spád až koncom 80. rokov. Preslávili ho filmy ako Šofér slečny Daisy, Vykúpenie z väznice Shawshank či Sedem.

Morgan Freeman
Morgan Freeman dostal prelomovú úlohu až v 50-tke
(Zdroj: Shutterstock/Everett Collection)

Julia Child

Obľúbená autorka kníh o francúzskej kuchyni mala fascinujúci život už predtým, ako sa stala slávnou. Pracovala pre vládnu agentúru Office of Strategic Services, z ktorej sa potom stala CIA. Tam pomohla s tvorbou repelentu proti žralokom a neskôr bola šéfkou Registra OSS.

Po tom, ako sa vydala za Paula Childa, začala navštevovať kurz varenia v Le Cordon Bleu. Považovali ju však za príliš nešikovnú, aby mohla postúpiť na kurz haute cuisine. Vďaka svojej snahe ho napokon zvládla a v roku 1961 napísala prvý diel knihy Mastering the Art of French Cooking. Mala 49 rokov.

Televízna šou The French Chef, ktorá vznikla dva roky po úspešnom vydaní knihy, predstavila Juliu celému svetu. Jej príbeh bol spracovaný aj vo filme Julie a Julia s Meryl Streep.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Koniec vínam vo fľaši? Vinári hlásia ich nedostatok, toto by ich mohlo nahradiť!

 

Zdroj: plnielanu.sk, bestlifeonline.com, theladders.com
Odporúčame