Koniec vínam vo fľaši? Vinári hlásia ich nedostatok, toto by ich mohlo nahradiť!

Víno

Ako bude vyzerať budúcnosť vínových fliaš ? (Zdroj: Freepik/wavebreakmedia_micro)

Nielen problémy v dodávateľskom reťazci, ale aj klimatická kríza majú za následok komplikácie, s ktorými sa stretávajú firmy na celom svete. Ťažkosti sa dotkli aj vinárov, ktorí trpia nedostatkom fliaš na víno. Tie pritom sú dokonalými nádobami na tento nápoj obľúbený po celom svete. Fľaše sa totiž dajú dobre uzavrieť a okrem toho na víno nijak nevplývajú, čím môže roky starnúť a vyvíjať sa.

Problémy sú nielen s dovozom

Sklenené fľaše v súčasnosti predstavujú problém, keďže momentálne existujeme v čase narušenia svetového obchodu a klimatickej krízy. Mnohí výrobcovia už hlásia ťažkosti so získavaním fliaš a sťažujú sa aj na vyššie náklady. Okrem problémov v dodávkach v súvislosti s pandémiou komplikujú firmám situáciu v USA clá na dovoz fliaš z Číny.

Čína totiž patrí k hlavným zdrojom pre Spojené štáty. Európske štáty zase dovážali fľaše prevažne z Ukrajiny, kde sa však výroba kvôli konfliktom zastavila, a tým sa zmenšila aj ponuka. Výrobcovia vína sa týmto cyklickým problémom dokážu krátkodobo prispôsobiť, no oveľa naliehavejšími a dlhodobým problémami sú tie environmentálne, a teda klimatická kríza.

Výroba fliaš má značnú uhlíkovú stopu

Monitoringy uhlíkovej stopy pri výrobe vína ukázali, že sklenené fľaše, a to od výroby až po dodanie, predstavujú najväčšie percento emisií skleníkových plynov v tomto odvetví. Aj keď sa to možno nezdá, sklo na víno predstavuje pre planétu obrovský problém. Výroba sklenených fliaš si okrem iného vyžaduje aj obrovské množstvo tepla a energie.

Víno vo fľašiach spolu so všetkými potrebnými materiálmi na balenie a ochranu krehkých nádob predstavuje ťažký náklad, ktorý si vyžaduje veľa paliva na prepravu. Čím ťažšie sú fľaše, tým viac paliva sa spáli. Tak sa vyprodukuje aj viac skleníkových plynov.
Ďalším problémom je fakt, že keď sa fľaše vyprázdnia, často sa vyhadzujú a ďalej sa nerecyklujú.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Slovenským virtuózom roka 2022 je len 11-ročná Klára: Porotu presvedčila bezchybnou hrou na zobcovú flautu

Recyklácia sa často zanedbáva

Sklo sa môže recyklovať donekonečna, avšak keď sa to robí v žiadnom alebo vo veľmi malom množstve, celý tento proces opätovnej výroby náročný na energiu a vypúšťajúci skleníkové plyny do ovzdušia, sa musí opakovať znova a znova. Recyklácia sklenených fliaš by preto mala tento problém zmierniť.

Na niektorých miestach na svete je však miera recyklácie žalostná. Jason Haas, generálny riaditeľ Tablas Creek Vineyard v Paso Robles v Kalifornii, vysvetlil, že stav recyklácie skla v rámci USA je zúfalý. Agentúra na ochranu životného prostredia dodala odhad, že v USA sa recykluje iba 31 % fliaš v porovnaní so 74 % v Európe celkovo. Vyše 95 % sa recykluje vo Švédsku, Belgicku a Slovinsku.

Skutočnosť je ešte horšia ako 31 %, dodáva riaditeľ vinárskeho panstva. Veľká časť tohto skla sa drví a používa sa na stavbu ciest, nie na výrobu nového skla. Väčšina vín na svete sa však spotrebuje do jedného roka od nákupu, preto nie je potrebné baliť ich do skla. Napriek tomu výrobcovia dávajú aj toto víno do fliaš.

Nájdu si tieto alternatívne obaly obľubu? 

Deje sa tak hlavne preto, lebo spotrebitelia vnímajú sklo ako symbol vyššej kvality a spájajú si iné druhy obalov, napríklad tzv. bag-in-box alebo (BiB) – kontajner na skladovanie a prepravu tekutín – so zlým alebo nekvalitným vínom. Tieto obaly sa taktiež dajú recyklovať, no stále si vyžadujú množstvo energie na výrobu. Oveľa menej energie sa však spotrebuje pri ich preprave.

Podľa producentov vína je preto potrebné vyvrátiť mýtus, že víno nachádzajúce sa v týchto boxoch musí byť lacné. Dodávajú, že problém by mohol byť vyriešený použitím vína, ktoré má dôveryhodnosť, a teda čím lepšie víno sa bude predávať vo forme bag-in-boxov, tým ochotnejšie túto skutočnosť spotrebitelia prijmú. Niektorí producenti vína v Amerike s tým už začali.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Ako vznikli známe vianočné piesne? Prinášame vám pokračovanie článku o ich príbehoch

Napríklad spoločnosť Communal Brands predáva dobré, nenáročné vína, ako Hérisson, Bourgogne Passetoutgrain a Schplnk, rakúsky zelený veltlín, práve v takomto bag-in-boxe. Aj Domaine de Triennes, ktorá vyrába vína za primeranú cenu v južnom Francúzsku, už predáva svoje vína v trojlitrových bag-in-boxoch. Ide o malé, avšak významné kroky z hľadiska zlepšenia stavu klimatickej krízy.



Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame