Ako vznikli známe vianočné piesne? Prinášame vám pokračovanie článku o ich príbehoch

Vianočné piesne patria k pohodovej atmosfére (Zdroj: Freepik/freepik)

Hoci je časť sviatkov skoro za nami, vianočnú náladu ešte odkladať nemusíme. Preto vám prinášame pokračovanie článku o svetoznámych hudobných klasikách, ktoré sú počas tohto obdobia veľmi obľúbené. Často ich môžete počuť na albumoch rôznych spevákov, vo filmoch alebo v obchodoch. Prečítajte si príbehy vzniku ďalších piatich ikonických hitov.

Santa Claus Is Coming To Town

Veselá pesnička o príchode Santu Clausa do mesta vznikla počas jazdy metrom v roku 1933. Autori J. Fred Coots a Haven Gillespie ju napísali za niekoľko minút na zadnú stranu obálky. Hitom sa však stala až o rok neskôr, keď ju do svojej rádiovej šou zaradil spevák Eddie Cantor. Kvôli ekonomickej kríze vtedy špeciálne pozmenil niektoré verše, aby nimi povzbudil ľudí k charitatívnej činnosti.

Cantor, niekdajšia popová hviezda, ju ale najskôr predviesť vôbec nechcel, pretože sa mu zdala príliš detinská. Presvedčila ho až jeho manželka, ktorej sa naopak veľmi páčila. Pieseň naspieval aj počas sprievodu na Deň vďakyvzdania, keď na záver vchádzal Santa do obchodného domu Macy’s.

Let it Snow!

Hoci sa v tejto piesni nespomínajú Vianoce ani raz, nepochybne k nim patrí. Jej melódia pripomína vločky tancujúce vo vzduchu a práve to si mnohí spájame so sviatkami. Let it Snow! paradoxne vznikla počas jedného z najteplejších dní, aké Hollywood v roku 1945 zažil. Textár Sammy Cahn a skladateľ Jule Styne sa chceli počas júlového dňa schladiť predstavou na zimu a vytvorili tak krásnu pieseň.

Prvými interpretmi, ktorí ju nahrali, boli speváci Vaughn Monroe a Woody Herman, no za najikonickejšiu sa stále považuje tá od Deana Martina. Do slovenčiny pieseň naspievala speváčka Janais pod názvom Nech sneží.

Na južnej pologuli sa pieseň bežne hráva v júni, júli a auguste, kedy tam pripadá obdobie zimy. Na Novom Zélande ju púšťajú aj počas Matariki, maorského sviatku oslavy nového roka, ktorý sa podľa ich lunárneho kalendára začína zjavením súhvezdia Plejád. To môže byť koncom júna alebo začiatkom júla. Mimochodom, 24. júna tohto roku, sa tam prvýkrát oficiálne slávil ako štátny sviatok.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Vyššia odolnosť aj výnosy poľnohospodárskych plodín: U našich susedov vyvinuli špeciálnu látku, ktorá nezaťažuje prírodu

Winter Wonderland

Odkedy pieseň o prechádzke čarovnou zimnou krajinou vyšla, ju naspievalo vyše 200 umelcov. Richard Smith ju napísal ako báseň v roku 1934, keď sa v pennsylvánskom sanatóriu liečil na tuberkulózu. Smith sa inšpiroval spomienkou na zasnežený park v jeho rodnom meste Honesdale, kde sa často zabávali deti. Neskôr báseň ukázal svojmu kamarátovi, Felixovi Bernardovi, ktorému sa veľmi zapáčila a zložil k nej hudbu.

Smith sa ale skutočnej slávy, ktorú skladba získala, nedožil. Zomrel nasledujúci rok vo veku 34 rokov. Niektorí tvrdia, že sa nedožil ani toho, aby si hudbu k básni vypočul, iní zas, že počul keď ju hral orchester Guya Lombarda, the Royal Canadians.

Text piesne má dve verzie, pôvodnú, ktorá hovorí o romantickej prechádzke a ďalšiu, ktorá je venovaná detským hrám. Umelci niekedy tieto variácie kombinujú. Českú verziu naspievali napríklad Helena Vondráčková (Zimní pohádka) a Lucie Bílá (Vánoční expres).

The Christmas Song (Merry Christmas to You)

Aj tento hit vznikol vďaka vlne horúčav, ktoré v Amerike panovali v lete roku 1945. V júli sa textár Robert Wells rozhodol, že svoje myšlienky sústredí na chladné veci aby sa tak sám trochu schladil. Uviedol to spevák Mel Tormé, ktorý sa na písaní tiež podieľal. Jednu z najhranejších zimných piesní sa im podarilo vytvoriť iba za 40 minút.

Tormé sa ale nestal prvým interpretom, ktorý pieseň predviedol. Ešte pred ním ju naspievalo The Nat King Cole Trio a jedna verzia im nestačila. Cole totiž pieseň pretvoril až do štyroch, pričom najobľúbenejšou sa stala tá posledná z roku 1961.

It’s the Most Wonderful Time of the Year

Skladbu naspieval Andy Williams na svoj vianočný album z roku 1963. Časť jej textu odkazuje na časy, kedy Vianoce v Anglicku neboli veľmi populárne. Spomína v nej strašidelné príbehy o duchoch, ktoré tieto sviatky spájali so slávením zimného slnovratu a germánskeho festivalu Yule. Takéto príbehy boli súčasťou vianočných osláv už v stredoveku.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Ako sa na Vianoce neutrhnúť z reťaze? Podľa odborníčok na stravovanie koláče nie sú hriech

Asi najslávnejší príbeh o vianočných duchoch napísal v roku 1843 Charles Dickens. Vianočná koleda vtedy chytila za srdce množstvo ľudí a sviatky sa stali u Angličanov čoraz obľúbenejšie. Z viktoriánskych čias pochádzajú aj ďalšie tradície, ktoré pretrvávajú dodnes – zdobenie vianočného stromčeka, výmena darčekov a posielanie pohľadníc.

Monika Absolonová, ktorá pieseň prespievala do češtiny pod názvom Nejhezčí čas vánoční, v texte duchov nespomína, čo je pochopiteľné, keďže takúto tradíciu v našich končinách nemáme.

Zdroj: plnielanu.sk, adn.com, globalnews.ca, en.wikipedia.org
Odporúčame