Máte doma viacero mačiek? Podľa nového výskumu dokážu vec, ktorú by ste nečakali

hnedá a ryšavá mačka sa spolu hrajú

Mačky si podľa najnovšieho výskumu pamätajú svoje mená (Zdroj: Freepik/freepic.diller)

Môžu sa správať rezervovane a vo všeobecnosti sa správajú, akoby boli na vyššej úrovni ako my, obyčajní ľudia. Mačky sú však uvedomelé viac, ako by sme si niekedy mysleli . V posledných rokoch vedci ukázali, že mačky sa skutočne hlboko spájajú s ľuďmi. Tieto zložité stvorenia s nami komunikujú a dokonca sledujú naše pohyby , keď nie sme nablízku.

Ešte úžasnejšie však je, že mačky dokážu rozpoznať svoje vlastné mená (schopnosť, ktorú si väčšinou spájame so psami) Navyše nový výskum ukazuje, že tento mačací výkon ide oveľa ďalej, než sme sa predpokladalo. V novej štúdii vedci zistili, že okrem poznania svojich vlastných mien, mačky rozpoznávajú aj mená iných mačiek, ktoré poznajú, a môžu poznať aj mená ľudí, ktorí žijú v jednej domácnosti.

Porovnanie dvoch skupín mačiek

Môže to znieť trochu zvláštne – myslieť si, že vaša mačka môže poznať vaše meno – ale psy môžu byť vycvičené, aby si zapamätali mená stoviek rôznych vecí , takže by to možno nemalo byť také prekvapujúce. Možno najpodivnejšie je uvedomiť si, že tieto odľahlé, zdanlivo odpútané stvorenia po celý ten čas tajne počúvali, ako sa rozprávame.


Mohlo by vás zaujímať: Ako vybrať zvieraťu kliešťa? Sezóna je v plnom prúde, ohrozené sú psy aj mačky!


V experimentoch výskumník v oblasti živočíšnej vedy Saho Takagi a ďalší výskumníci študovali mačky, ktoré žili v obydliach pre viacero mačiek, či už išlo o domáce mačky, ktoré žili s inými mačkovitými šelmami v domácnosti s viacerými mačkami, alebo o mačky, ktoré žili v „mačacích kaviarňach“ v Japonsku, kde sa návštevníci môžu stýkať.

Sledovali obrázky

V testoch výskumníci predstavili mačku s obrázkom známej mačky z tej istej domácnosti/kaviarne (nazývanej „modelová mačka“), ktorá by ukazovala fotografiu mačky na obrazovke počítača. Počas zobrazovania obrazu záznam hlasu majiteľa povedal nahlas meno mačky (nazývané „kongruentná podmienka“) alebo iné meno („nezhodná podmienka“).


Mohlo by vás zaujímať: Psy a ich terapeutické účinky: Pri živote s bolesťou si zaobstarajte chlpáča, pomôže vám zvládať ju lepšie!


To, čo tím zistil, bolo, že mačky z domácich domácností trávili dlhšie pozeranie na obrazovku počítača počas nezhodnej podmienky.  Možno práve preto, že boli zmätené alebo zaujaté nesúladom obrazu a mena modelovej mačky. Mačky z mačacej kaviarne však počas experimentu nevykazovali rovnaké oneskorenie pri počítači, možno preto, že žili v obydliach s mnohými inými mačkami (nie len s niekoľkými) a možno menej poznali vybranú mačku a jej meno.

Domáce mačky sa učia viac

Tím si myslí, že mačky sa pravdepodobne učia tieto druhy vzťahov medzi menami a tvárami pozorovaním interakcií tretích strán doma, a je možné, že mačky žijúce v mačacích kaviarňach – obklopené potenciálne desiatkami mačiek, nehovoriac o prúde cudzích ľudí vstupujúcich do kaviarne – nemajú rovnaké príležitosti spoločensky sa učiť mená iných mačiek.

Aj keď sa zdá, že zvieratá v štúdii spájajú mená a tváre (pre známych ľudí aj iné mačky), stále v skutočnosti nerozumieme v žiadnom konečnom zmysle, ako si toto prepojenie rozvíjajú vo svojom životnom prostredí. Časť toho jednoducho súvisí s ťažkosťami pri štúdiu mačiek, ktoré autori náležite poznamenali.


Hľadáte zaujímavé čítanie? Objavte 55 pravdivých príbehov v skvelej knihe!

Zdroj: plnielanu.sk, sciencealert.com
Odporúčame