Tip na parádny výlet za hranice: Spoznajte Ostrihom, mesto plné pamiatok aj kaviarní

Ostrihom

Ostrihom je pre Slovákov málo známe mesto, čo si však vôbec nezaslúži (Zdroj: Webjournal.sk/Július Dubravay)

Dúfajme, že obmedzenia, ktoré nám bránili cestovať do zahraničia za turistikou, sú už prečo. Svoju pozornosť môžete teraz obrátiť aj na miesta, ktoré sú blízke a možno práve preto často neprávom zabúdané.

Ostrihom, táto kráska na pravom brehu Dunaja, je u nás málo známe mesto. Čo si však vôbec nezaslúži. Dôvernejšie ho poznajú najmä obyvatelia Štúrova a okolia. Tí ho poznajú nielen kvôli cezhraničným nákupom a miestnych cukrárňam reštauráciám, ale najmä preto, lebo v meste sa dá navštíviť množstvo pozoruhodných kultúrnych pamiatok.


Článok pôvodne vyšiel v študentskom magazíne Webjournal 2.0 Katedry žurnalistiky Univerzity Komenského v Bratislave.


Bližšie sa s Ostrihomom zoznámili väčšinou aj tí, čo sa rozhodli prežiť niekoľko dní na štúrovskom termálnom kúpalisku. Kto však príde na tamojšie nábrežie Dunaja prvýkrát, je príjemne prekvapený pohľadom na malebnú panorámu sídla na opačnom brehu. Tej dominuje Ostrihomská bazilika, ktorá je naozaj obrovská. Je to pohľad, ktorý človeku nedá, aby sa nevybral na druhú stranu rieky pešo, turistickým vláčikom, či autom cez obnovený most Márie Valérie do Maďarska.

Ostrihom a jeho história

História Ostrihomu je bohatá a slávna. Mesto patrí medzi najstaršie v krajine. Bol tu korunovaný už prvý uhorský kráľ Štefan I. Začiatkom minulého tisícročia už stál na pahorku nad riekou hrad a palác, ktorý koncom 12. storočia kráľ postúpil ostrihomskému arcibiskupstvu. Hrad nedávno renovovali a aj hradné múzeum stojí za návštevu.

Najväčším magnetom Ostrihomu je však monumentálna bazilika, ktorá sa týči na kopci nad Dunajom a nad mestom. Jej vzhľad je impozantný a človek stojaci pri masívnych stĺpoch podopierajúcich priečelie baziliky, sa priam stráca pri tejto obrovskej stavbe. Postavili ju aj zásluhou slovenského arcibiskupa Alexandra Rudnaya v 19. storočí, a to podľa vzoru Baziliky svätého Petra v Ríme. Treba ju vidieť nielen z vonka, ale aj z vnútra. Naozaj veľkolepé dielo. Nedá sa presne opísať, treba to zažiť!

Výlet za pamiatkami aj aj gastronómiou

V bezprostrednej blízkosti baziliky je park s množstvom starých stromov, ktorý obkolesujú kamenné hradby. Cez ne sa otvára panoramatický výhľad nielen na staré uličky Ostrihomu pod Bazilikou, ale aj na upravené nábrežie veľtoku až po miesto, kde sa rieka začína stáčať na juh, ako aj na Štúrovo a jeho široké okolie.

 

V starom meste pod bazilikou je veľa pozoruhodných stavieb a umeleckých diel. Nielen sakrálne pamiatky ako kostoly, či synagóga, ale aj sochy a svetské historické budovy. Kto si chce odpočinúť, môže si posedieť nielen na udržiavaných lavičkách v parkoch, ale najmä vo veľmi dobrých reštauráciách, kaviarňach, cukrárňach, či vinárňach. Ich návšteva nikoho nezruinuje a kvalita služieb spravidla presahuje štandard, na aký sme zvyknutí u nás.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Mirka Chodelkova (@mirka_chodelkova)

Unavený turista, ktorý sa do mesta presunul pešo cez most Márie Valérie, sa po poldennej či celodennej prechádzke po Ostrihome, môže vrátiť na Slovensko turistickým vláčikom, ktorý premáva z parkoviska pod bazilikou priamo do Štúrova za ľudovú cenu. Návšteva Ostrihomu patrí k zážitkom, ktoré utkvejú v pamäti. Uvidíte, že aj vy si toto miesto zamilujete a bude svoju návštevu chcieť po čase zopakovať. 
Zdroj: Webjournal - Simona Hollósyová
Odporúčame