Dozreli vám marhule alebo sa chystáte na samozber? Takto ich spracujete najlepšie na celý rok, ani jedna nevyjde na zmar

ako spracovať marhule

Viete ako spracovať marhule? (Zdroj: GettyImages)

V slovenských záhradách majú marhule svoje stabilné miesto. Ich výsadou je rýchly nástup do rodivosti, dokonca už aj na mladých trojročných stromčekoch. Ak strom v dobe kvitnutia nezasiahnu mrazy, v júli sa môžeme tešiť na bohatú úrodu sladkých plodov s jemným kyslastým podtónom. Sú taktiež ideálne na zaváranie, do džemov a marmelád. Nehovoriac o výrazne aromatickej marhuľovici, ktorá svojou dlhotrvajúcou sladkou vôňou chuťou osloví aj náročných. Máte pred sebou debničku plnú marhúľ? Pozrite, akým spôsobom toto výnimočne zdravé ovocie spracovať.

Sila ukrytá v oranžovej dužine

Ak si radi pochutíte na čerstvých plodoch odtrhnutých priamo zo stromu, získate tak extra dávku betakaroténu, ktorý pomáha chrániť pokožku aj zrak pred degeneratívnym poškodením. Práve naša koža a oči sú počas leta najviac vystavené škodlivému UV žiareniu, preto je dávka prírodných antioxidantov viac ako vítaná. Marhule sú tiež bohaté na vlákninu, čo je dobrý predpoklad pre lepšiu činnosť čriev a zníženie cholesterolu. Vyšší obsah draslíka ocenia ľudia, ktorých trápi vyšší krvný tlak. Postarajú sa o rovnováhu elektrolytov, podporia správnu činnosť srdca a vysielanie nervových signálov.

V rodinných kuchárskych knihách sa ukrýva veľa chutných receptov, ako ich spracovať a uskladniť aj na mesiace mimo hlavnej sezóny. Pozrime sa na niekoľko z nich.


Mohlo by vás zaujať: Marhule nepodceňujte: Privedú vás k lepšej postave i mladšej pleti!


Tradičný džem

Budeme potrebovať:

  • na 1 kg vykôstkovaných marhúľ
  • 500 g kryštálového cukru
  • 1 lyžičku kyseliny citrónovej (základný pomer)

Postup:

Marhule umyjeme, odkôstujeme a vyrežeme všetky napadnuté časti. Dužinu odvážime a podľa toho upravíme množstvo cukru. Marhule zasypeme v hrnci cukrom a necháme cez noc postáť na studenom mieste (ide o proces, ktorý sa volá presladzovanie).

Zmäknuté plody môžeme trochu prejsť aj ponorným mixérom, uľahčíme si tak odváranie. Zmes dôkladne premiešame a odoberáme z nej po 3 – 4 naberačky na nepriľnavú panvicu. Za stáleho miešania varíme a odparujeme prebytočnú tekutinu. Podľa chuti pridáme aj kyselinu citrónovú. Budúci džem najskôr pení, po fáze penenia sa začína pekne odlepovať od dna panvice.

Ako zistíme, že je džem hotový? Skúšku želírovania urobíme tak, že lyžicu džemu dáme na tanier a urobíme v nej cestičku. Ak cestička zostane odkrytá, džem je hotový. Všetky čiastkové dávky si zlievame do jedného hrnca. Keď je džem komplet spracovaný, zahrejeme ho v hrnci na 75 °C a až potom ním plníme sterilizované poháre. Uzatvoríme pevne viečkami a otočíme hore dnom na 30 minút. Po vychladnutí skontrolujeme, či sú všetky poháre vákuovo uzatvorené.

Náš tip: Marhule na džem nemusia byť úplne prezreté. Tvrdšie obsahujú viac pektínu, ktorý potom spoľahlivo vytvára tuhnúce rôsoly.


Klasický kompót

Budeme potrebovať:

  • prepolené, odkôstkované marhule
  • sladký nálev: na 1 liter vody 600 g cukru a ½ lyžičky kyseliny citrónovej

Postup:

Zaváranie marhúľ patrí spolu so zaváraním uhoriek, jahodovým džemom a domácim kečupom azda medzi najviac rozšírené.

Očistené polovice marhúľ rovnomerne ukladáme do vysterilizovaných 7 dcl pohárov “klobúčikom” nahor až po hrdlo. Poháre môžeme uložiť do plechu s teplou vodou, aby sme predišli teplotnému šoku a prasknutiu pohárov pri nalievaní horúceho nálevu.

V horúcej vode necháme rozpustiť cukor a naberačkou doplníme každý pohár tak, aby boli nálevom zaliate aj horné marhule. Uzatvoríme viečkami a sterilizujeme vo vodnom alebo parnom kúpeli pri teplote 80 – 85 °C po dobu 15 – 20 minút (platí pre stredne tvrdé plody). Ak sú tvrdšie, čas sterilizovania o pár minút predĺžime.


Obľúbené recepty z marhúľ

Marhule robia radosť malým aj veľkým. Pripravíte z nich sviežu, jemne kyslastú bublaninu, aj ťahaný koláč s posýpkou. Výborné a pre zdravie osožné sú aj domáce sušené marhule alebo marhuľové kože. Čerstvé sú priam neodolateľné v knedličkách. Ak hľadáte inšpiráciu, pozrite si tiež naše recepty na koláče a dezerty z marhúľ!

Zaujímavým nápadom je aj sirup, ktorý je skvelou domácou alternatívou pre milovníkov sladkých nápojov. Dodá nezameniteľnú chuť do čaju, osvieži zmrzlinu aj studený letný drink. Na jeho prípravu potrebujeme suroviny podobné ako pri džeme, avšak v iných pomeroch.

Budeme potrebovať:

  • 2 kg očistených a nakrájaných marhúľ
  • 1 liter vody
  • 1,5 kg kryštálového cukru
  • 2 lyžičky kyseliny citrónovej
  • šťavu z citróna

Postup:

Plody nakrájame nadrobno, zasypeme polovicou cukru, pridáme šťavu z citróna, vodu a povaríme do zmäknutia. Zmes rozmixujeme ponorným mixérom a pridáme zvyšnú polovicu cukru spolu s kyselinou citrónovou. Ak boli plody kyslejšie, netreba dávať dve lyžičky, postačí jedna.

Na miernom ohni zmes prehrievame a miešame, aby sa cukor rozpustil. Sirup prepasírujeme cez sitko, nech je pekne jemný, bez stôp po šupkách. Naplnené fľaše starostlivo uzatvoríme a odložíme na tmavé chladné miesto.


Mohlo by vás zaujať: Zaváranie pre začiatočníkov: Naučíme vás 3 rôzne spôsoby a prezradíme aj zopár overených tipov!


TIP sezóny: Kam na samozber?

Ak aj vašu úrodu zasiahlo tento rok nevyspytateľné jarné počasie a mrazy, nezúfajte. Na samozber marhúľ sa môžete vybrať do obcí v teplejšej časti Slovenska, kde sa pestovateľom darí v sadoch dopestovať marhule na tisíce kilogramov.

Samozber a predaj nazbieraných marhúľ prebieha napríklad v ovocných sadoch pri obciach:

Aktuálne informácie sledujte na webstránkach a facebookových profiloch. Niektoré sady umožňujú priamy samozber, ďalšie predávajú debničky s marhuľami nazbieranými skoro ráno v daný deň alebo si môžete dohodnúť odber na podnikovej predajni. Okrem toho sledujte ponuky lokálnych predajcov na inzertných portáloch, ktorí sú možno iba niekoľko kilometrov od vás a majú viac marhúľ, ako dokážu spotrebovať.


Objavte ešte viac zaujímavých článkov, receptov a videí!

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame