Interaktívny program v múzeu nadchne malých aj veľkých: Spoznajte tradície Veľkej noci

V programe nebude chýbať ani ukážka maľovania kraslíc (Zdroj: Freepik/freepik)

Kalendáre aj produkty v obchodoch neomylne ohlasujú, že už o mesiac tu máme ďalšie sviatočné obdobie – Veľkú noc. Symbolizmus ozdobených vajíčok poznajú určite všetci, no na Slovensku máme ešte množstvo zaujímavých tradícií spájaných s týmto sviatkom. Ak o nich chcete zistiť viac, urobte si výlet do Nitry.

V Ponitrianskom múzeu v Nitre sa 22. a 23. marca uskutoční vzdelávací interaktívny program venovaný tradíciám Veľkej noci. Organizátori lákajú návštevníkov na pútavé ukážky maľovaných kraslíc, prútených remesiel i tradícií.

Program zahŕňa tiež tvorivé dielne so sviatočnými receptami z veľkonočnej kuchyne, výrobu dekorácií a vzdelávaciu interaktívnu aktivitu Nesieme Morenu. „V dielničkách majstrov budú predstavené prútené remeslá. Deti budú môcť nahliadnuť pod prsty regionálnym majstrom pri výrobe originálnych výrobkov, nielen korbáčov, ale aj košíkov a vyskúšať si tradičné techniky pri ich výrobe,“ uviedlo múzeum.

Pripomeňte si tradície našich predkov

Workshop s názvom Ako chutí tradičná veľkonočná kuchyňa predstaví tradičné jedlá, ktoré sa konzumovali v čase týchto sviatkov. „Návštevníci zistia, čo sú to keltíš, kukuričianka, calta či judáše i to, ako sa tieto jedlá pripravovali. Sami si môžu vyskúšať ich prípravu a ochutnať vybrané veľkonočné dobroty,“ povedala Zuzana Vilčeková z Ponitrianskeho múzea.

Záujem istotne vzbudí aj interaktívny program Nesieme Morenu, ktorý návštevníkom priblíži veľkonočné obdobie v našich tradíciách. Dozvedia sa kto boli Morena, Smrť, Kyselica či Dedko, čo sú letečko, hájik, májik a tiež to, aké jedlá sa konzumovali na Zelený štvrtok.

„Tvorivá dielňa Veľkonočná nádielka je určená školákom, s ktorými si spoločne vytvoríme peknú veľkonočnú výzdobu. Kreativitu a tvorivosť uplatníme pri výrobe veľkonočných dekorácií z prírodných materiálov. Vyrobenou dekoráciou budú môcť deti vyzdobiť triedu či múzeum,“ dodala Vilčeková.


Ako sa vám páči náš magazín? Podeľte sa s nami o svoj názor


Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame