Mykóza na nechtoch aj inde dokáže otráviť život: Kde všade na vás číha?

Nechty

thinkstockphotos.com

Mykózy aspoň raz za čas potrápia mnoho ľudí. Ľahko sa prenášajú a to aj tam, kde by ste ich možno nečakali. Kedy zbystriť pozornosť a ako sa im ubrániť?

Mykotické infekcie, teda dermatomykózy, postihnú počas života približne štvrtinu ľudí. Ich pôvodcami sú najčastejšie vláknité huby, kvasinky, občas však i plesne. Opatrný treba byť najmä vtedy, keď má človek oslabený imunitný systém, berie antibiotiká či kortikosteroidy, trpí cukrovkou, obezitou alebo žilovým ochorením nôh.

Príčin ochorenia je mnoho

Kožné ochorenia sa prejavujú svrbením, praskaním, olupovaním, bolesťou, pľuzgiermi či zápachom. ,,Predpokladom na vznik tejto infekcie môže byť napríklad aj narušená rovnováha prirodzenej kožnej mikroflóry, príčin, prečo je toto ochorenie také časté, je však mnoho. Veľkú úlohu v tomto prípade totiž zohrávajú aj subjektívne vlastnosti pokožky,“ hovorí dermatovenerologička Markéta Lorencová.

Kde číha nebezpečenstvo?

Dermatomykózy sa prenášajú veľmi rýchlo. ,,Na pozore sa treba mať hlavne vo verejných priestranstvách, ako sú kúpele, prezliekarne, fitnescentrá, sauny, kúpaliská, ale i hotely,“ upozornila odborníčka. Používajte vždy gumené šľapky (aj v sprche)a na lehátka či posilňovancie stroje si dávajte vlastný čistý uterák. Napriek tomu, že mykózy obľubujú vlhké prostredie, možno sa nakaziť aj prostredníctvom sedačiek v hromadnej doprave, v kinách a podobne.


Mohlo by vás zaujať: Kokosový olej sa vám zíde každý deň: Pre krajšiu pleť aj vlasy či proti mykózam


Dôležitá je správna liečba

Jedno z najčastejších kožných ochorení postihuje najmä oblasti nôh, nechtov, slizníc, vlasov, častí pod prsníkmi, pazuchami alebo v rozkroku či v iných kožných záhyboch.

,,Výsledkom invázie plesní alebo iných hubovitých ochorení býva, prirodzene, následná zápalová reakcia, ktorú často chybne ošetrujeme bežnou kozmetikou, čím sa ochorenie plošne rozširuje,“ doplnila kožná lekárka.

Nenakazte svojich blízkych

Dermatomykózy sa liečia väčšinou lokálnymi liečivami vo forme mastí, krémov, telových mliek či roztokov. ,,Liečiť je často nevyhnutné aj osoby, ktoré prišli s pacientom do styku alebo ho mohli priamo infikovať. Tu je nutné dodržiavať popri liečbe aj špeciálne hygienické opatrenia,“ vysvetlila Lorencová. Účinnejšie prípravky vo forme tabliet a kapsúl sa ordinujú v závažnejších prípadoch a sú na lekársky predpis.


Mohlo by vás zaujať: Povedzte zbohom plesniam na nohách: Prečo nás trápia a ako sa ich zbaviť?


Ak máte náchylnosť na mykotické ochorenia, skúste:

  • obmedziť sladké potraviny
  • nepiť alkohol a kvasené nápoje (najmä pivo a víno)
  • zvýšiť prísun biotínu
  • nekonzumovať potraviny obsahujúce pleseň (plesnivé syry, huby)
  • užívať probiotiká
  • vyhýbať sa oblečeniu z umelých materiálov

Aké skúsenosti máte s mykózami vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, TASR
Odporúčame