Chodíte so psíkom na prechádzky po meste? Na tieto pravidlá by ste nemali zabúdať

žena venčí psy

Aj vychovaný psík môže nedopatrením ublížiť (Zdroj: Pixabay/Alexas_Fotos)

Ak patríte medzi psičkárov, ktorí chodia svojich štvornohých kamarátov venčiť na verejné miesta, mali by ste poznať svoje povinnosti. Pretože aj vychovaný a socializovaný pes môže ublížiť, či už inému psovi alebo človeku.

Tento fakt pripomína bratislavská mestská polícia (MsP), ktorá upozorňuje majiteľov psov, aby nezabúdali na svoje zákonné povinnosti ani pri vychádzke s nimi. Za nerešpektovanie pravidiel totiž hrozí pokuta. Pre TASR to uviedla hovorkyňa bratislavskej mestskej polície Barbora Krajčovičová.

„Od začiatku tohto roka sme riešili celkom 20 prípadov útoku psa. V troch prípadoch išlo o útok psa na človeka a v 17 prípadoch o útok psa na iného psa alebo zviera,“ ozrejmila Krajčovičová.
Podľa jej slov nemožno v tomto smere označiť ani jednu z lokalít v hlavnom meste za „vyslovene problémovú alebo najvyťaženejšiu.“ A hoci sa na verejných priestranstvách s väčšou koncentráciou psičkárov zvyšuje šanca, že dôjde k útoku psa, pes môže zaútočiť „kedykoľvek a kdekoľvek.“ Týka sa to hlavne prípadov, keď majiteľ nemá psa dostatočne pod kontrolou.

Zákon uvádza, že psa môže viesť len osoba, ktorá je fyzicky aj psychicky spôsobilá a dokáže ho ovládať v každej situácii. Rovnako je povinná predchádzať tomu, aby pes útočil alebo iným spôsobom ohrozoval človeka či ďalšie zvieratá. Okrem toho musí byť schopná zabrániť vzniku škôd na majetku, prírode a životnom prostredí. „Práve skutočnosť, že sa majitelia psov dostatočne nevenovali vodeniu psov, prípadne ich nedokázali dostatočne ovládať, bola najčastejším dôvodom toho, že pes niekoho napadol,“ poznamenala Krajčovičová.

Polícia konštatuje, že útok nemusí byť vždy úmyselný. Príkladom sú situácie, kedy pes uvoľnený z vôdzky udrie či zvalí na zem človeka. Obzvlášť jednoduché je to najmä vtedy, ak ide o dieťa. Nebezpečné sú taktiež zrážky so športovcami, bežcami alebo cyklistami. Nešťastie sa môže prihodiť aj v prípade, že pes vbehne pod kolesá auta. Netreba zabúdať ani na ľudí, ktorí pociťujú pre zlú skúsenosť strach či úzkosť v blízkosti psa. Polícia preto psičkárov upozorňuje, aby im nespôsobovali zbytočný stres.

Povinnosti súvisiace s venčením psov vyplývajú zo zákona, ktorým sa upravujú niektoré podmienky držania psov, ale aj z príslušných všeobecne záväzných nariadení jednotlivých mestských častí. Psičkári ich musia dodržiavať, pretože priestupky sa môžu riešiť v blokovom konaní do výšky 33 eur. Ak pes zaútočí, polícia môže udeliť v správnom konaní sankciu do výšky 165 eur.

V roku 2022 evidovala mestská polícia od januára do júna 21 prípadov útoku psa. V desiatich prípadoch išlo o útok psa na človeka.

Sledujte náš Facebook

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame