Migrácia žiab: Každú jar ich pod kolesami áut zahynú tisícky, a to aj napriek výstražným značkám!

migrácia žiab

Migrácia žiab sa deje každoročne, no pri nej zároveň tieto obojživelníky vo veľkom hynú (Zdroj: Freepik/aaalll3110)

Migrácia žiab sa deje každoročne na jar. Keď príde čas párenia, žaby zahrabané v pôde mimo vodného prostredia začnú vychádzať, aby sa mohli ísť rozmnožovať do lokalít, kde sú väčšie vodné plochy. Cesty, po ktorých tieto žaby migrujú, sa neraz krížia aj s rôznymi pozemnými komunikáciami. Veľa žiab tak často hynie pod kolesami áut. Zväčša ide práve o ropuchy bradavičnaté. Často nepomáha ani značenie či zábrany.

Na viacerých miestach v krajine ochranári aj dobrovoľníci stavajú bariéry popri cestách či v cestných priekopách. Žaby sa tam potom bezpečne zachytávajú.  Následne sa tieto obojživelníky každý deň niekoľkokrát do dňa zberajú do do vedier či iných nádob a prenášajú cez cestu k vodnej ploche alebo inému miestu určenému na rozmnožovanie.

Populácia žiab závisí aj od ľudí

Zrazené žaby sú veľkým problémom vo viacerých lokalitách na Slovensku, napríklad aj v okolí Vinianskeho jazera v Michalovskom okrese, kde aj napriek výstražným značkám informujúcich o ťahu žiab končí pod kolesami áut každoročne množstvo ropúch bradavičnatých. Ochranári sa preto obávajú, že vývoj populácie tohto obojživelníka závisí aj od ohľaduplnosti a uvedomelosti občanov, ktorí túto lokalitu navštevujú. Vo väčšine prípadov totiž ignorujú rampy a dopravné značenia.

„Opakuje sa to rok čo rok. Neviem, či sú ľudia takí bezohľadní, keďže v okolí jazera sú aj tabule upozorňujúce na migráciu žiab,“ povedal Ľubomír Hrinko zo Správy Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat. Každoročne tam zahynie podľa odborníka pod kolesami áut približne desať percent z niekoľkých stoviek ropúch bradavičnatých. Tie sa nielen v okolí Vihorlatu, ale aj na temer celom Slovensku vyberajú sa za reprodukciou do jazier či iných vodných plôch najmä počas teplých dní sprevádzaných dažďom.

Chýba im aj vegetácia

Populácii ropuchy bradavičnatej v tejto lokalite podľa Hrinka neprispela ani masívnejšia zástavba v oblasti v ostatných rokoch. „Vzniklo tam pre nich množstvo bariér, budov a plotov, a majú teda obmedzený prístup k vode. Pobrežná vegetácia sa vytratila, brehy sú holé a ropuchy nemajú svoje ikry o čo uchytiť. Potom sa stáva, že ich vietor odfúkne mimo vody,“ doplnil a ozrejmil strážca prírody.

Hrinko ďalej apeluje, že ďalším nepriaznivým faktorom, ktorým sú migrácia žiab a ich reprodukčné možnosti narušené, je i absencia vodných rastlín v samotnom jazere. „Ak nechceme, aby sa ropuchy celkom vytratili z okolia Vinianskeho jazera, je potrebné na najmenšiu možnú mieru obmedziť pohyb motorových vozidiel, hlavne počas migrácie,“ dodávajú aj ochranári na sociálnej sieti.



Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame