Máte stále dobrú náladu a všetko beriete s nadhľadom? Nadmerná pozitivita vytvorí viac problémov než osohu

Usmievajúci sa muž

Toxická pozitivita potláča prirodzené pocity a reakcie človeka (Zdroj: GettyImages)

Môže mať pozitívne myslenie aj svoju temnú stránku? Možno aj vy poznáte človeka, ktorý dokáže aj nad veľkými životnými problémami mávnuť rukou a zľahčiť ich, stále býva usmiaty a akoby ho problémy obchádzali. Je však dobré nahradiť negatívne emócie kladnými, hoci aj nasilu? Toxická pozitivita potláča prirodzené pocity a reakcie človeka. Hoci problém na chvíľu zmizne, nevyrieši sa sám iba tým, že sa naň budeme usmievať.

Dôležitá je rovnováha

Žijeme v dobe, ktorá dennodenne prináša veľa zlých správ. Je prirodzené a žiaduce naučiť sa ich selektovať. Našou úlohou je nepripúšťať si v plnej miere negatívne myšlienky a hľadať každý deň okolo seba podnety, z ktorých máme radosť. Ide o nastolenie rovnováhy, ktorá nám pomôže pred úzkosťami a depresiami.

V prípade toxickej pozitivity síce nejde o odborný pojem, no čoraz častejšie ju ako zaužívaný laický výraz používajú aj odborníci. Podľa americkej docentky psychiatrie, Gail Saltz, ide o obranný mechanizmus potlačenia až represie, ktorý je tak intenzívny, že odmietnete uznať čokoľvek, čo by vám mohlo spôsobiť negatívny pocit. Najmä smútok, úzkosť a hnev.

Spoznávate sa?

Tí, ktorých ovládlo prehnané pozitívne myslenie, môžu na svoje okolie pôsobiť, ako večne usmiati a spokojní ľudia, ktorí sa neustále usmievajú od ucha k uchu. Skôr či neskôr, v závislosti od toho, koľko času s nimi trávite, však nadobúdate pocit, že sú falošní a niečo skrývajú. Majú totiž problém úprimne prijať a pomenovať svoje pocity, preto príliš zľahčujú aj problémy iných. Možno ich spoznáte v hláške: “Mohlo to byť predsa aj horšie, nič si z toho nerob,” alebo “Neboj, to prejde. Pozeraj sa na to pozitívne. To predsa nie je nič strašné.”

Podobné prejavy môžu mať dokonca aj v prípade úmrtia, kedy vám toxicko-pozitívny človek iba sucho odpovie: „Aspoň dlho netrpel.” Stav, ktorý toxická pozitivita navodzuje, znemožňuje prirodzené prežívanie ostatných, menej príjemných emócií. A tie, hoci môžu byť aj nepríjemné, sú pre našu schopnosť prispôsobenia sa a tiež mentálne zdravie rovnako potrebné.


Mohlo by vás zaujať: Ako zarobiť peniaze? Osvojte si zvyky bohatých ľudí a buďte úspešnejší


Povedzte to inak

Ak sa pri riešení svojich vlastných emócií, alebo emócií niekoho iného ocitnete na hranici toxickej pozitivity, môžete to zastaviť. Typickým znakom je snaha o rýchle ukončenie debaty, kedy druhá strana nedostane priestor na svoje pocity. Pokúste sa pracovať na prijatí rozmanitých vnútorných pochodov:

  • Už na to nemysli, buď pozitívny. Zmeňte na: Povedz mi, čo cítiš, som tu pre teba.
  • Dostaneš sa z toho. Vymeňte za: Je to ťažké, zvládol si však už veľa ťažkých chvíľ a verím, že to dokážeš aj teraz.
  • Nebuď taký negatívny. Povedzte radšej: V tejto situácii je prirodzené, že sa cítiš zle.
  • Môže to byť horšie. Zmeňte na: Je mi ľúto, čím musíš prechádzať.
  • Pozeraj sa na to z tej pozitívnej stránky. Nahraďte: Viem, že je teraz ťažké vidieť v tom aj niečo dobré, ale raz to bude dávať význam.

Starajte sa o seba

Emócie sú tu pre nás pre to, aby upozornili na problémy, ktoré si vyžadujú našu pozornosť. Ak sa necítite dosť silní na to, aby ste boli schopní prejaviť svoje emócie, ani počúvať pocity druhých, je v poriadku odísť, alebo zostať ticho. Určite však odolajte nutkaniu použiť frázy, ktoré nikomu nepomôžu.

Dajte sami seba na prvé miesto a počúvajte myšlienky, ktoré vám prúdia hlavou. Je medzi nimi nečakaná prevaha negatívnych a pochmúrnych? Nájdite v sebe odvahu povedať ich blízkemu človeku alebo odborníkovi. Život nie je vždy pozitívny a je dobré si uvedomiť, že väčšiny problémov sa zbavíme, ak investujeme energiu do ich riešenia.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame