Potíte sa v noci viac ako zvyčajne? Zbystrite pozornosť, toto sú najčastejšie príčiny

Žena spiaca na posteli

Za nadmerným nočným potením sa môžu ukrývať aj rôzne zdravotné problémy (Zdroj: GettyImages)

Horúčavy letných nocí už dávno pominuli, no aj tak sa v noci potíte viac, ako je bežné? Na prvý pohľad môžete dávať vinu teplejším posteľným obliečkam alebo vyššej teplote v spálni. Za nadmerným nočným potením sa však môže ukrývať aj niekoľko zdravotných problémov a vaše telo volá o pomoc.

Infekčné ochorenie

Jednou z častých príčin nočného potenia je prebiehajúce infekčné ochorenie, ktorého príznaky môžete pociťovať aj počas dňa (malátnosť, únava, bolesti lokalizované na zasiahnuté miesto, napríklad hrdlo, močový mechúr). Telo sa proti rozmáhajúcej infekcii bráni zvyšujúcou sa teplotou a aktiváciou bielych krviniek a protilátok. Potenie je tak výsledkom prirodzenej termoregulácie, kedy sa prehriate telo snaží ochladiť.

Užívanie liekov

Nočné potenie môže byť nežiaducim vedľajším účinkom niektorých liekov. Užívanie antidepresív, liekov na hypertenziu, antibiotík, ale aj hormonálnej antikoncepcie môže zapríčiniť, že sa opakovane budíte v premočenom pyžame. Tieto lieky majú dosah aj na časť mozgu, ktorá reguluje činnosť potných žliaz a telesnú teplotu.


Mohlo by vás zaujať: Zabudnite na nočné prehadzovanie sa: Zatočte s nespavosťou aj bez liekov


Úzkosť

Úzkosť, panická porucha, ale aj obdobie, kedy čelíte viacerým stresujúcim faktorom. Toto všetko dokáže pokaziť kvalitu vášho spánku. Objavuje sa nespavosť, plytké dýchanie, búšenie srdca, strhávanie zo spánku a dokonca aj nadmerné nočné potenie. Vypätá psychika si totiž nedokáže naplno oddýchnuť ani počas spánku.

Menopauza

U žien sa potenie počas spánku úzko spája s prudkými hormonálnymi výkyvmi, predovšetkým s kolísaním hladiny estrogénu. Návaly horúčav tak znepríjemňujú život ženám nielen počas dňa, nemôžu si od nich oddýchnuť ani počas spánku. Tento stav môže pretrvávať dlhé mesiace, preto sa pred spánkom vyhýbajte koreneným jedlám, alkoholu a kofeínu. Problémy s nočným potením by mohli ešte zhoršiť.

Pri hormonálnych výkyvoch ešte na chvíľu zostaneme. Na vine nemusia byť iba hormóny súvisiace s prechodom. Podobným spôsobom sa prejavuje nadmerná činnosť štítnej žľazy (hypertyreóza) ale aj jej zápal. K poteniu sa pri hypertyreóze pridáva svalová slabosť, tras, nervozita, búšenie srdca, zvýraznenie strumy, bolesti za očami, prípadne vystúpenie očí.


Mohlo by vás zaujať: Keď už je potenie vážny problém: Čo sa za ním môže skrývať a ako ho riešiť?


Nízka hladina cukru

Ak je príliš nízka, hovoríme o hypoglykémii, ktorá sa môže prejaviť aj nadmerným potením. Zväčša trápi cukrovkárov, keďže niektoré lieky znižujú hladinu cukru v krvi. Pomôcť si môžete zmenou liečby alebo životosprávou. Neodporúčame však tieto zmeny robiť samovoľne, poraďte sa radšej s lekárom. Hypoglykémia vás môže zastihnúť aj počas noci, preto sa odporúča, aby mali na nočnom stolíku aspoň kocku cukru.

Nadmerná činnosť potných žliaz

Lekár vylúčil všetky príčiny, nemáte žiadne vážne ochorenie. Spadol vám kameň zo srdca, no aj tak vám spánok kazí potenie. Príčinou môže byť idiopatická hyperhydróza. Ide o nadmernú činnosť potných žliaz. Buď nadmerne funguje celotelovo, alebo je lokalizovaná na slabiny, dlane, podpazušie či chodidlá. Ochorenie má zvyčajne dedičný charakter a neohrozuje človeka na živote. Nadmerné potenie sa dá čiastočne zmierniť aplikáciou botulotoxínových injekcií, čím sa deaktivuje činnosť potných žliaz.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame