Zdravotníctvo na Slovensku smeruje k lepšiemu: Pacientovi odstránili nádor unikátnou metódou

Doktor

Pacientovi odstránili nádor unikátnou metódou (Zdroj: Freepik/snowing)

V Univerzitnej nemocnici Bratislava odstránili pacientovi nádor v oblasti prvého krčného stavca cez minimálne invazívny prístup pod dolnou čeľusťou. Takáto unikátna a inovatívna operácia na Neurochirurgickom oddelení v Nemocnici Ružinov sa uskutočnila aj v rámci celoslovenských pomerov po prvý raz. Inovatívny operačný výkon vykonali špecialisti z Oddelenia neurochirurgie v spolupráci s prednostom Národného traumatologického centra v Budapešti Arpádom Violom. Ten už v Maďarsku odoperoval touto metódou siedmich pacientov.

Tento minimálne invazívny prístup umožňuje ošetrenie rôznych chorobných stavov v oblasti predných štruktúr prvého a druhého krčného stavca, ako sú úrazy, zápaly, nádorové ochorenia a mnohé ďalšie. Unikátna metóda prináša podľa odborníkov pacientovi niekoľko benefitov a elimináciu závažných pooperačných komplikácií, akými môžu byť komplikované hojenie operačnej rany alebo vznik infekcie. Pacient zároveň po operácii nepociťuje taký závažný diskomfort v porovnaní s doteraz využívanými operačnými metódami.

Pozitívom je aj kratšia doba hospitalizácie u pacientov, u ktorých nie je nutné realizovanie predoperačnej tracheostómie, teda priameho vývodu z priedušnice či zavedenia výživovej kanyly priamo do žalúdka. Pacient navyše po tomto výkone nemusí užívať vysoké dávky analgetík.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: TASR
Odporúčame