Nadúvanie: Vďaka týmto tipom nájdete jeho príčinu a zbavíte sa nepríjemných pocitov plynatosti

nadúvanie

Nadúvanie môže byť veľmi nepríjemným problémom, najprv sa pokúste nájsť jeho príčinu (Zdroj: Freepik/psodaz)

Nafukovanie či nepríjemný pocit plynatosti a zvýšeného tlaku v črevách pocítil z nás určite každý. Nafukovanie môže spôsobovať aj zväčšenie obvodu pásu. Je veľmi časté, vyskytuje sa až u  16 – 31 % bežnej populácie.

Našťastie vo väčšine prípadov ide o krátkodobý problém, ktorý sa vyrieši sám od seba. Pre niektorých ľudí je však nadúvanie chronickým problémom, ktorý spôsobuje stredne závažné až závažné príznaky a negatívne ovplyvňuje kvalitu života. Ako sa ho zbaviť? 

Identifikujte jeho príčinu

Nadúvanie je spôsobené aj nadbytkom plynov v čreve. Tie sa tam dostanú prehĺtaním vzduchu a fermentáciou potravín v hrubom čreve. Spôsobiť ho môže aj stres, úzkosť, jedlá s vysokým obsahom tuku, prírastok hmotnosti či zmeny počas menštruačného cyklu.

V zriedkavých prípadoch môže byť nadúvanie príznakom zdravotných problémov, ako je infekcia, malabsorpčné syndrómy, obštrukcia čriev, ochorenie pečene alebo rakovina. Ak máte chronické, nevyriešené nadúvanie, navštívte radšej svojho lekára.

Obmedzte potraviny, ktoré ho spôsobujú

Mnoho ľudí pociťuje nadúvanie po zjedení určitých potravín, ktoré zvyšujú plynatosť. Ide o potraviny ako:

  • Zelenina: brokolica, karfiol, ružičkový kel a kapusta
  • Ovocie: slivky, jablká, hrušky a broskyne
  • Celozrnné výrobky: pšenica, ovos, pšeničné klíčky a pšeničné otruby
  • Strukoviny: fazuľa, šošovica, hrach
  • Nápoje: sóda a iné sýtené nápoje
  • Cukrové alkoholy a umelé sladidlá: xylitol, sorbitol a manitol nachádzajúce sa v umelých sladidlách a žuvačkách bez cukru

Aj keď tieto potraviny môžu viesť k zvýšenej plynatosti, nie každý sa po ich zjedení bude cítiť nafúknutý. Veďte si denník toho, čo ste zjedli. Môže vám to pomôcť zistiť, ktoré potraviny vám spôsobujú problémy.

Skontrolujte svoju znášanlivosť laktózy

Intolerancia laktózy môže viesť k príznakom ako nadúvanie, bolesť žalúdka, zvýšená plynatosť a grganie. Ak máte podozrenie, že máte intoleranciu laktózy, znížte príjem mliečnych výrobkov. Môže to pomôcť odstrániť príznaky nadúvania.

Pred akýmikoľvek významnými zmenami vo vašej strave je však dôležité spolupracovať so vaším lekárom, aby ste vylúčili iné príčiny, pretože mliečne výrobky sú dôležitým zdrojom kľúčových živín pre telo. Niektoré mliečne potraviny majú nižší obsah laktózy a môžu byť lepšie tolerované, napríklad grécky jogurt a vyzreté syry.

Podporte pravidelné vyprázdňovanie

Zápcha postihuje asi 14% ľudí na celom svete a spôsobuje zriedkavé pohyby čriev, nadmerné namáhanie, tvrdú stolicu a nadúvanie. Nestráviteľné zložky potravy sa dlhšie zdržiavajú v hrubom čreve, a preto viac podliehajú pôsobeniu baktérií. Zápchu zlepšíte zvýšeným príjmom vlákniny a tekutín. Tiež pomôže pravidelné cvičenie.

Vyskúšajte probiotické doplnky výživy

Probiotiká sa okrem špeciálnych prípravkov vo forme piluliek prirodzene nachádzajú aj v niektorých potravinách, ako je jogurt, kefír, kyslá kapusta, kimchi, kombucha, miso či tempeh. Niektoré štúdie naznačujú, že probiotiká môžu pomôcť pri nadúvaní znížiť zápal v črevách.

Jedzte menšie porcie, obmedzte slané a mastné jedlá

Veľké množstvá jedla naraz môže natiahnuť váš žalúdok a viesť k hromadeniu plynov a pevných látok pozdĺž vášho čreva, čo spôsobí pocity plnosti a nafukovania. Vysoký príjem soli a tukov prispieva k zadržiavaniu vody v črevách. Obmedzte preto vyprážané jedlá, rýchle občerstvenie, hranolky, čokoládu či cukrovinky. Môže to pomôcť zmierniť príznaky nadúvania.

Vyhnite sa rýchlemu priberaniu

Rýchly nárast hmotnosti je spojený s nadúvaním z viacerých dôvodov. Nahromadenie tuku v oblasti žalúdka môže obmedzovať vaše črevá, zvyšovať napätie a prispievať k nadúvaniu. Okrem toho môže mať tuk zápalové účinky, čo prispieva k precitlivenosti vo vašich črevách.



Zdroj: healthline.com, plnielanu.sk
Odporúčame