7 častých chýb pri vykurovaní: Majte svoje výdavky túto sezónu pod kontrolou

Regulovanie radiátora

Najvyššie nastavenie radiátora na termoregulačnej hlavici nemusí byť najlepší nápad (Zdroj: GettyImages)

Príjemne teplá domácnosť poskytuje útočisko a bezpečný pocit. Ste spokojní s tým, koľko platíte za výdavky za teplo? Pravdou je, že počas vykurovacej sezóny sa mnohí z nás dopúšťajú stále rovnakých chýb. Ktorým sa vyhnúť?

Vysoké teploty v každej miestnosti

Ideálna teplota v miestnosti býva založená na subjektívnom pocite. Nie je potrebné, aby bola v každej miestnosti vašej domácnosti rovnaká teplota. Už pokles teploty o 1 °C dokáže ročne ušetriť 6 % na spotrebe energie.

– Teplota 21°C sa odporúča pre obývačku, pracovňu, detskú izbu aj spálňu. V izbách, kde spíte, môže cez noc teplota klesnúť na 18 °C.
– Kuchyňu nemusíte prekurovať. Stačí tu udržiavať teplotu 20 °C, o zvyšok sa postarajú spotrebiče pri varení.
– Nízka teplota v kúpeľni môže privodiť problémy s vlhkosťou a plesňami. Teplota tu môže byť o niečo vyššia, teda 23 – 24 °C.
– Predsieň, chodba či schodisko si vystačí s teplotou 15 °C. Všetko však záleží od dispozície vášho domu a otvorenosti priestorov.

Zavzdušnené radiátory

Kým vyhrejú zavzdušnené radiátory miestnosť, spotrebujú viac energie. Ako spoznať, že problém môže byť v radiátoroch? Pustite radiátory na plný výkon. Približne po polhodine by mali zostať po celej ploche horúce. Ak na niektorých radiátoroch nájdete vlažné, či dokonca studené miesta, uviazol v nich vzduch, ktorý môže vykurovanie predražiť. Skontrolujte expanznú nádobu, potrubie a možné netesnosti.


Mohlo by vás zaujať: Kúrite doma správne? Osvojte si naše rady a budete odolnejší aj proti ochoreniu


Pootvorené okná celý deň

Ak máte vo zvyku nechávať pootvorené mikrovetranie na oknách aj počas zimy, posielate svoje peniaze dobrovoľne do vzduchu. Najmä v zimných mesiacoch by sme mali zmeniť svoje návyky. Základom je krátke a intenzívne vetranie, napríklad po dobu 5 – 10 minút 3 krát denne. Okná otvoríme dokorán tak, aby vznikol prievan aspoň medzi dvoma miestnosťami. Vzduch sa vymení, zvlhčí, no nábytok ani steny nevychladnú a udržia si svoje naakumulované teplo.

Zatarasenie radiátorov

Radiátor, ako hlavný zdroj dokáže iba vtedy efektívne odovzdávať teplo, ak mu v ceste nestoja prekážky. Pozor na jeho zatarasenie. Najčastejšie môže ísť o pohovku, komodu, ale aj dlhšie záclony a závesy. Pevné prekážky zabraňujú rovnomernému vyžarovaniu tepla, pretože časť z neho priamo pohlcujú. Pozor aj na časté sušenie bielizne na radiátoroch. Okrem vyšších nákladov na vykurovanie podporuje zvyšovanie vlhkosti a tvorbu plesní.

Radiátory na plný výkon

Ste presvedčení o tom, že radiátor iba vtedy dobre kúri, keď je horúci? Najvyššie nastavenie na termoregulačnej hlavici, napríklad na hodnotu 5, nemusí byť najlepší nápad. Vysoká teplota radiátora spôsobuje aj rýchlejšie prúdenie vzduchu. V nárazovo prekúrenej miestnosti sa vám môže ťažšie dýchať, objavuje sa aj pálenie a slzenie očí. Ak otvoríte okno, o teplo aj tak prídete. Stredná hodnota (stupeň 2 alebo 3) prináša viac osohu a komfortnejšie teplo.


Mohlo by vás zaujať: Vyhnite sa chybám na konci zimy: Správne kúrenie šetrí náklady i prostredie


Úplne vypnutie vykurovania

Jednou z pomerne častých chýb je úplne vypnutie vykurovania pri odchode z domu. Mnohí majú vo zvyku nastaviť termostat tak, aby spustil vykurovanie približne polhodinu až hodinu pred príchodom z práce. Za ten čas už môže teplota v dománosti výrazne klesnúť, začnú chladnúť nábytky aj steny. Zvýšenie teploty nárazovo o 2 až 3 °C v chladnej miestnosti spotrebuje viac energie, ako priebežné dokurovanie.

Nesprávne nadimenzovaný kotol

Viditeľnú úsporu na vykurovaní niekedy dosiahneme iba výmenou starého zdroja tepla. Podľa odborníkov je už aj 20-ročný kotol svojou technológiou zastaralý. Ak ste v posledných rokoch menili okná alebo zatepľovali dom, kotol môže byť vzhľadom na plochu domu a súčasné prestupy tepla predimenzovaný. Namiesto očakávanej úspory sa vaše náklady na vykurovanie neznižujú a o ekonomickej prevádzke môžete iba snívať.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame